Urban Future 2025 w Łodzi
Wiosną 2025 roku Łódź stanie się najbardziej klimatycznym miastem w Europie. W dniach 20-23 maja 2025 roku Łódź będzie gospodarzem dwóch wydarzeń poświęconych współpracy na rzecz zielonej transformacji – 3. edycji Samorządowego Kongresu Klimatycznego i międzynarodowej konferencji Urban Future, która jest jednym z największych wydarzeń na rzecz zrównoważonego rozwoju miast w Europie.
W tegorocznej majowej edycji Urban Future w Rotterdamie uczestniczyło prawie 2000 delegatów z różnych organizacji i z wielu obszarów tematycznych. To m.in. energia, transport publiczny, mieszkalnictwo, IT, administracja publiczna czy urbanistyka. To ludzie z wielką pasją do zmieniania świata i czynienia miast bardziej zrównoważonymi.
Oficjalny moment przekazania konferencji z Rotterdamu do Łodzi był symbolicznym przejściem do kolejnej edycji Urban Future. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przedstawiła swoją wizję ostatniego nieodkrytego klejnotu Europy. Oferując kuszącą zapowiedź tego, co czeka uczestników wiosną przyszłego roku, Zdanowska podzieliła się kilkoma spostrzeżeniami na temat programu rewitalizacji Łodzi, podkreślając zaangażowanie miasta w zrównoważony rozwój miejski i zaangażowanie we wspieranie następnego pokolenia.
Łódź posiada zasoby dziedzictwa kulturowego o randze światowej. Jako wyzwanie postrzegać należy jego uwspółcześnienie i adaptację do współczesnych funkcji. Dotychczas przyjęta i sukcesywnie realizowana idea rewitalizacji centrum Łodzi dąży do wykorzystania posiadanych zasobów dziedzictwa materialnego, wiąże się z potrzebą wzmocnienia systemu przestrzeni wspólnych, a także zapewnienia podstaw ekonomicznego i gospodarczego jej funkcjonowania. Miasto dokonało wyboru kierunku rozwoju nastawionego na podnoszenie 5 standardu zamieszkiwania w centrum miasta. Tworzony jest system przestrzeni wspólnych dla mieszkańców, składających się przede wszystkim z: placów, pasaży i terenów zieleni urządzonej oraz przestrzeni komunikacyjnych. Dokumentem strategicznym określającym zasady prowadzenia polityki rozwoju miasta jest Strategia Rozwoju Miasta Łodzi 2030+ Załącznik (lodz.pl).
Idea rozwojowa miasta określa Łódź, jako żywy organizm, w którym nie jest marnowany potencjał mieszkanek i mieszkańców.
Urban Future to doskonała okazja do promocji miasta, które w tym roku świętowało swoje 600 urodziny. Podczas ostatniej konferencji około 1000 ciekawskich odkrywców zostało wysłanych, aby odkryć Rotterdam i jego zrównoważone inicjatywy, atrakcje architektoniczne i wziąć udział w ponad 35 wycieczkach po mieście. Cieszymy się, iż coraz częściej polskie miasta są zauważane przez organizatorów jako miasta dążące do zrównoważonej transformacji i wybierane na gospodarzy ważnych wydarzeń o tematyce zielonej transformacji. Przypomnę, iż w czerwcu 2025 roku również European Cyclists’ Federation zorganizuje swoje wydarzenie – Velo City w Gdańsku – powiedział Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau.
Więcej:
- Urban Future 2025, Łódź Łódź - Urban Future (urban-future.org)
- Velo City 2025, Gdańsk velo-city-2025-w-gdansku-najwazniejsza-konferencja-rowerowa-po-raz-pierwszy-w-polsce