en
en
Kontakt

Lublin wspiera innowacje. Silny rozwój branży spotkań

W ubiegłym roku w Lublinie odbyły się 1824 spotkania i wydarzenia. Najważniejszym wydarzeniem dla regionu była organizacja Europejskiego Tygodnia Innowacji, który zgromadził ponad 1300 uczestników.

Lublin duże.jpg

W 2017 roku Lubelskie Convention Bureau odnotowało organizację 1824 wydarzeń, z których zdecydowaną większość (1163) stanowiły konferencje i kongresy. Jak wynika z raportu „Przemysł Spotkań i Wydarzeń w Polsce 2018”, w stolicy regionu zorganizowano również 604 wydarzenia korporacyjne i motywacyjne, co stanowiło 33 proc. wszystkich badanych spotkań i wydarzeń. Lublin gościł również targi i wystawy (51). Badania wskazują, że Lublin cechował wyższy od przeciętnego udział konferencji i kongresów, a niższy wydarzeń motywacyjnych i korporacyjnych.

Przedstawiciele lubelskiego Convention Buraeu podkreślają, że najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku była organizacja Europejskiego Tygodnia Innowacji, który zgromadził ponad 1300 uczestników. Wydarzenie jest zbudowane na płaszczyźnie współpracy nauki i biznesu w obszarze innowacji i inteligentnych specjalizacji. Warto podkreślić, że w evencie uczestniczyło m.in. 400 przedstawicieli firm, którzy wysłuchali prelekcji 80 prelegentów reprezentujących branżę innowacji.

Raport POT wskazuje, że spotkania i wydarzenia organizowane w Lublinie w 2017 roku zdominowane zostały przez branżę handlowo-usługową (48 proc). Stanowi to najwyższy udział spośród wszystkich miast. Na drugim miejscu uplasowała się branża humanistyczna (22 proc.). Kolejne w zestawieniu znalazły się wydarzenia o charakterze ekonomiczno-politycznym (12 proc.). Udział branży humanistycznej, podobnie jak handlowo-usługowej, był w wypadku Lublina wyższy od przeciętnego.

Warto podkreślić, że wyższy od przeciętnego był w Lublinie także udział wydarzeń zorganizowanych przez przedsiębiorstwa (82 proc.). Z kolei udział wydarzeń zorganizowanych na zlecenie instytucji rządowych i organizacji publicznych był zbliżony do średniej ogólnopolskiej (11 proc.). Mniej odnotowano jednak wydarzeń dla stowarzyszeń i organizacji non profit.

Lublin pcb tabele.jpg

Najwięcej wydarzeń zorganizowano w maju (13 proc.) i listopadzie (12 proc.). Kolejne w zestawieniu są: październik (10 proc.) i czerwiec (9 proc.). W pozostałym okresie (łącznie z miesiącami wakacyjnymi) rozkład zorganizowanych w Lublinie spotkań i wydarzeń był równomierny.

Lubelskie w ciągu ostatnich lat przeżywa okres silnego rozwoju branży spotkań. To rezultat zarówno działalności nowo powstałej infrastruktury konferencyjno-kongresowej, m.in. Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, jak i dużej aktywności pozostałych obiektów o charakterze konferencyjnym. Duże znaczenie miał także fakt powstania Lubelskiego Convention Bureau, które jest pierwszym kontaktem w regionie dla organizatorów wydarzeń o charakterze biznesowym.

Lublin i całe województwo, pozycjonując się wśród regionów Polski Wschodniej, wykorzystuje swoją przewagę konkurencyjną wynikającą z potencjału w zakresie inteligentnych specjalizacji, tj. biogospodarki, medycyny i zdrowia, a także energetyki niskoemisyjnej oraz informatyki i automatyki. W 2017 roku Lublin obchodził jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, w ramach którego odbyło się wiele niepowtarzalnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, społecznych i naukowych.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2018”, który można pobrać tutaj.

Do góry