Toruń – spotkania w mieście pełnym inspiracji
Magiczna atmosfera, bogate zaplecze i doskonała lokalizacja to najważniejsze zalety Torunia na konferencyjnej mapie Polski. Toruńska Starówka od 25 lat jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a dodatkowo powstają nowe obiekty hotelowe i konferencyjne. Powodów do organizacji wydarzeń w Toruniu jest zdecydowanie więcej.
Toruń dla organizatorów wydarzeń
Wybór miejsca na organizację konferencji to często wielki dylemat. Jedni goście wolą urocze zakątki z dala od wielkich miast, inni wręcz przeciwnie stawiają na rozmach i nowoczesność. W polu widzenia organizatorów wydarzeń od lat pojawia się Toruń z ciekawą ofertą dla planistów kongresów, konferencji. To tu toczą się dyskusje o innowacyjnych rozwiązaniach biznesowych i nowych trendach w branżach. Podczas takich dni spotykają się przedstawiciele różnych środowisk, aby dyskutować o wyzwaniach, przed którymi staje polska, europejska i światowa gospodarka.
Co oferuje im Toruń? Przede wszystkim przyciąga niesamowitym klimatem. To miejsce urodzin Mikołaja Kopernika – człowieka, który zmienił nasz sposób patrzenia na świat i samych siebie. Mając do dyspozycji proste narzędzia i intelekt, wbrew całemu środowisku naukowemu przedstawił i obronił rewolucyjną teorię. Trudno znaleźć postać bardziej inspirującą do działania i przełamywania schematów. Nic dziwnego, że dobrze czują się tu uczestnicy kongresów, szkoleń i wyjazdów motywacyjnych. Toruń to z jednej strony miejsce inspiracji do rozwoju zawodowego, a z drugiej możliwość aktywnego wypoczynku. Miasto może w idealny sposób wpisać się w trend bleisure.
Ten potencjał chcą rozwijać przedsiębiorcy skupieni w Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) w Toruniu. Od 20 lat wspólnie działają na rzecz wydłużenia sezonu turystycznego, zwiększenia liczby turystów i przede wszystkim liczby noclegów.
W ubiegłym roku w mieście zorganizowano 103 kongresy, konferencje, wydarzenia korporacyjne i motywacyjne, targi i wystawy – wynika z raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2022” przygotowanego przez Poland Convention Bureau przy Polskiej Organizacji Turystycznej. To pokazuje, że sektor MICE w Toruniu błyskawicznie dostosował się do nowych realiów i wprowadził rozwiązania pozwalające na przygotowanie nie tylko bezpiecznych, ale też zaawansowanych technologicznie imprez na najwyższym poziomie – mówi Magdalena Hoffmann, wiceprezes LOT Toruń ds. MICE.
Toruń to ponad 7,5 tysiąca miejsc noclegowych w 27 hotelach, w tym sześciu 4-gwiazdkowych i jedenastu 3-gwiazdkowych. To dwukrotnie więcej niż jeszcze dziesięć lat temu. Ofertę urozmaica 11 hosteli i ponad 400 apartamentów oraz ponad 100 obiektów gastronomicznych i reprezentacyjne sale w budynkach miejskich instytucji kultury – podkreśla Ryszard Kruk, prezes LOT Toruń.
Poszukując najwyższego standardu, organizatorzy kongresów mogą ulokować gości w hotelu Copernicus – nowoczesnym obiekcie z salą konferencyjną o powierzchni niemal 800 m2 i salą bankietową na terenie zielonym, tuż obok nadwiślańskiej przystani kajakowej. Albo w budynku dawnej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, czyli hotelu Bulwar. Widok na Wisłę oferują również kameralne butikowe hotele w gotyckich kamienicach na terenie zabytkowej Starówki. Niezapomniany klimat dla spotkań biznesowych oferuje również kompleks 1231 w odrestaurowanym XIII-wiecznym młynie, z którego podziemnym korytarzem przechodzimy do XIV-wiecznej infirmerii na terenie Zamku Krzyżackiego.
