en
en
Kontakt

Łódź - 20-lecie cit historia

Informacja Turystyczna w Łodzi – powstanie i rozwój

Początki funkcjonowania ośrodka informacji turystycznej w Łodzi sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, czyli okresu, kiedy zaczęto tworzyć ogólnopolski system informacji turystycznej w Polsce. Przed 1964 rokiem część zadań w zakresie rozpowszechniania informacji o Łodzi i regionie wśród zainteresowanych turystów realizowało PTTK a także Młodzieżowy Dom Kultury (Dział Turystyczno-Krajoznawczy).

Początki funkcjonowania ośrodka informacji turystycznej w Łodzi sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, czyli okresu, kiedy zaczęto tworzyć ogólnopolski system informacji turystycznej w Polsce. Przed 1964 rokiem część zadań w zakresie rozpowszechniania informacji o Łodzi i regionie wśród zainteresowanych turystów realizowało PTTK a także Młodzieżowy Dom Kultury (Dział Turystyczno-Krajoznawczy). Propagowaniem idei turystyki wśród dzieci i młodzieży zajmował się Wojewódzki Ośrodek Turystyczno-Krajoznawczy poprzez podległe mu Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze, podczas gdy za reklamowanie szeroko propagowanej w owym czasie formy turystyki – wypoczynku świątecznego odpowiadał Łódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.

W 1964 r. powołano Miejski Ośrodek Informacji Turystycznej, wkrótce przekształcony w Łódzki Ośrodek Informacji Turystycznej działający w strukturach Łódzkiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku. W 1968 r. ŁOSTiW (podporządkowany Łódzkiemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Turystyki) podzielono na Łódzki Ośrodek Sportu oraz Łódzki Ośrodek Turystyki i Wypoczynku. Siedziba Łódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej (nadzorowanego przez ŁOTiW) znajdowała się przy ul. Piotrkowskiej 104 na parterze Rady Narodowej m. Łodzi. Profesjonalną kadrę ośrodka stanowili informatorzy rekrutowani z grona przewodników PTTK m.in. Jerzy Klamann (kierownik Ośrodka), a w następnych latach panie Stanisławska i Barbara Stec. Poza udzielaniem informacji turystycznej, pracownicy ŁOIT brali udział w organizowanych przez ośrodek szkoleniach społecznych informatorów turystycznych – pracowników biur turystycznych, obiektów noclegowych, muzeów, którzy później prowadzili w nich punkty informacji turystycznej. Informatorzy turystyczni przygotowywali materiały i biuletyny informacyjne dla lokalnych mediów, merytorycznie wspierali jednostkę nadzorującą (ŁKKFiT) oraz inne instytucje i organizacje działające w zakresie kultury fizycznej, sportu i turystyki. Ważnym polem działalności jednostki było publikowanie wydawnictw reklamowych popularyzujących walory turystyczne Łodzi i okolic („Zabytkowe pałace Łodzi", „Ośrodki wypoczynkowe Łodzi" itp.), a także organizacja wystaw, rajdów, imprez plenerowych, w tym Łódzkiego Tygodnia Turystyki.

W 1968 r. powołano drugą jednostkę „it" w Łodzi – Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej. Pierwotnie WOIT ulokowano przy ul. Ogrodowej 15, następnie ul. Jaracza 45. W początkowym okresie działalności ośrodek rozpowszechniał publikacje pozyskiwane z Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej w Warszawie, z czasem publikował własne wydawnictwa, szkolił informatorów turystycznych, prowadził także sprzedaż łódzkich pamiątek. WOIT rozwiązano w drugiej połowie lat 70. XX w.

Łódzki Ośrodek Informacji Turystycznej w 1975 roku podporządkowano Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Łódź". Początkowo siedziba ośrodka mieściła się w hotelu „Centrum" ul. Narutowicza 27/29 (jako Wojewódzki Ośrodek Informacji Sportowej i Turystycznej), następnie w hotelu „Savoy" i na Placu Wolności 10/11 – w budynku dyrekcji PT „Łódź". W połowie lat 80. XX w. ŁOIT podporządkowano Łódzkiemu Ośrodkowi Sportu i przeniesiono do Hali Sportowej, co przyczyniło się do marginalizacji tej placówki „it", przede wszystkim z powodu jej oddalenia od centrum Miasta i umieszczenia na piętrze tej ogromnej hali.

