Przed wakacjami – co warto wiedzieć?
Polska Organizacja Turystyczna przystąpiła do akcji UOKIK, w której kilkadziesiąt instytucji wspólnie przypomina konsumentom, o czym pamiętać w czasie urlopu. Wejdź na strony internetowe uczestników akcji informacyjnej „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”.
Marzą Ci się wakacje życia? Zaplanuj dokładnie wyjazd, aby ominęły Cię nieprzewidziane i nieprzyjemne sytuacje.
- Rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do swojego podróżniczego doświadczenia i stanu zdrowia. Wybierz odpowiedni środek transportu. Dopasuj go do swoich potrzeb i kierunku wyjazdu. Szczegółowe informacje dot. transportu znajdziesz w dziale TRANSPORT.
- Przed wyjazdem starannie spakuj swój bagaż, tak aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy podczas wyjazdu, zaplanuj również rezerwę na pamiątki i wakacyjne zakupy. Szczegółowe informacje dot. bagażu znajdziesz w dziale BAGAŻ W PODRÓŻY.
- Wyjeżdżając zadbaj o swoje zdrowie i zapewnij sobie i swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie. Szczegółowe informacje znajdziesz w dziale ZDROWIE I UBEZPIECZENIA.
- Podróżujesz z dzieckiem? Upewnij się, że pomyślałeś o wszystkim. Zapoznaj się z poradami z działu WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY.
- Bądź gotowy na każdą ewentualność! Sprawdź jak poradzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Szczegóły w dziale TRUDNE SYTUACJE.
Transport
Podróż jest ekscytująca. Aby była również bezpieczna, zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami. Zobacz, o czym powinieneś wiedzieć, aby niezależnie od wybranego środka transportu bezpiecznie i wygodnie dotrzeć do miejsca wypoczynku.
Planowanie
- Rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do Twojego podróżniczego doświadczenia i stanu zdrowia.
- Rób regularne przerwy w podróży, zostaw sobie margines czasowy na przesiadki.
- Zapoznaj się z warunkami przewozu Twojego przewoźnika, stanem technicznym pojazdu(ów) i stosuj się do regulacji przewoźnika w zakresie bezpieczeństwa. W szczególności zapinaj pasy zawsze tam, gdzie są one dostępne niezależnie od środka transportu.
- Więcej o bezpieczeństwie w podróży dowiesz się z Poradnika MSW „Bezpieczna Podróż”.
Podróż samolotem
- Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami w poradniku Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
- O różnych aspektach podróży, w tym o możliwych przeciwwskazaniach zdrowotnych dla podróży samolotem, dowiesz się ze stron internetowych przewoźników lotniczych w działach „Przygotowanie do podróży”.
- Czy wiesz, że prawo Unii Europejskiej gwarantuje Ci m.in. odszkodowanie za nieprzyjęcie na pokład, opóźnienie lub odwołanie lotu? Dowiedz się więcej na stronach Komisji Europejskiej.
Podróż pociągiem
- Zapoznaj się z warunkami przewozu i przysługującymi Ci uprawnieniami – szczególnie, jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, podróżujesz z małym dzieckiem lub z rodziną. Informacje znajdziesz na stronach internetowych przewoźnika.
- Pamiętaj, że na rynku istnieje kilkunastu przewoźników kolejowych – sprawdź, czy w przypadku przesiadek Twój przewoźnik zapewnia ich skomunikowanie.
- Czy wiesz, że w podróży po kraju przysługują Ci konkretne prawa, w tym prawo do odszkodowania za opóźnienie pociągu wynoszące co najmniej 1 godzinę? – zapoznaj się z Kartą Praw Pasażera.
- Jeżeli Twoja reklamacja nie zostanie uznana przez przewoźnika, nie otrzymasz odpowiedzi lub sprawa nie zostanie pomyślnie rozwiązana – skontaktuj się z Urzędem Transportu Kolejowego.
- Więcej informacji dotyczących grupowych przejazdów, podróżowania ze zwierzętami czy niebanalnych pomysłów na wycieczki kolejami wąskotorowymi w Poradniku wakacyjnym Urzędu Transportu Kolejowego.
Podróż autobusem lub autokarem
- Zapinaj pasy bezpieczeństwa, zawsze gdy są dostępne.
- W przypadku długich, wielogodzinnych podróży korzystaj z przerw, aby poprzez ruch poprawić krążenie. Unikniesz w ten sposób groźnych następstw dla zdrowia wynikających z długotrwałego unieruchomienia.
- Aby sprawdzić stan techniczny autobusu/autokaru skorzystaj ze strony MSW „Bezpieczny autobus”.
- Zapoznaj się również ze swoimi prawami wynikającymi z prawa Unii Europejskiej, w tym świadczeń z tytułu opóźnień – Więcej informacji znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej.
