Polska wyżej o trzy pozycje w rankingu ICCA
Wśród krajów liderem są nieprzerwanie USA, wśród miast – Berlin, który awansował z czwartego na pierwsze miejsce pobijając zeszłorocznego zwycięzcę – Paryż. Polska z liczbą 193 spotkań zajęła 21. miejsce, awansując o trzy pozycje w porównaniu do roku 2014.
Spotkania w 2015 roku były bardziej rozproszone pomiędzy miastami, zyskały przede wszystkim mniej doceniane wcześniej destynacje, które coraz częściej przyciągają uwagę organizatorów spotkań stowarzyszeń. Wśród polskich miast najwyżej uplasowała się Warszawa, zajmując 40. pozycję w rankingu (62 spotkania), tuż za nią znalazł się Kraków (49. miejsce), następnie Gdańsk (126. miejsce), Wrocław (139. miejsce), Poznań (222. miejsce) oraz Katowice na pozycji 373.
Berlin swoje zwycięstwo zawdzięcza istotnym spadkom w liczbie zorganizowanych spotkań we wszystkich trzech miastach, które uplasowały się w zeszłorocznym zestawieniu na podium. W Paryżu w omawianym okresie odbyło się o 28 mniej międzynarodowych wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenia niż rok wcześniej, w Wiedniu liczba ta spadła o 24 (czwarte miejsce), a w Madrycie aż o 29 (piąte miejsce ex aequo z Londynem). Barcelona pomimo niewielkiego spadku w liczbie zorganizowanych spotkań, awansowała na trzecie miejsce obecnego zestawienia. W pierwszej 10 pozostały również Londyn, Singapur i Istambuł, a awansowały do niej Lizbona i Kopenhaga.
W przypadku zestawienia państw zmiany w pierwszej 10 są raczej kosmetyczne. Niezaprzeczalnym liderem rankingu są Stany Zjednoczone (925 spotkań i wzrost ich liczby o 94 w porównaniu do ubiegłego roku), także drugie miejsce od lat należy konsekwentnie do Niemiec (667 i wzrost ich liczby o osiem). Wielka Brytania, która dzięki 39 więcej spotkaniom niż w 2014 roku, zanotowała awans w rankingu i zajęła trzecie miejsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania (572 spotkania i spadek ich liczby o sześć) oraz Francja (522 i spadek o 11). Wśród 10 najchętniej wybieranych państw na międzynarodowe spotkania stowarzyszeń pozostały Włochy, Japonia, Chiny i Holandia. Do pierwszej dziesiątki dołączyła również Kanada.
Polska Organizacja Turystyczna - Poland Convention Bureau jest członkiem ICCA (International Congress and Convention Association) od 2002 r. W Polsce do ICCA należy w sumie 11 podmiotów. ICCA przygotowuje swój ranking na podstawie zebranych danych o spotkaniach stowarzyszeń, które odbywają się cyklicznie, skupiają minimum 50 uczestników, migrują, pomiędzy co najmniej trzema krajami.
Źródło: www.iccaworld.com