Wirtualna konferencja kardiochirurgii
II Zjazd Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego był pierwszym wydarzeniem medycznym w Polsce, które odbyło się na wirtualnej platformie Avatarland. Taka formuła jest odpowiedzią lekarzy na obecne warunki wynikające z pandemii oraz dowodem na to, że organizacja bezpiecznych wydarzeń jest możliwa przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.
W przestrzeni wirtualnej stworzono sale audytoryjne, strefę wystawienniczą EXPO, a także prywatne przestrzenie dla spotkań biznesowych uczestników konferencji. Ponad 250 lekarzy i studentów z całej Polski, specjalistów z Kardiologii i Kardiochirurgii, wypełniło wirtualne audytorium wynajęte przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W ciągu 11 godzin prelekcji zaprezentowano 5 bloków tematycznych:
- Perspektywy leczenia migotania przedsionków (leczenie i zabiegi hybrydowe, ablacja),
- Problemy i wyzwania kardiochirurgii i kardiologii w dobie pandemii COVID-19,
- Nowe technologie dostępne w kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej (zastawki),
- Strategie leczenia choroby wieńcowej,
- Nowoczesne leczenie aorty z wykorzystaniem zastawki aortalnej.
W strefie dla sponsorów zlokalizowano stoiska firmowe, na których przebywali partnerzy biznesowi, mający nieograniczony kontakt z innymi uczestnikami. W targach towarzyszących wydarzeniu wzięło udział blisko 30. wystawców prezentujących swoje usługi i produkty. Zakończenie konferencji miało miejsce na wirtualnej plaży z plenerową sceną festiwalową, gdzie odbył się koncert oraz pokaz fajerwerków.
– Na tradycyjne konferencje zwykle przyjeżdżali w miarę dostępni lekarze oraz niewielkie przedstawicielstwa firm współpracujących. Ktoś przecież musi zostać w szpitalu czy innej placówce – mówi prof. dr hab. med. Piotr Suwalski z Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie – Wirtualna formuła konferencji pozwoliła natomiast zarejestrować praktycznie wszystkich, a każdy z uczestników mógł skorzystać w wiedzy prezentowanej w wybranym bloku tematycznym, związanym z zagadnieniami, jakie go interesują. Jednocześnie – nie wymagała od uczestników takich nakładów finansowych jak w przypadku stacjonarnych konferencji, które związane są z opłatami za dojazd oraz zakwaterowanie. Przestrzeń
Avatarland z avatarami zapewniła uczestnikom możliwość interakcji między sobą. Myślę, że pokazało to jak bardzo ludzie tęsknią za tak zwaną „normalnością” i cieszę się, że mogliśmy dać im przynajmniej tego namiastkę.
Konferencja była zgodna z Kodeksem Przejrzystości Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz spełniała wymogi etyczne POLMED. Dodatkowo uczestnicy konferencji otrzymali punkty edukacyjne przyznane przez Okręgową Izbę Lekarską.
Platforma Avatarland jest przestrzenią wirtualną do organizacji wydarzeń, konferencji, targów. Każdy uczestnik ma możliwość wcielenia się w postać awatara, którą może kontrolować, wykonywać gesty, poruszać się po centrum targowo-konferencyjnym. Dodatkowo platforma umożliwia komunikację głosową pomiędzy postaciami.
Źródło: eventowablogerka.pl