Polskie miasta w rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości fDi 2022/23
fDi Intelligence zajmuje się m.in. benchmarkingiem - przewidywaniem, gdzie w Europie i na świecie opłaca się i będzie opłacało długoterminowo inwestować.
W ich najnowszej analizie European Cities and Regions of the Future 2022/23 zostało zaudytowanych łącznie 356 europejskich miast, z których aż 14 reprezentowało Polskę i znalazło wysokie pozycje w pierwszej dziesiątce.
Wyniki zostały przedstawione z podziałem na pięć kategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, a także dostępność oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Warto podkreślić, że wyniki badań w każdej kategorii zostały przedstawione w taki sposób, aby uwzględniać osobno duże ośrodki miejskie (powyżej 250 tys. mieszkańców), średnie (100-250 tys. mieszkańców) oraz małe (poniżej 100 tys. mieszkańców).
Miasta które możemy odnaleźć w rankingach to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Bydgoszcz, Gdynia, Gliwice, Kutno, Stryków i Legnica.
Kryteria
Eksperci fDI biorą pod uwagę liczbę wyższych uczelni, co przekłada się na wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, zdolną podjąć wyzwania na nowoczesnym i zglobalizowanym rynku pracy. Ważne są umiejętności marketingowe miast: zdolność zareklamowania się i przyciągnięcia zagranicznych inwestorów. Liczy się też innowacyjność: wysoko w rankingu są miasta stawiające na technologie przyszłości, sektor IT, programistów; wsparcie w tzw. start-upy, potrafiące przyciągnąć i zainwestować w młodych ludzi z pomysłami.
Wśród mega dużych miast posiadających największy potencjał gospodarczy na wysokiej 7 lokacie znalazła się w ogólnym zestawieniu Warszawa.
Natomiast wśród dużych miast to Kraków został oceniony najlepiej jako najbardziej przyjazny dla biznesu i obdarzony największym kapitałem ludzkim. Potencjał intelektualny destynacji to również jeden z kluczowych kryteriów wyboru destynacji kongresowych.
Swą obecność w rankingu zaznaczyły również Katowice, Lublin, Gdynia, Poznań, Wrocław i Bydgoszcz:
Niestety żadne z polskich miast nie znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu w kategorii „efektywność kosztowa”.
Branże z przyszłością
W poszukiwaniu klienta biznesowego na spotkanie czy wydarzenie warto znać najnowsze trendy i branże, które się najlepiej rozwijają w danym regionie (inteligentne specjalizacje).
Pandemia Covid-19 miała swoje oddziaływanie na inwestycje w latach 2020-2021, niemniej jednak Europa była bardziej na nią odporna aniżeli reszta świata. Stary kontynent był celem wyboru dla prawie połowy (46,6 proc.) projektów biznesowych ogłoszonych w 2020 i 2021 roku, następnymi regionami przyjaznymi inwestycjom były Azja-Pacyfik (19,86 proc.) i Ameryka Północna (15,5 proc.). Ta europejska odporność została zbudowana wokół 3 kluczowych sektorów: odnawialnej energii, elektrycznej mobilności i nieruchomości.
Sektor energii odnawialnej (fotowoltaika i energetyki wiatrowa) zdetronizował swojego głównego wroga czyli sektor ropy, węgla i gazu. Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania to liderzy Europy w dziedzinie energii odnawialnej, ale mapa zielonych inwestycji powoli poszerza się również o takie państwa jak: Polska, Grecja czy Rumunia.
Obserwowany niemal na całym świecie wzrost mobilności elektrycznej jest podstawą osiągnięcia równowagi klimatycznej. Europa nie jest tu wyjątkiem, chociaż wiele europejskich krajów, które są głównymi graczami w światowym przemyśle motoryzacyjnym, do tej pory bardzo powoli wdrażało swoje krajowe strategie e-mobilności. Podejście to zmienił dopiero wybuch pandemii Covid-19.
Europejskie stolice - na czele z Warszawą - w latach 2020 i 2021, były świadkiem rekordowych poziomów inwestycji w nieruchomości. Na poziomie krajów Polska była najpopularniejszym miejscem dla inwestorów, a obok Warszawy jeszcze Kraków i Poznań przyciągnęły duże inwestycje zagraniczne w tym sektorze, w tym inwestycje hotelowe (większość z nich to jednak pokłosie inwestycji rozpoczętych w latach wcześniejszych).
Ostatnie dwa lata było szczególnie trudne dla hoteli miejskich, które radzą sobie wyraźnie gorzej od obiektów wakacyjnych. Hotele w dużych miastach nadal oczekują na powrót gości biznesowych i turystów zagranicznych, aczkolwiek sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy poprawiła się i hotele notują wzrastającą liczbę rezerwacji, w tym wzrost zainteresowania ze strony klientów MICE. Oby tak dalej!
Źródło: Aneta Książek na podstawie Raportu Foreign Direct Investment
Zdjęcia: Raport Foreign Direct Investment