en
en
Kontakt

„Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” – rozpoczęte! Owocny start w Zielonej Górze.

zg_konfa_1170.JPG

Spotkanie prowadzone przez prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR Jadwigę Błoch oraz wicedyrektora Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT Jacka Janowskiego zainaugurował wiceprezes POT Marcin Różycki.

- Cykl dotyka trzech bardzo ważnych tematów dzisiejszego, zmieniającego się świata. Współpraca, innowacje i turystyka zrównoważona w najbliższych latach odegrają jeszcze większą rolę niż dotychczas, a każdy z tych tematów z powodzeniem mógłby stanowić odrębny temat konferencji. Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy w Zielonej Górze i jej okolicach. Doskonale pokazuje to, jak lokalna społeczność potrafi się zorganizować, tworzyć, a następnie dbać o produkty turystyczne, czego najlepszym przykładem jest Zatonie - mówił w trakcie inauguracji wiceprezes POT Marcin Różycki.

Po oficjalnym rozpoczęciu na scenie pojawił się wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki i zaprezentował program inwestycyjny „Lubuska Baza Turystyczna” jako szansę na wsparcie samorządów i organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz turystyki. W trakcie wydarzenia do zgromadzonych gości przemawiał także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

„Człowiek + AI = WNM?” to temat prezentacji prezesa Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adama Mikołajczyka, która zainteresowała uczestników pierwszego wydarzenia z cyklu „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”. Przedstawione zostały nie tylko szanse i perspektywy zastosowania sztucznej inteligencji, ale także w ramach case study pokazano, jak można promować Lubuskie przy wykorzystaniu tego narzędzia na przykład przy tworzeniu grafik.

Zatonie to miejsce wyjątkowe, doświadczone przeobrażeniami, a obecnie stanowiące idealne miejsce wypoczynku, rozrywki i kontaktu z naturą mieszkańców oraz turystów. Proces zmian i zagospodarowania terenu będącego obecnie częścią Zielonej Góry w stroju nawiązującym do epoki dawnej świetności Pałacu w Zatoniu przybliżył gościom prezes Fundacji Ogrody Kultury Jarosław Skorulski, którego wypowiedź poprzedził wstęp ze strony dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra Wiolety Haręźlak.

W ostatnim punkcie tej części konferencji o roli Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w systemie promocji turystycznej regionu opowiedział jej dyrektor Piotr Mielec.

Po krótkiej przerwie, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z produktami regionalnymi, lokalnym rękodziełem, a także ofertą turystyczną, rozpoczęła się część poświęcona turystyce zrównoważonej, w ramach której jako pierwsza do głosu doszła ekspertka w tym zakresie – Anula Galewska. Zaprezentowała ona raport „Stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie lubuskim na tle światowych tendencji.”

Doceniane wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak Certyfikat POT „Anielskie Ogrody” to produkt turystyczny zarządzany przez Bogdana Kasperskiego. Włodarz miejsca znanego ze swojego podejścia do ekologicznej turystyki edukacyjnej i ogrodowej pokazał, jak ważny, ale też czasochłonny jest to projekt.

W trakcie wydarzenia obecni byli również przedstawiciele Lasów Państwowych. Urszula Kaczała z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze uzmysłowiła obecnym na piątkowym spotkaniu, jak wielkim dobrodziejstwem i magnesem dla turystów jest bezpośredni kontakt z naturą.

„Nawigator Lubuski” to produkt ściśle związany z turystyką kulinarną, lecz dotykający swoją materią wszystkich aspektów konferencji „Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona”, co udowodniła Justyna Gray z Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Ostatnim punktem debiutu dwuletniego projektu Polskiej Organizacji Turystycznej realizowanego przy wsparciu Regionalnych Organizacji Turystycznych była prowadzona przez Adama Mikołajczyka debata „Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej destynacji turystycznych w województwie lubuskim”. Udział w niej wzięli Anna Niemiec z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, wiceprezes LOTUR Karolina Gałązka, Anula Galewska, Grażyna Dereń z agroturystyki „Dereniówka”, Jacek Urbański z Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego oraz Leszek Lisiecki z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Wydarzenie stanowiło mocny merytoryczny start projektu POT. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już we wtorek 27 czerwca w Nowej Słupi w województwie świętokrzyskim.

Sprawdź raport "Ocena wdrożenia standardów turystyki zrównoważonej w województwie lubuskim" - LINK.

Do góry