Międzynarodowa konferencja Association of Critical Heritage Studies (ACHS) w 2028 roku w Warszawie
Konferencja ACHS, odbywająca się co dwa lata w różnych lokalizacjach na świecie, przyciąga około 600 delegatów z całego globu i jeszcze nigdy nie miała miejsca w Polsce. ACHS jest siecią naukowców i badaczy działających w szerokim i interdyscyplinarnym obszarze dziedzictwa krytycznego. Jedna z grup badawczych ACHS, Intangible Heritage (ICH) Researchers Network, była przez 4 lata koordynowana przez dr hab. Hannę Schreiber z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie także kierowniczkę ww. Katedry UNESCO.
Starania o pozyskanie praw do organizacji konferencji ACHS rozpoczęto w 2022 roku, kiedy to firma Symposium Cracoviense przedstawiła tę propozycję Uniwersytetowi Warszawskiemu. Pierwsza próba zorganizowania konferencji w Polsce w 2026 roku nie powiodła się, jednak po udoskonaleniu oferty ponowiono starania, które zakończyły się sukcesem w tym roku.
Dr hab. Hanna Schreiber powiedziała: „Tegoroczna konferencja była świetną okazją dla całego naszego zespołu do uczestniczenia w wielu gorących dyskusjach nad najnowszymi wyzwaniami w badaniach dziedzictwa oraz do świętowania ostatnich osiągnięć wielu zaprzyjaźnionych naukowców, nie tylko w dziedzinie krytycznych studiów nad dziedzictwem, ale także w powiązanych obszarach, takich jak międzynarodowe prawo ochrony dziedzictwa kulturowego czy badania nad dobrami wspólnymi. Jesteśmy zachwyceni i dumni, że to prestiżowe wydarzenie odbędzie się w Warszawie”.
Podczas Walnego Zgromadzenia Członków ACHS, kandydaturę Warszawy zaprezentowała silna polska delegacja w składzie:
- dr hab. Hanna Schreiber (Katedra UNESCO / Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW)
- Andrzej Jakubowski (Polska Akademia Nauk)
- Monika Stobiecka (Wydział Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski, członkini zespołu Katedry UNESCO)
- Paweł Mrowiński (Biuro Promocji Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW)
Organizatorem konferencji w Warszawie będzie firma Symposium Cracoviense, a starania o pozyskanie wydarzenia do Polski wsparły Warszawska Organizacja Turystyczna / Warsaw Convention Bureau oraz Polska Organizacja Turystyczna / Poland Convention Bureau.
Więcej inforamacji o Association of Critical Heritage Studies (ACHS)
Symposium Cracoviense jest certyfikowanym i rekomendowanym PCO przez Polską Organizację Turystyczną. Więcej o programie certyfikacji.
źródło: Anna Górska, ICCA Board Member, Wiceprezes Zarządu SKKP