Velo-city 2025 w Gdańsku. Najważniejsza konferencja rowerowa po raz pierwszy w Polsce!
Europejska Federacja Cycklistów (ECF) ogłosiła, że Miasto Gdańsk zorganizuje światowy szczyt rowerowy Velo-city w 2025 roku. Konferencja pod hasłem Energetyzująca Solidarność odbędzie się w Amber Expo. Po raz pierwszy gospodarzem tej międzynarodowej konferencji będzie miasto z Polski.
Miasto wygrało konkurs na organiację wydarzenia dzięki imponującej propozycji. Dodatkowo Gdańsk zobowiązał się do dalszego promowania zmian społecznych i promowania roweru jako istotnego elementu w komunikacji miasta.
“ECF ma przyjemność przyznać organizację kongresu Velo-city 2025 Gdańskowi, wybitnemu kandydatowi i rozwijającemu się miastu stawiającemu na transport rowerowy. Po dziesięcioleciach współpracy z Gdańskiem w ramach naszej sieci miast i regionów dla rowerzystów oraz jako kluczowe miasto w sieci tras rowerowych EuroVelo, jesteśmy przekonani, że Velo-city 2025 będzie spektakularnym sukcesem.”
W czerwcu 2025 roku ECF (European Cyclists’ Federation) zorganizuje swoje wydarzenie w Gdańsku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Amber Expo Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. Imprezę wspólnie zorganizują m.in
- Europejska Federacja Cyklistów (ECF)
- Miasto Gdańsk
- Urząd Marszałkowski Województa Pomorskiego
- Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
- Polski Związek Mobilności Aktywnej – PUMA (Polish Union of Active Mobility)
- Gdańska Organizacja Turystyczna w ramach, której działa Gdańsk Convention Bureau
Kandydaturę Gdańska poparło ponad 20 instytucji, w tym Prezydent RP, Ministerstwo Sportu i Turystyki, największe polskie miasta, ogólnopolskie związki zawodowe, stowarzyszenia samorządowe, uczelnie pomorskie, władze samorządowe i metropolitalne oraz organizacje zawodowe reprezentujące branżę rowerową i sektor turystyczny.
- Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego też od wielu lat stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wspierają nas w tym również sami mieszkańcy, skutecznie proponując i przegłosowując kolejne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu. Dlatego cieszę się, że najważniejszy światowy kongres rowerowy Velo-city w 2025 roku odbędzie się właśnie w Gdańsku.
Rowerowy Gdańsk
Gdańsk przez lata intensywnych działań wyłania się jako miasto rowerowe z rozbudowaną infrastrukturą rowerową, która obecnie obejmuje ponad 850 km. Część z tej rowerowej infrastruktury stanowią trzy trasy EuroVelo, które przechodzą przez miasto:
- EuroVelo 9 - Baltic-Adriatic Route
- EuroVelo 10 - Baltic Sea Cycle Route
- EuroVelo 13 - Iron Curtain Trail
Gdańsk aktywnie promuje jazdę na rowerze w mieście, rekreacji i turystyce oraz ma ambitne plany strategicznego rozwoju ruchu rowerowego i wykorzystania jego potencjału. W ciągu ostatnich dwóch dekad miasto wdrażało programy rowerowe, a w 2019 roku przyjęło Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).
Dlaczego Gdańsk został wybrany na gospodarza Velo-city 2025?
Jako miejsce narodzin Solidarności, niezależnego związku zawodowego, który odegrał kluczową rolę w zakończeniu socjalistycznych rządów w Polsce, Gdańsk odwołuje się do swojego dziedzictwa dzięki motywowi solidarności z Velo-city. Miasto ma nadzieję zainspirować społeczność rowerową do zjednoczenia się i promowania jazdy na rowerze jako sposobu na oszczędzanie energii i zwiększenie witalności osobistej i społecznej.
Przygotowując się do Velo-city Summit 2025 w Gdańsku, miasto ma śmiałe aspiracje do dalszego rozwoju. Plany obejmują budowę sieci superautostrad rowerowych o długości 36,8 km, modernizację 30 km tras rowerowych, nadanie priorytetu ruchowi rowerowemu na 16 kluczowych odcinkach sieci drogowej, renowację ośmiu przejazdów rowerowych na ważnych szlakach komunikacyjnych, wprowadzenie kilku stref ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz modernizację rekreacyjnych i podmiejskich tras rowerowych.