Dobre czasy dla łódzkiej informacji turystycznej nastały wraz z podporządkowaniem instytucji wojewodzie łódzkiemu w 1992 r. Instytucję przekształcono w Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, kierowanie ośrodkiem powierzono Ryszardowi Bonisławskiemu, a siedzibę przeniesiono na ul. Traugutta 18 do Łódzkiego Domu Kultury, który przez kilka miesięcy nadzorował funkcjonowanie WOIT. 29 lipca 1993 r. Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej wyłączono spod nadzoru ŁDK ustalając jego nową formułę formalno-prawną: jednostki budżetowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, podległej bezpośrednio Wydziałowi Infrastruktury Społecznej, następnie Wydziałowi Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Dyrektorem WOIT został Ryszard Bonisławski. Struktura ośrodka przez długie lata pozostała niezmieniona i składała się z dyrektora, głównego księgowego i dwóch informatorów turystycznych. Dużym sukcesem WOIT okazała się współpraca z ościennymi wojewódzkimi ośrodkami informacji turystycznej działającymi w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach. Pod koniec 1995 r. ośrodki zawarły porozumienie tworząc tzw. Makroregion Polski Środkowej, w ramach którego podejmowano wspólne działania promocyjne, w tym organizowanie i wspólną obsługę stoiska na targach turystycznych w Berlinie, Poznaniu i Warszawie. W tym czasie łódzki samorząd wojewódzki ani miejski takich działań jeszcze nie podejmowały i na tym polu inicjatywa WOIT była prekursorska. Z inicjatywy dyrektora powstał w Łodzi oddz. PIT, a w 1995 r. zorganizowano pierwsze w historii miasta targi turystyczne „Na Styku Kultur". WOIT prowadził także własną galerię, w której prezentowano najlepsze fotografie krajoznawcze i prace łódzkich plastyków.

Po reformie administracyjnej w 1999 roku WOIT podporządkowano Urzędowi Miasta Łodzi, czego naturalną konsekwencją była zmiana nazwy ośrodka w 2000 r. na Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Kolejnym nowatorskim posunięciem było utworzenie sieci punktów it na terenie województwa łódzkiego, w oparciu o biblioteki gminne, muzea, domy kultury powołano do życia 74 jednostki, połączone wspólną bazą internetową. Organizacja tych punktów i ich wyposażenie wspierane były przez Urząd Marszałkowski. Prowadzono także szkolenia z zakresu wiedzy o Łodzi i regionie dla nauczycieli łódzkich szkół, podjęto współpracę ze szkołami o profilu turystycznym.

Na początku 2001 r. CIT otrzymał nową, przestronną i samodzielną siedzibę przy al. Kościuszki 88 w dawnym pałacu fabrykanckim Jarischów. Decyzja ta umożliwiła większe zaangażowanie CIT w szkolenia branży turystycznej (kursy dla kandydatów na przewodników turystycznych). Dużym osiągnięciem ośrodka była zrealizowana pod nadzorem konserwatorskim rewitalizacja zabytkowego wnętrza willi. Wszyscy pracownicy CIT znacznie podnieśli swoje kwalifikacje, a po ukończeniu kierunkowych studiów uzyskali także uprawnienia przewodników turystycznych. Dzięki obecności na wielu targach krajowych i zagranicznych udało się stworzyć w siedzibie CIT bogatą bibliotekę krajoznawczą (kilka tysięcy książek i map), udostępnianą uczniom, studentom i interesantom.

Kolejna zmiana w działalności CIT nastąpiła w 2006 r. wraz z przeniesieniem instytucji do dzielonego wspólnie z nadzorującym jednostkę Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ lokalu przy ul. Piotrkowskiej 87 w dawnej kamienicy kupca Alojzego Balle. Wraz z planami rozwoju sieci informacji turystycznej w Łodzi i otwarciem dwóch nowych punktów „it" działających jako oddziały CIT (na Dworcu PKP Łódź-Fabryczna i Łódź-Kaliska), rozbudowie uległa struktura CIT. Do bezpośredniej obsługi turystów powołano Zespół Informatorów Turystycznych. W 2009 CIT zdobył II nagrodę w Konkursie na Najlepsze Centrum informacji Turystycznej w Polsce. Jesienią 2011 r. dotychczasowy dyrektor Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi pan Ryszard Bonisławski został wybrany Senatorem RP. Do końca lipca 2012 r. obowiązki dyrektora CIT pełniła pani Renata Raczek. Wraz z uruchomieniem nowego terminala Lotniska im. Władysława Reymonta w czerwcu 2012 r. CIT otworzył kolejny Punkt Informacji Turystycznej na łódzkim lotnisku. W sierpniu 2012 r. na stanowisko dyrektora CIT powołano panią Iwonę Borowińską. Obecnie w strukturach CIT działają cztery punkty „it": przy ul. Piotrkowskiej 87, na Dworcu PKP Łódź –Widzew (przeniesiony z zamkniętego Dworca PKP Łódź-Fabryczna), Dworcu PKP Łódź-Kaliska oraz w Porcie Lotniczym Łódź im. Władysława Reymonta.
Opracowanie: Renata Raczek

Z archiwum Ryszarda Bonisławskiego – Piotrkowska 104

d1

 

Promocja Łodzi na ITB w Berlinie

d2

 

Przenośny punkt it podczas Fashion Week

d3

Do góry