Ranking UIA z większą liczbą wydarzeń z Polski
Polska, ze 103 wydarzeniami (spełniającymi kryteria UIA) uplasowała się na 24 miejscu w rankingu światowym prezentującym 100 państw. Wśród 100 miast z całego świata Warszawa zajęła pozycję 41, a Kraków – 51. W stosunku do poprzedniego roku liczba wydarzeń z Polski zarejestrowanych w bazie UIA wzrosła o 23.
Na tle Europy Polska zajmuje 14 pozycję na 39 państw uwzględnionych w rankingu. Natomiast wśród 50 miast europejskich, polskie metropolie zajęły odpowiednio 22 (Warszawa) i 30 (Kraków) miejsce.
Ponadto w swojej bazie danych UIA zarejestrowała jeszcze:
- po 10 wydarzeń z Gdańska, Poznania i Wrocławia,
- po 3 – z Katowic i Łodzi,
- po 1 – z Białowieży, Jastarni, Lublina, Wieliczki i Zakopanego.
UIA udostępnia pełną treść raportu, na swojej stronie www, po zalogowaniu się na profil członkowski.
UIA jest instytutem badawczym oraz centrum dokumentacyjnym, który od ponad 100 lat zbiera i przekazuje informacje o rynku międzynarodowych spotkań stowarzyszeń pozarządowych i organizacji międzyrządowych oraz o kierunkach i trendach w jego rozwoju. Swój ranking „International Meeting Statistics Report” tworzy na podstawie zgromadzonych danych o międzynarodowych spotkaniach spełniających jednocześnie 4 kryteria: trwają co najmniej 3 dni, skupiają min. 300 uczestników, uczestnicy pochodzą z min. 5 krajów, przynajmniej 40% uczestników pochodzi z zagranicy.
Ostatnie prognozy UIA dotyczą wzrostu kongresów regionalnych w stosunku do globalnych, co stowarzyszenie upatruje w zjawisku glokalizacji oraz ustępującej liczbie spotkań ogólnoświatowych na rzecz regionalnych. Najbardziej zauważalną zmianą wychwyconą przez UIA jest przesunięcie geograficzne lokalizacji kongresów na wchód, z Europy do Azji. Europa wciąż jest atrakcyjna dla stowarzyszeń (ponad połowa wszystkich spotkań stowarzyszeń na całym świecie odbywa się na starym kontynencie), ale coraz chętniej wybierana jest Azja; na co mają wpływ wspólne wysiłki wielu miast skierowane do stowarzyszeń międzynarodowych. Ciekawym spostrzeżeniem UIA jest wciąż odnotowywany wzrost kongresów z osobistym udziałem, pomimo prognoz mówiących o ich ustępowaniu na rzecz wirtualnych i ostatnich doświadczeń związanych z pandemią COVID-19.
Polska Organizacja Turystyczna, z działającym w jej strukturach Poland Convention Bureau, od 2011 roku jest członkiem UIA.