en
en
Kontakt

Łódź - CIT współcześnie

Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi

Centrum Informacji Turystycznej utworzono w 2000 roku w wyniku przekształcenia z Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej, w konsekwencji przeprowadzonej reformy administracyjnej. Instytucję podporządkowano Urzędowi Miasta Łodzi.

Centrum Informacji Turystycznej utworzono w 2000 roku w wyniku przekształcenia z Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej, w konsekwencji przeprowadzonej reformy administracyjnej. Instytucję podporządkowano Urzędowi Miasta Łodzi. Niespełna rok później, kierowany przez Ryszarda Bonisławskiego, znawcę dziejów Łodzi, przewodnika turystycznego i publicystę, CIT otrzymał nową siedzibę w pofabrykanckiej willi Jarischów przy alei Kościuszki 88. Zespół ośrodka złożony w całości z dawnej kadry WOIT liczył wówczas zaledwie czterech pracowników: dyrektora, głównego księgowego oraz dwóch informatorów turystycznych.  Przestronne wnętrza siedziby CIT umożliwiły podjęcie przez instytucję nowych form działalności. W sali konferencyjnej odbywały się współorganizowane wraz z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi kursy dla kandydatów na przewodników turystycznych, zebrania Łódzkiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki oraz spotkania i uroczystości branżowe. Był to także okres testowania nowych technologii i poszukiwania sposobów skuteczniejszego docierania do turysty. Przełomem w codziennej pracy informatorów turystycznych okazało się przyłączenie instytucji do sieci Internet. Skrupulatnie gromadzone i aktualizowane bazy danych opracowywane dzięki pozyskiwanym z targów turystycznych i pism branżowych informacjom zaczęły wypierać nowoczesne źródła informacji udostępniane on-line.

 

W 2006 roku Centrum Informacji Turystycznej przeniesiono na główny trakt turystyczny Łodzi -  ulicę Piotrkowską. Na parterze zabytkowej kamienicy z końca XIX wieku wzniesionej dla Alojzego Balle instytucja znalazła swą nową siedzibę dzieląc pomieszczenia z nadzorującym CIT wydziałem – Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. Kadra pracowników wzbogaciła się o 2 nowe stanowiska informatorów turystycznych.

W 2009 roku Centrum podjęło inicjatywę rozbudowy miejskiej sieci punktów informacji turystycznej otwierając nowe punkty „it” na łódzkich dworcach kolejowych: Fabrycznym i Kaliskim. Zatrudniono 4 pracowników i powołano Zespół Informatorów Turystycznych liczący od tej pory 7 osób. Wszyscy spośród nich mają wyższe wykształcenie, posługują się biegle co najmniej jednym językiem obcym, większość jest aktywnymi przewodnikami miejskimi. Informacji turystycznych udzielają: Karolina Drużkowska, Katarzyna Gębicka, Daniel Heythausen, Andrzej Jukel, Magdalena Król, Małgorzata Kubiak, Janusz Molenda i Anna Malinowska. Związaną z Centrum przez długie lata główną księgową Jadwigę Kołodziejską zastąpiła w 2010 roku Anna Barańska.

Starania instytucji w dążeniu do ciągłej poprawy standardu i poszerzaniu wachlarza usług oraz rozwój sieci miejskich punktów „it” dostrzegła Polska Organizacja Turystyczna, nagradzając łódzki CIT drugą nagrodą w Konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce w kategorii dużych miast (2009 rok). Rok później w pierwszej edycji certyfikacji placówek „it” jako jedyne wśród centrów informacji w województwie CIT wyróżnione zostało najwyższą kategorią czterech gwiazdek. W 2011 roku Zespół Informatorów Turystycznych  zbudował i uruchomił  portal internetowy łączący funkcje strony internetowej CIT i bazy informacji turystycznych i kulturalnych z miasta. Jesienią 2011 roku  dyrektora Centrum Informacji Turystycznej Ryszarda Bonisławskiego wybrano Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej.

W pierwszych miesiącach wykonywania mandatu pełniącą obowiązki dyrektora była kierująca Zespołem Informatorów Turystycznych Renata Raczek, długoletni pracownik WOIT i CIT. W tym czasie rozpoczął działalność przeniesiony z remontowanego Dworca Fabrycznego na Dworzec Łódź-Widzew Punkt Informacji Turystycznej. W czerwcu tego samego roku Centrum otworzyło czwarty ze swoich punktów „it”, tym razem na łódzkim lotnisku.

Od 2010 roku CIT wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi organizuje Konkurs Fotograficzny „Piękno Łodzi i regionu łódzkiego” dla dzieci i młodzieży.

W sierpniu 2012 r. funkcję dyrektora Centrum Informacji Turystycznej powierzono pani Iwonie Borowińskiej, która swą karierę w turystyce zaczynała w Wojewódzkim Ośrodku Informacji Turystycznej jako informatorka turystyczna, następnie była zawodowo związana z Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. W bieżącym roku, dzięki udziałowi w projekcie unijnym realizowanym przez POT CIT pozyskał dwa infokioski multimedialne.

Nową ofertą skierowaną do turysty są opracowane i wydane przez CIT foldery tematyczne z opisami bardziej i mniej znanych atrakcji Łodzi. Szczególnym zainteresowaniem wśród odwiedzających Centrum i współpracujących instytucji cieszy się ulotka wydana z okazji obchodów Ogólnopolskiego Roku Juliana Tuwima, która opisuje miejsca w Łodzi bliskie Julianowi Tuwimowi. W najbliższym czasie w siedzibie głównej CIT przy Piotrkowskiej powstanie prowadzony przez instytucję sklepik z pamiątkami.

Punkt na lotnisku.

d4

 

Punkt na dworcu Łódź Kaliska

d5

 

Najmłodsi turyści przy pomniku Misia Uszatka przed siedzibą CIT

d6

Do góry