POT prezentuje Raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024”
Głównym celem raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024” jest możliwie jak najszerszy opis aktualnej sytuacji w branży przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce na podstawie danych z 2023 roku. Jubileuszowa edycja raportu, oprócz ogólnych informacji o wydarzeniach zorganizowanych w Polsce w 2023 roku, zawiera również podsumowanie ostatnich 15 lat, przygotowane przez przedstawicieli z polskiego przemysłu spotkań.
Z zebranych danych przez Poland Convention Bureau wynika, że w porównaniu do 2022 roku w miastach objętych raportem odnotowano średni wzrost liczby zgłoszonych wydarzeń o 51 proc. W 2023 roku największy udział miały konferencje i kongresy, które stanowiły 54 proc. wszystkich wydarzeń (wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego). Wydarzenia korporacyjne i motywacyjne stanowiły 41 proc., natomiast targi i wystawy – 5 proc.
W kontekście międzynarodowych spotkań stowarzyszeń warto podkreślić znakomity wynik Polski w Raporcie ICCA 2023 (International Congress and Convention Association), opracowanym we współpracy z członkami ICCA, w tym Polską Organizacją Turystyczną oraz polskimi partnerami z branży spotkań. Raport, oparty na analizie niemal 10 000 międzynarodowych spotkań zorganizowanych w 2023 roku, pokazuje, że Polska odnotowała najlepszy wynik w swojej historii, zajmując 17. pozycję na świecie. Jest to imponujący awans o sześć miejsc w porównaniu z poprzednim raportem, gdzie Polska plasowała się na 23. miejscu. Organizacja 179 międzynarodowych spotkań stowarzyszeń w 2023 roku w Polsce odzwierciedla efekty strategicznych działań oraz inwestycji w rozwój przemysłu spotkań i wydarzeń.
To osiągnięcie nie tylko wzmacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej, ale także podkreśla jej potencjał jako kluczowego gracza w globalnym sektorze spotkań. W obliczu trudności i wyzwań, związanych m.in. z bieżącą sytuacją geopolityczną, wynik ten stanowi wyraźny dowód na rosnące znaczenie i zdolność Polski do skutecznej organizacji międzynarodowych wydarzeń na najwyższym poziomie.
Stan przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce w 2023 roku został zaprezentowany na podstawie danych z trzech głównych źródeł:
- miejskich i regionalnych convention bureaux oraz G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowe Województwa Podkarpackiego
- rekomendowanych przez Polską Organizację Turystyczną organizatorów kongresów i podróży motywacyjnych (PCO i ITC)
- danych dostarczonych przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia (ICCA i UIA).
"Oddając w Państwa ręce jubileuszową piętnastą edycję raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce” podsumowujemy osiągnięcia branży spotkań z ubiegłego roku a także patrzymy na nią z perspektywy ostatnich 15 lat. Uzyskane wyniki zawarte w raporcie oraz najwyższa pozycja Polski w w "ICCA Country and City Rankings 2023" mogą napawać optymizmem. Jestem przekonany, iż dzięki silnej podstawie, profesjonalizmowi oraz innowacyjnemu podejściu, przemysł spotkań w Polsce ma solidne fundamenty, by kontynuować swój rozwój w przyszłości." - powiedział Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2024” po raz pierwszy został zaprezentowany podczas XV edycji Forum Promocji Turystycznej w Warszawie i dostępny jest na stronie www.pot.gov.pl TUTAJ.
Podsumowanie 15-lecia
Składamy podziękowania przedstawicielom polskiego przemysłu spotkań i wydarzeń za ich wypowiedzi oraz za podzielenie się cennymi spostrzeżeniami na temat zmian, jakie zaszły w branży na przestrzeni ostatnich 15 lat.
W raporcie można poznać perspektywę następujących osób:
- Monika Bączek-Bochenek, Członek Zarządu JAN-POL DMC POLAND
- Agata Brożek, Wiceprezes Zarządu CWK Operator sp. z o.o. zarządzającej obiektem G2A Arena, Jasionka k. Rzeszowa
- Prof. UMK dr hab. Krzysztof Celuch, Rektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Dyrektor Centrum Projektowania Doświadczeń w Branży Spotkań i Turystyce Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
- Piotr Dwurnik, Prezes Lokalnej Organizacji Turystyki i Hotelarstwa Gór Świętokrzyskich, Świętokrzyskie Convention Bureau
- Paula Fanderowska, Wiceprezes Zarządu Kraków5020 sp. z o.o., Prezes Zarządu SKKP
- Agnieszka Faracik Leśniak, Managing Partner oraz Ola Pietras Managing Partner z DMC Poland
- Andrzej Hulewicz, Wiceprezes Mazurkas Travel, Mazurkas DMC Poland
- Grażyna Grot-Duziak, MICE Expert, Prezes SITE Polska (2020-2023)
- Sebastian Kędzierski, Partner Zarządzający RELAGO
- Łukasz Klimczak, Wiceprezes Bespoke
- Tomasz Kobierski, Prezes zarządu Grupy MTP
- Wiktoria Król-Cieciorowska, Prezeska Zarządu Convention Bureau – Wrocław
- Aneta Książek, Kierowniczka Biura Spotkań i Wydarzeń – Poland Convention Bureau POT
- Agnieszka Letkiewicz, MICE Sales Executive Jordan Group
- Jan Mazurczak, Prezes Zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Poznań Convention Bureau
- Joanna Montenarh, Managing Partner Travel Projekt
- Filip Płodzień, Kierownik ds. promocji turystycznej i MICE, Warszawska Organizacja Turystyczna - Warsaw Convention Bureau
- Małgorzata Przygórska-Skowron, Kierownik Kraków Convention Bureau
- Jakub Rosły, Kierownik Łódź Convention Bureau, Łódzka Organizacja Turystyczna
- Agnieszka Sikorska, Dyrektorka Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, General Manager Silesia Convention Bureau
- Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
- Ewa Woch, Wiceprezes Zarządu Targi w Krakowie sp. z o.o.
- Łukasz Wysocki, Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Gdansk Convention Bureau
„Patrząc z perspektywy piętnastu lat przemysł spotkań w Polsce przeszedł znaczną transformację, a jednym z kluczowych elementów tej przemiany było powstanie nowoczesnych obiektów konferencyjnych i wystawienniczych, a także powołanie miejskich i regionalnych convention bureaux. Obecnie obok Poland Convention Bureau, które zostało powołane w 2002 roku, działa 14 biur w różnych częściach Polski. 15 lat temu zostało założone MPI Poland Chapter, a w 2017 roku zawiązał się w Warszawie oddział regionalny międzynarodowej organizacji SITE Global.”– powiedziała Aneta Książek, Kierowniczka Poland Convention Bureau POT.
„Nasza branża jest coraz bardziej widoczna, bierzemy udział w międzynarodowych targach oraz konferencjach, zdobywamy nagrody w kraju i zagranicą. Uczymy się, obserwujemy trendy, ale też staramy się je wyprzedzać, podążać swoją ścieżką i wyróżniać się w światowej dżungli spotkań. Zadaniem zespołu Poland Convention Bureau POT na przyszłe lata będzie utrzymanie pozycji lidera w Europie Centralnej poprzez promocję i współpracę międzynarodową, a także budowanie mechanizmów wsparcia dla pozyskiwania spotkań i wydarzeń – dodała na koniec Aneta Książek.
Dodatkowe informacje: Aneta Książek, Kierowniczka Poland Convention Bureau; aneta.ksiazek@pot.gov.pl
#PolandCVB #EventprofsPL
Zdjęcie na okładce: Filip Kacalski – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin