Polska utrzymuje stabilną pozycję w rankingu ICCA 2020
12 maja 2020 International Congress and Convention Association – ICCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów) opublikowało swój ranking – ICCA Statistics Report 2020 (dane za 2019), w którym Polska z liczbą 213 spotkań uplasowała się na 19. miejscu (na 114 zaprezentowanych pozycji). Polska od wielu lat utrzymuje stabilną pozycję w rankingu i jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, spozycjonowanym w pierwszej dwudziestce.
W rankingu miast prezentującym 425 pozycji pojawiły się kolejno:
- Warszawa na 34 pozycji z 71 spotkaniami,
- Kraków na 48 pozycji z 54 spotkaniami,
- Poznań na 143 pozycji z 21 spotkaniami,
- Gdańsk na 159 pozycji z 19 spotkaniami,
- Wrocław na 191 pozycji z 15 spotkaniami,
- Katowice na 267 pozycji z 10 spotkaniami,
- Łódź na 307 miejscu z 8 spotkaniami.
Duży wzrost wydarzeń stowarzyszeń w porównaniu do ubiegłego roku odnotował Gdańsk – skok o 37 miejsc rankingowych. Łódź, która debiutowała w ubiegłorocznym rankingu, znalazła się o 48 miejsc wyżej. Wskazuje to na rosnące znacznie miast drugiego i trzeciego wyboru dla organizacji międzynarodowych konferencji stowarzyszeń.
Utrzymanie stabilnej pozycji Polski w rankingu ICCA 2020, poprzez zebranie informacji o wydarzeniach spełniających warunki ICCA, było możliwe dzięki współpracy Poland Convention Bureau POT z miejskimi i regionalnymi convention bureaux oraz rekomendowanymi przez POT Profesjonalnymi Organizatorami Kongresów. Wynik ten jest szczególnie budujący, biorąc pod uwagę, że łączna liczba zanotowanych wydarzeń na świecie spadła z 13 891 w 2018 roku do 13 254 w 2019. Mimo spadków nadal najwięcej wydarzeń w 2019 roku odbyło się w Europie (53 proc.). Pozycję lidera utrzymały Stany Zjednoczone, a w Europie – Niemcy i Francja, która trzecie miejsce odebrała Hiszpanii.
ICCA to jedno z najstarszych stowarzyszeń branży spotkań działające w prawie 100 krajach na całym świecie, reprezentując ponad 1100 firm i organizacji związanych z przygotowaniem i koordynacją spotkań, transportem oraz zakwaterowaniem. Od ponad 50 lat gromadzi dane i opracowuje ich analizy oraz tworzy kanały komunikacji w zakresie realizacji międzynarodowych spotkań biznesowych. Na podstawie zebranych danych, corocznie przygotowuje ranking, w którym przedstawia wyniki poświęcone spotkaniom, spełniającym jednocześnie 3 warunki:
- odbywają się regularnie,
- rotują pomiędzy minimum 3 państwami,
- gromadzą co najmniej 50 uczestników.
Członkostwo w ICCA niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia ekonomiczny sposób pozyskiwania i przyciągania wydarzeń z sektora przemysłu spotkań. Pozwala na dostęp do globalnej sieci kontaktów, która daje możliwość działania w ramach światowej platformy reprezentującej wszystkie sektory przemysłu spotkań. Umożliwia dostęp do bazy danych o ponad 72 tysiącach konferencji organizowanych przez ponad 5 tysięcy stowarzyszeń, w której można znaleźć dane na temat historii każdej konferencji oraz informacje o stowarzyszeniach. Ponadto ICCA prowadzi dla swoich członków bogatą działalność szkoleniową.
Polska Organizacja Turystyczna, z chwilą powołania w swoich strukturach Poland Convention Bureau w 2002 roku, jest członkiem ICCA.