Mazowsze region na eventy i konferencje
Potencjał województwa mazowieckiego pod kątem przemysłu spotkań jest duży i przejawia się w wielu aspektach. U jego podstaw leży dobra, stale rozwijająca się infrastruktura hotelowa i konferencyjno-eventowa, atrakcyjność turystyczna oraz świetna lokalizacja i dostępność komunikacyjna.
Mazowsze jest liderem polskich przemian i najszybciej rozwijającym się regionem kraju. Jest też największym w Polsce regionem pod względem liczby ludności, z młodą i dobrze wykształconą kadrą, o najmniejszym bezrobociu i największej liczbie zatrudnionych. Obecnie działa tam prawie pół miliona firm. Warszawa – stolica Polski i Mazowsza – jest siedzibą 43 przedsiębiorstw z pierwszej setki największych w kraju. Na idealne miejsce dla swojej firmy Mazowsze wybrało też prawie 30 proc. inwestorów zagranicznych. Główne sektory gospodarki obecne w tym regionie to handel, telekomunikacja, usługi finansowe, ubezpieczenia, IT, przemysł samochodowy i petrochemiczny.
Położenie i komunikacja
Region może pochwalić się też dwoma, kluczowymi z punktu widzenia organizacji spotkań cechami – ma bardzo dobrą lokalizację i dostępność komunikacyjną. Ze względu na centralne położenie oraz usytuowanie Warszawy, oprócz licznych połączeń drogowych i kolejowych posiada uprzywilejowaną pozycję w generowaniu ruchu lotniczego, zarówno międzynarodowego, jak i regionalnego. Blisko połowa krajowych operacji lotniczych, z uwzględnieniem lotów regularnych oraz czarterowych (50 proc. operacji lotniczych, 45 proc. obsłużonych pasażerów) realizowana była przez porty lotnicze położone właśnie na terenie Mazowsza. Należą do nich Lotnisko Chopina w Warszawie (18,8 mln pasażerów w 2019 roku) usytuowane w sieci TEN-T oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin (3,1 mln pasażerów).
Centrum Polski
Dla rozwoju turystyki biznesowej ważna jest także dostępność wyspecjalizowanej w przemyśle spotkań obsługi oraz siła gospodarcza całego regionu i jego pozycja jako ośrodka akademickiego. Na Mazowszu centrum potencjału i rozwoju stanowi oczywiście Warszawa, która – oprócz braku wyspecjalizowanego centrum kongresowego – posiada wszystkie atuty, czyniące ją idealnym ośrodkiem dla przemysłu spotkań. Stolica stanowi poza tym naturalną koncentrację klientów, w szczególności w sektorze wydarzeń korporacyjnych, którzy mogą swoje wydarzenia lokować w bliskiej odległości od siedziby firmy – czyli w województwie mazowieckim. Na uwagę zasługuje niedawne zdobycie przez Warszawę tytułu najlepszej destynacji w Europie – European Best Destination 2023. Przy okazji stolica Polski pobiła rekord wszech czasów konkursu European Best Destination, jeżeli chodzi o liczbę oddanych na zwycięzcę głosów (było ich aż o 4 tys. więcej niż zdobył dotychczasowy lider z 2017 roku, czyli portugalskie Porto, na które głosowało 138 tys. osób).
Zaplecze hotelowe
Mazowsze, zarówno pod względem wielkości, jak i charakterystyki, posiada również bardzo zróżnicowaną ofertę obiektów, w których można zorganizować wydarzenia, praktycznie każdego typu. Tworzą ją nowoczesne hotele biznesowe, hotele konferencyjne, hotele o specjalizacji spa i wellness, a także obiekty butikowe oraz te zlokalizowane w przestrzeniach unikalnych (często zabytkowych). Nie sposób nie wspomnieć o centrach wystawienniczo-konferencyjnych, centrach konferencyjnych (obiekty autonomiczne, zlokalizowane w biurowcach, gmachach uczelni wyższych), centrach targowo-wystawienniczych, przestrzeniach i salach w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (z dużą ofertą przestrzeni zewnętrznych), obiektach sportowych (stadiony i hale widowiskowo-sportowe), wreszcie – co stanowi duży atut regionu – o salach w obiektach kultury. Wszystko to pokazuje, jak zróżnicowana jest oferta Mazowsza.
Obecnie w województwie znajduje się 179 obiektów hotelowych w standardzie od trzech do pięciu gwiazdek, które oferują łącznie ok. 40 tys. miejsc noclegowych (wśród obiektów najczęściej wskazywanych jako miejsca noclegowe oraz do organizacji wydarzeń firmowych i obsługi turystów biznesowych są te należące do grupy trzygwiazdkowych i czterogwiazdkowych).
Największa koncentracja hoteli każdego typu to oferta Warszawy. W stolicy hotele pięciogwiazdkowe oferują ponad 7 tys. miejsc noclegowych, czterogwiazdkowe – ponad 9 tys., a trzygwiazdkowe ponad 10 tys. Poza Warszawą największą liczbę miejsc noclegowych oferują:
- Holiday Inn Warszawa-Józefów (148 pokojów, niemal 300 miejsc),
- Hotel Narvil Conference & Spa w Serocku (332 pokoje, 660 miejsc noclegowych),
- Hotel Warszawianka w Jachrance (299 pokojów, 600 miejsc),
- Hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim (158 pokojów, ponad 300 miejsc),
- Pałac Ossolińskich Conference & Spa w Sterdyniu (135 pokojów, 280 miejsc),
- Pałac i Folwark Łochów w Łochowie (229 pokojów, 453 miejsca noclegowe).
Hotele występujące w regionie (poza Warszawą i wymienionymi wyżej) to obiekty, które są w stanie zaoferować średnio 50 pokojów, co oznacza ok. 100 miejsc noclegowych.
Szczególnym wyróżnikiem oferty są duże hotele pozamiejskie, które łączą funkcje konferencyjne, eventowe i rekreacyjne (wspomniane powyżej: Hotel Narvil Conference & Spa, Warszawianka, Mazurkas czy Bonifacio). Unikatem jest Manor House, kompleks wyróżniający się wodą ożywioną metodą Grandera oraz biowitalnym spa.
Zaplecze konferencyjne
Przestrzeń konferencyjna i eventowa w województwie mazowieckim oferowana jest poza tym przez powstałe specjalnie w tym celu obiekty, tj. centra konferencyjne. Domeną regionu są hotele z wyspecjalizowaną częścią konferencyjną, takie jak największe w Warszawie DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Center Warsaw, Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre, Sofitel Warsaw Victoria czy Focus Hotel Premium Warszawa.
Pod Warszawą taką rolę pełnią Hotel Narvil Conference & Spa, MCC Mazurkas oraz Warszawianka, a także Centrum Konferencyjne Mazowsze.
Jeżeli chodzi o centra wystawiennicze na uwagę zasługuje największe w regionie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie oraz obiekty zlokalizowane w Warszawie, czyli Expo XXI Warszawa i Global Expo.
Do tego dochodzą jeszcze liczne obiekty rozrywkowo-sportowe, np. PGE Narodowy, Stadion Legii Warszawa, Centrum Widowiskowo-Sportowe Orlen Arena w Płocku oraz hala Radomskie Centrum Sportu.
W województwie mazowieckim znajduje się ponad 20 obiektów, w których można zorganizować konferencję na co najmniej tysiąc osób oraz bankiet dla min. 500 osób. Poza Warszawą są to np. wspomniane, położone w Serocku: Hotel Warszawianka Centrum Kongresowe (sala kongresowa dla 1,2 tys. osób), Hotel Narvil Conference & Spa (1,3 tys. osób) czy Hotel Windsor (1 tys. osób).
Na południe od Warszawy największą salę konferencyjną (dla ponad 1 tys. osób) oferuje trzygwiazdkowy Hotel Panorama w Mszczonowie.
Z kolei na zachód od stolicy, w Ożarowie Mazowieckim, salę dla 1020 osób udostępnia MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel. Na spotkania z udziałem ponad 500 uczestników sprawdzą się jeszcze hotele czterogwiazdkowe, takie jak:
- Sobienie Królewskie Contry & Golf Club w Sobieniach Jeziorach,
- Hotel Pałac Mała Wieś w Belsku Dużym,
- Holiday Inn Warszawa-Józefów.