Podróż samochodem
- Racjonalnie zaplanuj trasę – zaplanuj czas na przerwę i odpoczynek.
- Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny twojego pojazdu oraz ważność polisy OC i przeglądu technicznego.
- Stosuj się do przepisów ruchu drogowego.
- Aktualne informacje o warunkach na drogach i możliwych utrudnieniach znajdziesz w serwisie dla kierowców Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Bagaż w podróży
Wróć z wakacji z bagażem pięknych wspomnień. Dowiedz się w co i jak spakować niezbędne rzeczy, jak reagować na nieprzyjemne sytuacje, takie jak utrata, lub zniszczenie bagażu oraz jakich przedmiotów nie wolno przewozić.
Pakowanie
- Przed wyjazdem starannie spakuj swój bagaż, tak aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Zaplanuj również miejsce na pamiątki i wakacyjne zakupy.
- Zawsze sam pakuj swój bagaż i nigdy nie przyjmuj podejrzanych przedmiotów od obcych osób.
- Oceń, bez czego możesz się obejść – wiele rzeczy codziennego użytku możesz kupić na miejscu.
- Dostosuj rodzaj bagażu, jego rozmiar i wagę do charakteru Twojej podróży oraz do swoich możliwości. Podróżuj z bagażem, który sam możesz unieść.
- Jeżeli pakujesz bagaż dziecka zapoznaj się z listą rzeczy, które powinny znaleźć się w jego bagażu, opracowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Podróż samolotem – regulacje dotyczące bagażu
- Zapoznaj się z regulacjami przewoźnika na temat dopuszczalnej wagi i wymiarów bagażu rejestrowanego i kabinowego (podręcznego) oraz listy przedmiotów uznanych za niebezpieczne, w tym również płynów. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie twojego przewoźnika w dziale „Przygotowanie do podróży”.
- Praktyczne wskazówki i aktualne ostrzeżenia znajdziesz również w poradniku Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
- Pamiętaj, że niezastosowanie się do przepisów bezpieczeństwa może narazić Cię na stres i niedogodności, a w skrajnych przypadkach na zatrzymanie i/lub odpowiedzialność karną.
Podróż samolotem – zagubiony bagaż
- Podróżowałeś samolotem i twój bagaż został zgubiony lub zniszczony? Nie panikuj, egzekwuj swoje prawa.
- Zgłoś zagubienie lub zniszczenie bagażu bezpośrednio na lotnisku w specjalnie wyznaczonym do tego punkcie w strefie odbioru bagażów i wypełnij stosowne zgłoszenie. Jeżeli Twój bagaż został omyłkowo wysłany na inne lotnisko, zazwyczaj zostanie on Ci dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres w ciągu kilku dni.
- W każdym przypadku z tytułu zgubienia, zniszczenia lub dostarczenia z opóźnieniem bagażu należy Ci się odszkodowanie w wysokości określonej w konwencji montrealskiej i prawie Unii Europejskiej. Więcej informacji znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej i na stronach przewoźników lotniczych. Praktycznych wskazówek szukaj również w wakacyjnym poradniku Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Zdrowie i ubezpieczenia
Nie chcesz, żeby choroba lub wypadek zniszczyły Twój urlop? Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę. Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie i poznaj przysługujące Ci prawa z zakresu opieki zdrowotnej.
- Zawsze dostosuj miejsce i charakter wypoczynku do Twojej kondycji fizycznej i stanu zdrowia. W razie wątpliwości poradź się swojego lekarza POZ.
- W przypadku nagłego zachorowania jesteś uprawniony do opieki medycznej na całym terytorium RP, w tym podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Dowiedz się więcej na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia i w poradniku Rzecznika Praw Pacjenta.
- Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek w rejonach dużego występowania kleszczy (zwłaszcza lasy) rozważ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz noś odpowiednią odzież – dowiedz się więcej na stronach Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Będziesz wypoczywać (zwłaszcza z dzieckiem) nad morzem, jeziorem lub rzeką? Zapoznaj się z akcją informacyjno-edukacyjną Bezpieczna Woda.
- Z aktualnym stanem jakości wód w kąpieliskach możesz zapoznać się w serwisie kąpieliskowym Głównej Inspekcji Sanitarnej.
- Na terenie obszarów chronionych, np. w górach poruszaj się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych. W szczególności zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo podczas robienia zdjęć, w tym popularnych „selfie”. Zachowaj rozsądek i nie pozuj w miejscach niebezpiecznych (np. na krawędzi urwiska).
Wypoczynek dzieci i młodzieży
Podróżujesz z dzieckiem? Marzysz o spokojnym wypoczynku? Upewnij się, że nieprzewidziane sytuacje nie popsują Ci urlopu. Skorzystaj z poniższego poradnika i zmniejsz ryzyko nieprzewidzianych sytuacji.
