Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024
Podczas uroczystej ceremonii 16 lipca 2022 roku, na głównej scenie Leidse Schouwburg Stadsgehoorzal w holenderskiej Lejdzie, zakończyła się czterodniowa konferencja EuroScience Open Forum 2022. Podczas wydarzenia odbyła się oficjalna ceremonia przekazania Katowicom Europejskiego Miasta Nauki (EMN) 2024.
Decyzja o wyborze Katowic została ogłoszona już 22 grudnia 2021 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINIBA) kiedy to nastąpiło podpisanie umowy konsorcjum organizatorów EMN 2024.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest raz na dwa lata. Po raz pierwszy nadano go w 2004 roku. Ideą inicjatywy jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę społeczeństwa nauki, a także ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego. Kluczowe jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej oraz zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń.
Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które uzyskały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Korzyści, dla miasta jakie wynikają z przyznania tytułu EMN:
- Europejskie Miasto Nauki wraz z konferencją ESOF jest prestiżową marką i oferuje miastu gospodarzowi ogromną możliwość przyciągnięcia naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata,
- tytuł umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych,
- wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę,
- zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej,
- pozwala na zwiększenie oddziaływania uczelni na wszystkie sfery życia i zwiększa ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.
„Jeszcze nie otwieramy szampana, bo wiemy, że czeka nas ogromna praca” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa, odbierając od burmistrza Lejdy symboliczny klucz.
Starania o przyznanie Katowicom Europejskiego Miasta Nauki 2024 zwieńczone zostały sukcesem dzięki połączonym wysiłkom partnerów, wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki:
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider),
- Miasto Katowice (partner strategiczny).
W ramach realizacji zadań wynikających z tytułu European City of Science partnerzy zrealizują szereg eventów popularnonaukowych na terenie regionu oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także w wybranych miastach sąsiadujących z województwem śląskim. Jednym z głównych wydarzeń będzie konferencja ESOF 2024 współorganizowana wspólnie z EuroScience (przewidywana liczba uczestników – 10 tys.). Konferencja odbywa się co dwa lata i poświęcona jest badaniom naukowym i innowacjom. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń o charakterze naukowo-technologicznym na świecie.
Źródło: europejskiemiastonauki.us.edu.pl