Dodatkowo w 2023 roku miasto uruchomi nowy system rowerów publicznych MEVO 2.0, w którym 75% całej floty rowerowej będzie wspomagane elektrycznie. Uczestnicy Velo-city Gdańsk otrzymają bezpłatny karnet MEVO wraz z dostępem do miejskiej sieci komunikacji miejskiej.
Czym jest European Cyclists’ Federation?
Europejska Federacja Cyklistów (ECF) jest organizacją non-profit, której celem jest promowanie roweru jako zrównoważonego i zdrowego środka transportu w Europie. Organizacja została założona w 1983 roku i ma swoją siedzibę w Brukseli w Belgii. ECF opowiada się za polityką rowerową na poziomie Unii Europejskiej, wspiera rozwój infrastruktury rowerowej oraz propaguje kulturę i edukację rowerową. Organizuje również wydarzenia takie jak konferencja Velo-city, będąca główną platformą wymiany pomysłów i doświadczeń w kwestiach rowerowych. ECF składa się z ponad 70 organizacji członkowskich z całej Europy, w tym krajowych i regionalnych stowarzyszeń rowerowych, grup rzeczników, instytucji badawczych i firm prywatnych. Szczegóły na stronie: ECF - European Cyclists' Federation.
Co to jest szczyt Velo-city?
Velo-city to globalna seria konferencji na temat jazdy na rowerze i mobilności w mieście, organizowana przez Europejską Federację Cyklistów. Konferencja ma na celu zgromadzenie ekspertów rowerowych, urbanistów, adwokatów, badaczy, przedstawicieli przemysłu i decydentów w celu dzielenia się wiedzą, wymiany najlepszych praktyk i odkrywania potencjału roweru w tworzeniu bardziej przyjaznych, zrównoważonych i zdrowych miast.
Konferencje Velo-city odbywają się co dwa lata, a dawne miasta-gospodarze to m.in. Berlin, Kopenhaga, Wiedeń, Dublin, Sewilla, Nantes, Adelaide, Arnhem/Nijmegen, Taipei i Rio de Janeiro. Program konferencji obejmuje przemówienia programowe, warsztaty, wycieczki techniczne i wydarzenia towarzyskie oraz obejmuje takie tematy, jak infrastruktura rowerowa, polityka, kultura, bezpieczeństwo, zmiana zachowań oraz rola jazdy na rowerze w osiąganiu zrównoważonego rozwoju miast.
Jak starać się o organizację konferencji Velo-city?
Kiedy miasto planuje organizację konferencji Velo-city, może włączyć to wydarzenie do swojej szerszej strategii promowania przyjaznego dla rowerzystów, bardziej ekologicznego i przyjaznego do zamieszkania miejsca. Proces pozyskania tego wydarzenia jest długotrwały i skomplikowany. Poniższa grafika pokazuje działania, które podejmują miasta z całego świata.
Jakie są korzyści dla miasta z organizacji imprezy Velo-city? Korzyści z organizacji tej konferencji są liczne, czego doświadczyły wszystkie poprzednie miasta-gospodarze. Obejmują one między innymi:
- zwiększenie międzynarodowego prestiżu miasta
- możliwość rozwijania silnych relacji z grupami użytkowników rowerów
- promocja miasta
- pozyskanie cennych informacji zwrotnych na temat planów transportowych i środowiskowych
- kontakt z innymi skutecznymi społęcznościami i ekspertami w zakresie aktywnej mobilności
- udział przedstawicieli miasta i międzynarodowych ekspertów w debatach transportowych
- angażowanie opinii publicznej w zakresie strategii mobilności
- legacy - w ramach przygotowań do konferencji i po wydarzeniu miasto zainwestuje szereg środków własnych i pozyskanych w inwestycje związane z rozwojem komunikacji rowerowej
Organizując konferencję Velo-city, miasto i jego mieszkańcy będą czerpać korzyści z promowania i rozwijania roweru jako zrównoważonego środka transportu. W ubiegłym roku Velo-city zorganizowano w Lublanie w Słowenii, a w 2023 roku odbędzie się w Lipsku między 9 a 12 maja. Kolejna edycja, czyli Velo-city 2024, planowana jest w Gandawie.
Czego możemy spodziewać się w Gdańsku w 2025 roku?
Według organizatotów szczytu dla gospodarza może oznaczać między innymi:
- 1400 + uczestników z ponad 60 krajów
- 250 + ekspertów i mówców z całego świata
- 70 + wystawców
- 4 miliony + zasięg w mediach
Aktualne informacje na Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie. #VC25 #MoreCycling
Źródło: ECF + mat. własne
Zobacz też: