en
en
Kontakt
en
Kontakt

Podsumowanie konferencji ENTER25 eTourism we Wrocławiu

W dniach 17–21 lutego na Uniwersytecie WSB Merito Wrocław odbyła się międzynarodowa konferencja ENTER25 eTourism Conference, zorganizowana przez uczelnię we współpracy z International Federation for Information Technologies and Travel & Tourism (IFITT) oraz Convention Bureau – Wrocław. Jednym z partnerów wydarzenia było Poland Convention Bureau POT, a jego kierowniczka, Aneta Książek, jako ekspertka wzięła udział w dwóch panelach tematycznych.

Konferencja-ENTER25-eTourism-Conference-we-Wroclawiu.jpg

Konferencja zgromadziła blisko 300 uczestników, w tym czołowych ekspertów i naukowców z całego świata, specjalizujących się w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w sektorze turystyki i podróży. Dyskutowano o tym, jak nowoczesne technologie mogą wspierać rozwój branży turystycznej, zwłaszcza w kontekście wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja. Dyskusje toczyły się również wokół wyzwań branży turystycznej, które wynikają z konieczności bycia bardziej zrównoważoną społecznie, ekonomicznie i środowiskowo.  

Organizacja konferencji ENTER25 przez Uniwersytet WSB Merito Wrocław we współpracy z IFITT i Convention Bureau Wrocław to duży sukces naukowy kierunku Turystyka i Rekreacja. Przyciągnięcie tego prestiżowego wydarzenia do Wrocławia było efektem kilkuletnich starań całego zespołu pracowników uczelni – władz, kadry dydaktycznej kierunku turystyka oraz absolwentów. Szczególną rolę w tym procesie odegrała Wiktoria Król-Cieciorowska, absolwentka kierunku, obecnie wiceprezeska Convention Bureau – Wrocław.

Poland Convention Bureau na konferencji

W ramach współpracy z organizatorami Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau, wystąpiła jako ekspertka w dwóch panelach dyskusyjnych, prezentując praktyczne zastosowanie technologii i e-marketingu w promocji kraju na arenie międzynarodowej na przykładzie działań Polskiej Organizacji Turystycznej.

19 lutego – Smart Tourism Destination Best Practice

  • Prowadząca: Inkeri Starry (Finlandia)
  • Uczestnicy: Laura García (Visit Benidorm), Aneta Książek (Poland Convention Bureau), Stefanie Warum (Alturos Destinations), Matěj Brnka (IT Project Manager, CzechTourism)

20 lutego – Robots and Autonomous Devices: Setting the Research

  • Prowadzący: Stanislav Ivanov (Varna University of Management, Bułgaria)
  • Uczestnicy: Aneta Książek (Poland Convention Bureau), Katerina Berezina (University of Mississippi, USA), Ian Yeoman (NHL Stenden, Niderlandy) – Future of eTourism 2025–2060

- Dziękuję organizatorom, a w szczególności Profesorowi Dimitriosowi Buhalisowi (Przewodniczący Konferencji ENTER 2025) za zaufanie i propozycję aktywnego uczestnictwa w naukowej części konferencji, gdzie mogłam zaprezentować praktyczne zastosowanie nowych technologii w obszarze promocji (kampania ZOPOT Londyn), edukacji (Mobilne Centrum Edukacji „Turystyczna Szkoła” oraz „Laboratorium Twórców”) oraz wydarzeniach organizowanych przez POT.  Cieszę się, że pupilem konferencji stał się nasz przyjazny robot Pepper, który nie tylko pełnił honory na stoisku POT, ale również brał czynny udział w panelu dot. robotów i przyszłości. Muszę przyznać, iż największe wrażenie zrobiło na mnie spotkanie (w jednym panelu!) z futurystą, dr Ian Yeoman (NHL Stenden, Niderlandy), który w swoim wystąpieniu stwierdził, iż aby stawić czoła szybkiemu tempu zmian związanych z przyszłością technologiczną należy spodziewać się rozwoju bardziej radykalnych metod prognozowania transformacyjnego wykorzystujące archetypy science fiction. Nasza troska o przyszłość zwykle wzrasta, gdy stajemy w obliczu zagrożeń na poziomie społecznym takich jak zmiany klimatyczne, COVID-19 czy rozwój technologii transformacyjnych - powiedziała , Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau POT.

konferencja-enter-wroclaw-robot-panel-dyskusyjny-aneta-ksiazek-IFITT.jpg

- Dwadzieścia czy trzydzieści lat temu, u zarania istnienia sieci internetowej, nowoczesne technologie, które spotykamy dziś, kojarzyły się wyłącznie z filmami science fiction, takimi jak Minority Report (Spielberg, 2002), Westworld (Crichton i in., 2000) czy I Robot (Asimov, 2004). Wynika z tego, że to co wymyślamy dziś w filmach, jest przyszłością „jutra”. Osobiście pozostaje jednak z nadzieją, że nie dopuścimy do kataklizmu i przejęcia kontroli nad światem przez maszyny. Maszyny mogą usprawnić naszą pracę, ale nie pozwólmy, aby gdzieś pomiędzy zgubiły nasz indywidualizm, empatię, ciekawość i gotowość na spotkanie drugiego człowieka – dodała Książek.

konferencja-enter25-etourism-wroclaw-robot-pepper-aneta-ksiazek.jpg

konferencja-enter-wroclaw-robot-pepper-aneta-ksiazek.jpg

Program konferencji we Wrocławiu

Podczas czterodniowej konferencji odbyło się kilkadziesiąt warsztatów, panelów dyskusyjnych i wykładów. W bogatym programie merytorycznym znalazły się sesje tematyczne dotyczące takich obszarów jak:

