en
en
Kontakt

Convene 4 Climate jako "katalizator zmian"

W dn. 2-3 października 2024 w Barcelonie odbyła się pierwsza edycja konferencji poświęconej poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w przemyśle spotkań, które sprostają krytycznym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Organizatorami wydarzenia Convene4Climate był Strategiczny Sojusz Narodowych Europejskich Convention Bureaux (SANCBE) oraz organizacja PCMA - Professional Convention Management Association. 

Organizatorzy przygotowali listę zaproszonych uczestników z Europy i Stanów Zjednoczonych, aby zgromadzić osoby reprezentujące cały łańcuch wartości wydarzeń biznesowych. Nowa konferencja zgromadziła 120 uczestników z różnych sektorów branży spotkań, ekspertów w dziedzinie technologii klimatycznych oraz profesjonalistów z pokrewnych branż, aby pomóc w tworzeniu zrównoważonej przyszłości. Wśród uczestników znalazły się:  Paula Fanderowska, wiceprezeska Kraków5020 nominowana w 2022 roku do nagrody „Rise and Raise Others”, przyznawanej przez ONZ Kobiety, ONZ doceniło jej działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w sektorze turystyki oraz Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau POT, które reprezentuje Polskę na forum Strategicznego Sojuszu Narodowych Europejskich Convention Bureaux.

Uczestnicy wzięli udział w programie zaprojektowanym z myślą o intensywnej interakcji, łączącym eksplorację projektów dotyczących klimatu z warsztatami opartymi na rozwiązaniach.

Konferencja rozpoczęła się spotkaniem w formule „biznes mixer” w środę wieczorem w europejskiej siedzibie NTT Data w Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji – najbardziej zrównoważonym biurze w Europie – gdzie uczestnicy Convene4Climate wzięli udział w rotacyjnej eksploracji czterech projektów z zakresu technologii klimatycznych.  Jednym z przedstawionych projektów była inicjatywa Strategicznego Sojuszu Europejskich Narodowych Convention Bureaux pod nazwą  Sustainable Hub for Events, w skrócie SHE.  SHE to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, zasilone nowymi i istotnymi treściami docelowo ma stać się obszerną biblioteka praktycznych zasobów, aby wzmocnić pozycję profesjonalistów z branży spotkań w tworzeniu zrównoważonych wydarzeń. Dzieląc się swoją wiedzą, przyczyniamy się do tworzenia bardziej ekologicznej i odpowiedzialnej branży spotkań i wydarzeń. Za przekazanie polskich danych do SHE odpowiedzialne jest Poland Convention Bureau, a wśród dokumentów umieszczonych na platformie znajdzie się m.in.: „Strategia dekarbonizacji. Od WHY po offset”, dokument, nad którym w ostatnim czasie pracowali członkowie Kraków Network, inicjatywy która jest zarządzana przez Kraków5020, operatora ICE Kraków, a także publikacja „Green Events in Wrocław” przygotowana przez zespół Convention Bureau – Wrocław.

Następnego dnia konferencja zagościła w przestrzeni centrum kongresowego - Barcelona International Convention Center – CCIB, gdzie pojawiło się czterech ekspertów, którzy przedstawili kluczowe wyzwania dla realizacji celów ESG:

  • "Dlaczego tu jesteśmy?" — Paul Dickinson, współzałożyciel i partner zarządzający firmy konsultingowej Transition Value Partners
  • "Kogo potrzebujemy" – Montse Guàrdia Güell, dyrektor ds. zasobów ludzkich i kultury w firmie elektronicznej IDEADED oraz przewodnicząca Rady Powierniczej UPC (Universitat Politecnica de Catalunya)
  • "Jakie bariery należy przełamać?" — Michael Nau, dyrektor ds. sprzedaży i zrównoważonego rozwoju, Lufthansa
  • "Jak zaprojektować naszą drogę" — Vojtech Vosecky, założyciel The Circular Economist

Prezentacje były wstępem do interaktywnych warsztatów, które miały miejsce w drugiej części dnia. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy tematyczne w ramach których mieli wypracować taktyki potrzebne by zagwarantować zrównoważoną przyszłość branży spotkań.

Głównym celem Convene4Climate było połączenie sił wiodących liderów z Europy i Ameryki, którzy podczas  tematycznych warsztatów pracowali nad diagnozą wyzwań klimatycznych i ich przeciwdziałaniu. Nadrzędnym celem było wypracowanie taktyk prowadzących do transformacji naszego sektora w kierunku zrównoważonego rozwoju. Cieszę się, iż wraz z Paulą Fanderowską brałyśmy czynny udział w tych pracach, pokazując nasze zaangażowanie i dobre praktyki w ograniczeniu śladu węglowego przemysłu spotkań w Polsce – powiedziała Aneta Książek

Część warsztatowa dostawców, organizatorów i convention bureaux zakończyła się prezentacja kreatywnych rozwiązań, możliwych do implementacji jako pilotażowe projekty pod auspicjami PCMA. Wszystkie innowacyjne rozwiązana znajdą się w raporcie, który zostanie opublikowany będąc namacalnym dowodem, że rozwiązania te pochodzą prosto od branży, która jest swoistym motorem transformacji na rzecz neutralności klimatycznej.

Convene 4 Climate

 

Do góry