Zaproszenie na warsztat „Regenerating Polish Destinations: Sustainable Tourism in Action”
Gdańsk Convention Bureau wraz z Polską Organizacją Turystyczną oraz Poland Convention Bureau serdecznie zapraszają przedstawicieli miast i instytucji miejskich oraz PCO rekomendowane przez POT/PCB do udziału w warsztacie: „Regenerating Polish Destinations: Sustainable Tourism in Action”. Warsztat poprowadzą przedstawiciele Global Destination Sustainability Movement (GDS Movement).
Uczestnicy zapoznają się z praktycznymi przykładami i dobrymi praktykami, czerpiąc inspirację z działań innych miast. Wspólnie opracują plan współpracy na 2025 rok, wzmacniając wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju polskich destynacji. Warsztat zwiększy również świadomość na temat GDS-Index oraz jego roli w transformacji miast w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Prowadzący
Warsztat w języku angielskim poprowadzą dwie ekspertki z Global Destination Sustainability Movement (GDS Movement) - Janie Neumann oraz Marta Mills.
- Janie Neumann jest ekspertką z ponad 20-letnim doświadczeniem w turystyce, specjalizującą się w zrównoważonym rozwoju destynacji. Przez 11 lat pełniła funkcję Managera ds. Zrównoważonego Rozwoju w VisitScotland, gdzie tworzyła strategie neutralności klimatycznej i zarządzała pomiarem emisji sektora turystycznego. Była kluczową postacią w opracowaniu Glasgow Declaration for Climate Action in Tourism. Wcześniej przez 6 lat współpracowała z Green Tourism, doradzając setkom firm w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Kanadzie w zakresie certyfikacji i strategii zrównoważonego rozwoju.
- Marta Mills jest konsultantką i badaczką specjalizująca się w zrównoważonej turystyce, klimacie oraz zarządzaniu destynacjami. Posiada 20-letnie międzynarodowe doświadczenie w zrównoważonym rozwoju, współpracując m.in. z World Bank, GIZ i UK Aid. Jako Senior Sustainable Tourism Manager w Toposophy prowadziła projekty dotyczące turystyki i zmian klimatycznych w Europie. Jest współtwórczynią Transcaucasian Trail – długodystansowego szlaku trekkingowego w Kaukazie. Posiada tytuł MSc w zakresie Responsible Tourism Management oraz doświadczenie w tworzeniu wytycznych zrównoważonego rozwoju dla sektora turystycznego.
Tematyka warsztatu w Gdańsku
Warsztat będzie interaktywnym wydarzeniem, podczas którego:
- Poznasz najważniejsze trendy i perspektywy zrównoważonego rozwoju w turystyce.
- Dowiesz się, jak działa GDS-Index i jak możesz go wykorzystać w swojej działalności.
- Przeanalizujesz globalne i lokalne studia przypadków, aby czerpać inspiracje do działań.
- rzekształcisz teorię w praktyczne strategie i plany działania dla polskich miast.
- Wspólnie stworzymy plan współpracy na 2025 rok dla uczestniczących miast i instytucji.
Czym jest GDS Movement?
Global Destination Sustainability Movement to międzynarodowa inicjatywa wspierająca zrównoważony rozwój destynacji poprzez benchmarking, doradztwo strategiczne i budowanie społeczności liderów zmian. W ramach ruchu powstał GDS-Index, który ocenia destynacje pod kątem ich zrównoważonego zarządzania turystyką i wydarzeniami, uwzględniając aspekty społeczne i środowiskowe. Indeks daje również możliwość korzystania z dobrych praktyk oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi miastami.
GDS-Index mierzy zrównoważony rozwój ośrodków turystycznych w czterech różnych kategoriach przy użyciu 70 wskaźników. Proces dołączenia do indeksu jest wymagający i obejmuje kompleksową ocenę działań miasta w zakresie ochrony środowiska, polityki społecznej oraz zaangażowania lokalnych podmiotów, takich jak hotele, obiekty konferencyjne, czy DMO. GDS-Index analizuje także strategie zarządzania destynacją, uwzględniając wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i raportowanie postępów. O miejsce w tym rankingu ubiegają się miasta z całego świata, które chwalą się ochroną klimatu. Liderami w rankingu Global Destination Sustanaibility są miasta Skandynawii.
Na liście od niedawna są też nasze rodzime Kraków i Gdańsk, a do audytu szykują się kolejne polskie miasta. W rankingu brane pod uwagę są inwestycje, działania, edukację i zaangażowanie społeczności. Takie inicjatywy wywołują efekt domina, inspirując do dalszych pozytywnych działań w lokalnych społecznościach i na całym świecie.
Dodatkowe informacje i rejestracja
Do udziału w warsztacie zapraszamy maksymalnie trzy osoby z jednej instytucji.
- Miejsce: 100cznia Inside, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5, Gdańsk
- Data: 20 marca 2025
- Godzina: 9:00 – 17:00
- Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
- Warsztat płatny 199 zł/os.
Rejestracja https://warsztatgdsm.treevent.pl/
źródło: Gdansk Convention Bureau, Jarosław Marciuk; Fot: GOT/GCB