Gol dla Polski
Organizacja, doping oraz atmosfera zarówno na stadionach, w strefach kibica jak i na ulicach miast – wszytko to było na najwyższym poziomie. Świadczą o tym nie tylko nasze odczucia jako organizatorów wydarzenia, ale przede wszystkim opinie zagranicznych kibiców, mediów oraz sportowców.
Oto krótkie statystyczne podsumowanie:
-
blisko 3,2 mln osób bawiło się podczas mistrzostw w strefach kibica,
- ponad 652 000 kibiców obejrzało mecze na czterech stadionach w Polsce,
- 272 300 kibiców było na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas meczów grupowych, ćwierćfinału i półfinału,
- 110 - z tylu krajów przyjechali do Polski fani piłki nożnej,
- 15 meczów rozegranych w Polsce.
"Polska jest wspaniała. Przyjedźcie do Warszawy, Gdańska, Krakowa, nie będziecie żałować.” - The Sun
„Zostaliśmy tak pożegnani przez Polaków, że aż nie chciało się wracać do domów” – menedżer piłkarskiej reprezentacji Czech Vladimir Smicer.
„Czuliśmy się z Wami świetnie. Szczególne podziękowania dla Zbigniewa Walczaka i reszty przyjaciół z Gniewina za gościnność i serdeczność, jaką nas obdarzyli. Żegnajcie” - Gerard Piqué
Wyjeżdżając z Polski, hiszpańscy piłkarze pozostawili kilka prezentów: podpisaną hiszpańską flagę i piłkę dla fundacji Jolanty Kwaśniewskiej oraz piłkę dla byłego prezydenta, Lecha Wałęsy.
„Poznałem, że Polska to normalny, rozwinięty europejski kraj, w którym wizytę polecę każdemu znajomemu. Ludzie uprzejmi, stadiony wspaniałe, porozumieć się po angielsku można było bez trudu.” - Vitor Sobral, komentator australijskiej telewizji SBS
„Miałem podsumować mocne i słabe strony EURO UEFA 2012TM w Polsce, musicie mi jednak wybaczyć, ponieważ będę raczej nudny - moje opinia jest zdecydowanie pozytywna. Dziękuję wam i gratuluję tego wielkiego osiągnięcia, która poprawiło wizerunek Polski - mówił Patrick Barclay. - Widziałem wiele podobnych wydarzeń sportowych. Większość moich znajomych dziennikarzy twierdziło, że nie da się pobić Mistrzostw Świata w 2006 r. w Niemczech. EURO UEFA 2012TM w Polsce bardzo mi przypomina tamtą imprezę pod względem organizacji i atmosfery ” - Patrick Barclay, angielski dziennikarz piszący w swojej karierze dla The Guardian, The Times i Daily Mail.