XVIII Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie
Jak powiedział Konsul Generalny PR w Charkowie Janusz Jabłoński „Impreza ma nie tylko sportowy charakter. Udział w tym biegu to sposób wychowywania młodzieży i przekazywania jej pamięci o ofiarach totalitaryzmu, by to się nigdy więcej nie powtórzyło.”
Warto dodać, że biegała nie tylko młodzież. Najstarsza uczestniczka miała blisko 70 lat! Na zaproszenie konsulatu, w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Poznania, które jest miastem partnerskim Charkowa, oraz Sulejówka, z zastępcą burmistrza Remigiuszem Górniakiem.
Ponieważ, zgodnie z ideą organizatorów, powinniśmy pamiętać o przeszłości ale spoglądać w przyszłość, uroczystość była też okazją do zaprezentowania młodzieży polskiej kultury, tradycji i turystycznych atrakcji. Te ostatnie, na stoisku informacyjnym prezentował Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie. - Miałem pewne wątpliwości czy to miejsce i ten czas są najwłaściwsze do rozmów o turystyce, jednak okazało się że młodzież biorąca udział w biegu przyszła tutaj z prawdziwego szacunku dla Polski i ze szczerym zainteresowaniem naszym krajem. Cieszę się, że tu byliśmy i opowiedzieliśmy mieszkańcom Charkowa także o współczesnej Polsce - mówi Włodzimierz Szczurek, dyrektor ZOPOT w Kijowie, który także wziął udział w biegu.