  • smart tourism (inteligentna turystyka),
  • artificial intelligence application (zastosowanie sztucznej inteligencji),
  • digital culture and heritage (kultura cyfrowa i dziedzictwo),
  • training in the ai and metaverse era (szkolenia w erze AI i metawersum),
  • technology innovations in tourism (innowacje technologiczne w turystyce),
  • robots and autonomous devices (roboty i urządzenia autonomiczne dla turystyki),
  • detecting emotions in user generated content and their influence on tourist satisfaction (wykrywanie emocji w treściach generowanych przez użytkowników i ich wpływ na zadowolenie turystów),
  • e-gamifications (e-gamifikacje)

Wypowiedzi organizatorów

 - Po raz pierwszy na Uniwersytecie WSB Merito dobyło się wydarzenie naukowe z obszaru turystyki o takiej wielkości i znaczeniu jak Enter25. Wspólnie z IFITT i Convention Bureau gościliśmy w murach naszej uczelni kilkaset osób z kilkudziesięciu krajów, które są największymi autorytetami naukowymi na świecie z obszaru wykorzystania nowoczesnych technologii w turystyce. Jest to kluczowy, szczególnie w przypadku sztucznej inteligencji, kierunek dalszego rozwoju biznesu turystycznego, co wskazuje także na ogromne znaczenie praktyczne podejmowanej podczas konferencji problematyki. To bezprecedensowe wydarzenie nie odbyłoby się jednak bez ogromnego zaangażowania wielu osób zarówno w proces pozyskania – konferencja po raz pierwszy odbyła się w Polsce, jak i jej organizacji. Jestem dumny, że mogłem mieć swój udział w pozyskaniu tego wydarzenia dla naszej uczelni oraz dla Wrocławia. Na szczególne uznanie zasługują władze uczelni na czele z kanclerz dr Joanną Nogieć, a także: dr Jarosław Tomaszewski, dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska, dr Edyta Pijet-Migoń, dr Karolina Królikowska, dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin oraz dr. hab. inż. Anna Zgrzywa-Ziemak, prof. UWSB Merito. Godny podkreślenia jest także fakt, że wiceprezesem Convention Bureau Wrocław, współodpowiedzialnym za organizację Enter25 jest absolwentka kierunku turystyka i rekreacja w naszej uczelni – mgr Wiktoria Król-Cieciorowska. - powiedział dr hab. Daniel Puciato, prof. UWSB  Merito, menedżer kierunku studiów turystyka i rekreacja, współinicjator organizacji konferencji Enter25 we Wrocławiu.

konferencja-enter-wroclaw-IFITT.jpg

- Konferencja Enter jest jednym z najważniejszych światowych wydarzeń w eTurystyce i od ponad trzydziestu lat gromadzi naukowców i praktyków, których innowacyjne działania kształtują przyszłość branży turystycznej. Pierwszy raz konferencja została zorganizowana w 1994 r. w Austrii, w Innsbrucku. Przez kolejne lata odbywała się w wielu europejskich krajach np. w Szwajcarii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii ale także i po za Europą, w Kanadzie, Egipcie czy w Republice Południowej Afryki.  Wraz z dr. hab. Danielem Puciato, prof. UWSB Merito oraz przy ogromnym wsparciu kanclerz dr Joanny Nogieć, staraliśmy się już od 2022 roku o to, aby Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu mógł zostać gospodarzem tak ważnego wydarzenia naukowego. W tym roku, konferencja Enter, koncentrowała się na najważniejszych technologiach stosowanych w branży turystycznej, takich jak e-marketing i personalizacja ofert, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i zrównoważony rozwój - dodała dr inż. Julita Markiewicz-Patkowska, wykładowczyni uczelni i współinicjatorka organizacji konferencji Enter25 we Wrocławiu.

O IFITT

International Federation for Information Technology and Travel & Tourism (IFITT), czyli Międzynarodowa Federacja Technologii Informacyjnych i Podróży i Turystyki jest wiodącą, niezależną globalną społecznością zajmującą się tworzeniem i rozpowszechnianiem wiedzy w zakresie ICT w sektorach podróży i turystyki. Zaangażowani w nią pasjonaci tworzą unikalne środowisko, w którym naukowcy i profesjonaliści mogą wspólnie generować pionierskie rozwiązania i szeroko się nimi dzielić. Społeczność rozwija się dzięki kulturze dialogu, dzieleniu się najnowocześniejszymi zasobami i tworzeniu platform do wymiany doświadczeń. Oprócz przezwyciężania podziałów między środowiskiem akademickim i przemysłem, członkowie IFITT są zwolennikami rozpowszechniania innowacyjnych wyników badań i dbania o to, aby znalazły one oddźwięk zarówno na uczelniach, jak i salach konferencyjnych. IFITT jest na czele pielęgnowania kultury otwartej wymiany wiedzy i promowania widoczności badań.

Konferencja ENTER eTourism, organizowana przez IFITT, jest wiodącym globalnym forum do dzielenia się i kwestionowania najnowszych spostrzeżeń na temat stosowania ICT w branży podróży i turystyki. Organizacja IFITT jest kierowana przez prezesa profesora Jacquesa Bulchanda Gidumala z University of Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii i jego zarząd. Obecnie IFITT ma ponad 10 000 obserwujących z Europy, Azji, Ameryki Południowej i Północnej, Afryki i Australii.

polskie-stoisko-enter25-robot-perrer-POT-konferencja-we-wrocławiu.jpg

Do góry