Toruń odwiedziło w 2021 roku 1,5 mln turystów. Z myślą o nich cały czas powstają nowe hotele i centra kongresowe przystosowane do organizacji dużych korporacyjnych zjazdów. Atutem Torunia jest doskonała lokalizacja. Nie bez znaczenia jest bezpośrednie połączenie z autostradą A1. Do lotniska w Gdańsku można dojechać w półtorej godziny, do Warszawy w dwie godziny, a do portu lotniczego w Bydgoszczy czterdzieści minut – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Centra kongresowe i konferencyjne w Toruniu
Dotychczas 95% konferencji miało miejsce w hotelach. Wkrótce Toruń rozszerzy ofertę centrów wystawienniczych i kongresowych, oferując zaplecze dla kolejnych wydarzeń biznesowych.
W otulinie Zespołu Staromiejskiego od siedmiu lat funkcjonuje nietuzinkowy obiekt – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – zaprojektowany przez Fernando Menisa. Zlokalizowaną tu Salę koncertową (1012 m2 dla 882 widzów) można połączyć z Salą kameralną (315 m2 dla 287 widzów) uzyskując przestrzeń do realizacji dużej konferencji lub targów.
W bezpośrednim sąsiedztwie CKK Jordanki w 2025 roku powstanie Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. Nowoczesny zespół obiektów autorstwa biura Baumschlager Eberle Lustenau zaoferuje salę kulturalno-kongresową dla ponad 1500 osób, przestrzeń targową, trzy sale projekcyjne, galerię sztuki oraz studio filmowe z halą zdjęciową.
Światowy Kongres Kopernikański 2023
Miejsce gdzie jest bliżej do gwiazd – nie tylko w noc Perseidów. Magnesem Torunia są niewątpliwie wydarzenia kulturalne i sportowe o międzynarodowej randze. W 2023 roku cała Polska obchodzi 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i to właśnie w Toruniu odbędzie się Światowy Kongres Kopernikański. Oficjalne otwarcie obrad zaplanowano na 19 lutego 2023 roku w Toruniu - w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jednocześnie święto toruńskiego uniwersytetu. Więcej o Światowym Kongresie Kopernikańskim w Polsce.
Toruńska część Kongresu (12–15 września 2023 r.) zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych, i stanowi jednocześnie zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia. Gala otwarcia i zamknięcia odbędzie się w CKK Jordanki.
Światowy Kongres Kopernikański jest kulminacją obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W obradach udział weźmie kilkuset uczonych z całego świata. Podczas Kongresu nastąpi ukonstytuowanie się organów Akademii Kopernikańskiej oraz wręczone zostaną pierwsze Nagrody Kopernikańskie. Oficjalna strona Światowego Kongresu Toruńskiego.
Atrakcje i czas wolny
Toruń od ponad 800 lat jest również ważnym elementem flisackiej kultury. Dla upamiętnienia i podtrzymania tradycji rzecznego spławiania towarów w mieście co roku odbywa się Festiwal Wisły, a w Muzeum Toruńskiego Piernika znajdują pamiątki z czasów flisaków. Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje właśnie zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
W Toruniu można połączyć spotkanie biznesowe z odkrywaniem atmosfery urokliwego gotyku i wyjątkowego czaru historycznej starówki położonej nad Wisłą – miejsca, gdzie nieprzerwanie unosi się zapach pieczonych pierników, prawie takich samych, jakimi zajadał się Mikołaj Kopernik.
Oprócz doskonale przygotowanych obiektów z zapleczem konferencyjnym, które dają uczestnikom okazję do spotkań w nawet kilkuset osobowym gronie, miasto obfituje w możliwości różnorakiego spędzenia czasu wolnego. Samo podziwianie uroków miasta, wypiekanie pierników, czy prosty spacer po nadwiślanym bulwarze to przyjemna przerwa w obowiązkach konferencyjnych gości.
Materiały powstały dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w ramach realizacji zadania "Promocja infrastruktury Torunia dla biznesu konferencyjnego MICE 2022".