Planowanie i pakowanie
- Rozsądnie zaplanuj podróż stosownie do podróżniczego doświadczenia Twojego dziecka i stanu jego zdrowia.
- Przed wyjazdem starannie spakuj bagaż swojego dziecka, tak aby zawierał najpotrzebniejsze rzeczy. Zaplanuj również rezerwę na pamiątki i wakacyjne zakupy. Dowiedz się więcej w dziale BAGAŻ W PODRÓŻY.
- Zapoznaj się z listą rzeczy, które powinny znaleźć się w bagażu dziecka opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Pamiętaj, aby zostawić bliskim wszystkie informacje dotyczące twojego wyjazdu – kontakt telefoniczny, miejsca, w których planujesz się zatrzymać (adresy, hotele), plan podróży oraz dane osób, z którymi planujesz się spotkać.
- Więcej o bezpiecznym wypoczynku dzieci dowiesz się z poradnika bezpiecznego wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Zapoznaj się również z poradami wakacyjnymi Rzecznika Praw Dziecka.
Zdrowie i ubezpieczenia
- Wyjeżdżając zadbaj o zdrowie swoje i dziecka i zapewnij swojej rodzinie odpowiednie ubezpieczenie. Szczegółowe informacje dotyczące tego tematu znajdziesz w dziale ZDROWIE I UBEZPIECZENIA.
- Jeżeli Twoje dziecko będzie przebywać na terenach z dużym występowaniem populacji kleszczy rozważ szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
- Twoje dziecko będzie wypoczywać nad morzem, jeziorem lub rzeką? Zadbaj o jego bezpieczny pobyt i zapoznaj się z akcją informacyjno-edukacyjną Bezpieczna Woda. Z aktualnym stanem jakości wód w kąpieliskach możesz zapoznać się w serwisie kąpieliskowym Głównej Inspekcji Sanitarnej.
Transport
- Wybierz odpowiedni środek transportu. Dopasuj go do potrzeb i kierunku wyjazdu. Zadbaj o odpoczynek i regularne przerwy w podróży.
- Dowiedz się o prawach pasażera przysługujących Ci jeśli podróżujesz samolotem, pociągiem, autobusem lub autokarem. Zapoznaj się z poradami zawartymi na stronach internetowych Komisji Europejskiej.
- W przypadku samodzielnej podróży lotniczej twojego niepełnoletniego dziecka zapoznaj się z jej zasadami obowiązującymi u danego przewoźnika lotniczego. Większość linii lotniczych oferuje usługę tzw. asysty (opiekuna) dla niepełnoletnich pasażerów – szczegółów szukaj na stronach internetowych przewoźnika.
- Szczegółowe informacje dot. transportu znajdziesz w dziale TRANSPORT.
Trudne sytuacje
Pojechałeś w góry i masz niespodziewane problemy? Chorujesz lub zostałeś okradziony? Sprawdź kto Ci może pomóc.
- Pamiętaj, że numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Jednocześnie zachowane pozostają numery: 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe. Dowiedz się więcej na stronie www.112.gov.pl.
- Zgubiłeś dokumenty, miałeś wypadek drogowy? Konsultanci Infolinii Polskiej Organizacji Turystycznej służą pomocą w nagłych przypadkach polskim turystom. Skorzystaj ze specjalnego Telefonu Bezpieczeństwa 608 599 999.
- Wypoczywasz nad wodą? – w razie zagrożenia dzwoń na numer alarmowy WOPR – 601 100 100; W przypadku sytuacji zagrożenia w górach skontaktuj się z numerem alarmowym GOPR – 601 100 300.
- W przypadku nagłego zachorowania jesteś uprawniony do opieki medycznej na całym terytorium RP, w tym podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Dowiedz się więcej na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.
- W przypadku kradzieży dokumentu tożsamości niezwłocznie udaj się do najbliższej placówki jakiegokolwiek banku celem ich zastrzeżenia w ogólnopolskiej bazie, ustrzeżesz się przed wykorzystaniem Twojej tożsamości do przestępstwa (np. wyłudzenie kredytu). Kradzież zgłoś również na najbliższym posterunku policji.