Największe konferencyjne i eventowe venues w regionie to często również obiekty sportowe i targowe. Wśród tych zlokalizowanych poza Warszawą należy wymienić największe w tej części Europy centrum wystawiennicze Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie (sześć hal pomieści po 5 tys. osób), Orlen Arenę z widownią na 5,5 tys. miejsc i Radomskie Centrum Sportu (hala na 5 tys. widzów).
Unikalne venues
Kolejny wyróżnik stanowią miejsca unikalne, często historyczne. Obiekty tej grupy to w dużej mierze odrestaurowane i zaadaptowane na hotele zamki, dwory i pałace, kamienice czy budynki, które pełniły dawniej funkcję przemysłową. Oprócz realizacji funkcji hotelowej lub przestrzeni eventowej, wszystkie one oferują cenną wartość dodaną. Będąc często fragmentem lokalnej historii i kultury, mogą stanowić punkt wyjścia do tworzenia scenariuszy wydarzeń i interesującego tła do spotkań.
Wśród przykładów tego typu venues są z pewnością zlokalizowane poza Warszawą pałace: Domaniowski, Mała Wieś, Ossolińskich (spotkanie na 200 osób), Żelechów (spotkanie dla 400 uczestników), w Jabłonnie, Manor House Hotel i Pałac Odrowążów oraz luksusowe hotele w zabytkowych przestrzeniach.
Do grupy tzw. unique venus zaliczają się też obiekty kultury – muzea, teatry i miejsca poprzemysłowe, takie jak:
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
- Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki z zadaszonym amfiteatrem dla 3,5 tys. widzów,
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Swoje sale wykładowe i konferencyjne do organizacji spotkań zewnętrznych przeznaczają ponadto szkoły wyższe, funkcje konferencyjne spełniają także kina. Uzupełnieniem oferty, w przypadku kameralnych spotkań, mogą być sale w restauracjach i klubach.
Event w plenerze
Do potencjału regionu pod kątem lokowania w nim spotkań należy włączyć dostępność miejsc do organizacji wydarzeń plenerowych, zarówno w przestrzeni miejskiej (np. festiwale, imprezy konsumenckie, festyny itp.), jak i poza nią (pikniki, programy team-buildingowe, zawody firmowe itp.). Do tych drugich z pewnością zaliczają się m.in.
- Farma Makedońskich,
- Hotel Nosselia,
- Sielska Osada Firleje.
Boisko na imprezy plenerowe nawet dla 7 tys. osób udostępnia też Centrum Widowiskowo-Sportowe Gminy Ożarów Mazowiecki – Arena Ożarów.
Jak widać ofertę przestrzeni konferencyjno-eventowej Mazowsza tworzą bardzo różne obiekty – zarówno specjalnie w tym celu stworzone, jak i te, dla których organizacja spotkań stanowi dodatkową funkcję. Mimo braku wyspecjalizowanego centrum kongresowego oferta konferencyjno-eventowa Mazowsza (z włączeniem Warszawy) jest dzięki temu niezwykle zróżnicowana. W regionie funkcjonuje ponad 250 różnych obiektów, które mogą pomieścić imprezy dla co najmniej 300 uczestników. Miejsc, które mają możliwość ulokowania w jednej sali/przestrzeni ok. 1 tys. gości jest ponad 20. W ofercie są także venues pozwalające na przygotowanie eventów składających się ze spotkań plenarnych i odbywających się równolegle (chociażby małych spotkań, np. o charakterze warsztatowym). Oferta infrastrukturalna Mazowsza w kontekście miejsc spotkań pozwala więc przyjąć zarówno kongresy i konferencje, wydarzenia targowe, jak i duże oraz kameralne wydarzenia firmowe (w tym spotkania integracyjne i biznesowe). Oprócz Warszawy, szczególnie mocne punkty infrastruktury konferencyjno-eventowej stanowią bez wątpienia obiekty nad Jeziorem Zegrzyńskim oraz hotele o unikalnym charakterze z ofertą spa i wellness.
źródło: Mazovia Convention Bureau