- Pamiętaj, aby zastrzec skradzioną kartę płatniczą. Zapisz sobie numer telefonu do swojego banku lub skorzystaj z ogólnopolskiego Systemu Zastrzegania Kart. Zadzwoń pod numer telefonu (+48) 828 828 828 – działa także za granicą – i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Więcej informacji na Turystyka bez ryzyka
Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu:
- Nowe prawa podróżnych – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
- Jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line – Ministerstwo Cyfryzacji
- Co legalnie można przewieźć przez granicę, jak jest opodatkowana wakacyjna praca, dlaczego warto brać paragon – Ministerstwo Finansów
- Korzystaj z narzędzi konsularnych MSZ i podróżuj bezpieczniej – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Praktyczne kompendium wiedzy na temat wakacyjnych zniżek i rabatów dla rodzin 3+ - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Odpoczywaj na wsi, korzystaj z agroturystyki - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Poradnik bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz baza, w której sprawdzisz organizatora wyjazdu – Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Jedziesz za granicę? Sprawdź, jakich pamiątek nie kupować, aby nie narazić się na kłopoty – Ministerstwo Środowiska
- Spokojne i bezpieczne wakacje dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu – Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Co warto wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd, a także na co uważać, korzystając z karty bankowej za granicą – Rzecznik Finansowy
- Jak korzystać z aplikacji, by nasz telefon lub smartwatch był pomocnym przyjacielem, a nie szpiegiem – Urząd Ochrony Danych Osobowych
- Jaki prowiant zabrać na plażę, a jaki na wędrówkę? Czym i w jakich ilościach się chłodzić w upały? - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- Produkty ekologiczne, regionalne i tradycyjne - Główny Inspektorat Jakości Rolno-Spożywczej
- Jak znaleźć właściwy pociąg, gdzie kupić bilet, jak sprawdzić promocje czy ulgi? Porady dla niepełnosprawnych, rodziców, rowerzystów - Urząd Transportu Kolejowego
- Ważne informacje dla pływaków, żeglarzy, kajakarzy i wioślarzy. Co zrobić, gdy widzimy, że ktoś tonie? – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
- Jak postępować w czasie burzy i upałów, a także jak się bezpiecznie opalać? - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
- Zasady bezpieczeństwa w górach. Jak wędrować po Tatrach? - Tatrzański Park Narodowy
- Co konsument energii i gazu powinien wiedzieć przed wyjazdem na urlop? - Urząd Regulacji Energetyki
- Dowiedz się, jakie numery alarmowe warto znać oraz jak uniknąć wysokich opłat podczas letniego odpoczynku – Urząd Komunikacji Elektronicznej
- Jak sobie poradzić, gdy pojawiają się problemy ze strony linii lotniczej, hotelu lub firmy wynajmującej auta? – Europejskie Centrum Konsumenckie Polska
- Zadbaj o to, aby zdjęcia i filmy z wakacyjnych przygód nie wpędziły cię w kłopoty - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa
- Bezpieczna wyprawa do lasu: co ze sobą zabrać, jak się zabezpieczyć przed kleszczami, jak znaleźć drogę powrotną, najlepsze leśne aplikacje – Lasy Państwowe
- Jak dobrze przygotować się do podróży za granicę i sprawnie przejść odprawę graniczną - Straż Graniczna
- Podróże ze zwierzętami, przywóz zagranicznej żywności na własny użytek – Główny Inspektorat Weterynarii
- Co zrobić, gdy nasz lekarz rodzinny przebywa na urlopie oraz wiele innych praktycznych porad dotyczących profilaktyki czy ubezpieczenia zdrowotnego - Rzecznik Praw Pacjenta
- Jak się leczyć podczas urlopu w kraju i za granicą - Narodowy Fundusz Zdrowia
- Hotel, schronisko, pensjonat - zapoznaj się z zasadami postępowania w przypadku pożaru - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
- Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem, jakich zasad przestrzegać w górach, nad wodą i podczas wykonywania prac polowych – Komenda Główna Policji
- Jak bezpiecznie podróżować rowerem, samochodem, motocyklem, pieszo - Instytut Transportu Samochodowego
- 10 zasad bezpiecznej podróży koleją - Komenda Główna Straży Ochrony Kolei
- Jak zaplanować wyjazd, by ominęły cię nieprzyjemne sytuacje? Porady dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia, bagażu, przydatne telefony – Polska Organizacja Turystyczna
- prawach pasażerów transportu lotniczego w sytuacji opóźnionego/odwołanego lotu oraz odmowy przyjęcia na pokład samolotu - Urząd Lotnictwa Cywilnego
- Ważne informacje dla kierowców: sprawdź, gdzie są utrudnienia drogowe i gdzie można odpocząć podczas jazdy – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
- czym należy pamiętać podczas urlopu na Mazurach – Mazurski Park Krajobrazowy
- Bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji - Rzecznik Praw Dziecka
- Jak skutecznie przygotować się do wyjazdu na wakacje: za granicę, nad wodę, do miasta czy na pieszą wędrówkę - Główny Inspektorat Sanitarny
- Zobacz, jakie masz prawa, gdy spóźnia się samolot - Stowarzyszenie Praw Pasażerów „Przyjazne Latanie”
W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej:
Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław