Wrocław drugim przystankiem ogólnopolskich konsultacji strategii turystyki
W poniedziałek, 31 marca 2025 roku, we Wrocławiu – stolicy Dolnego Śląska – odbyła się druga z szesnastu zaplanowanych konferencji regionalnych, organizowanych w ramach prac nad „Strategią Rozwoju Turystyki dla Polski do roku 2030, z perspektywą do roku 2036”. Spotkanie zgromadziło kluczowych przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, w tym Piotra Borysa – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafała Szmytke – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Małgorzatę Wilk-Grzywną Wiceprezesa POT, a także Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Gancarz, Wicemarszałka Wojciecha Bochnak oraz Annę Żabską, Wojewodę Dolnośląskiego.
Wydarzenie poświęcone było omówieniu założeń ogólnopolskiej strategii rozwoju turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału i kierunków rozwoju Dolnego Śląska. Podczas spotkania przedstawiono główne cele strategii oraz możliwości wsparcia regionu w zakresie rozwoju infrastruktury, promocji turystycznej oraz wzmocnienia oferty produktowej w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Wrocławska konferencja, podobnie jak wcześniejsze spotkanie w Zielonej Górze, miała charakter konsultacyjny i była platformą dialogu pomiędzy administracją centralną, władzami regionalnymi oraz przedstawicielami branży turystycznej. Celem tych działań jest wypracowanie kompleksowego i spójnego dokumentu strategicznego, który odpowie na realne potrzeby poszczególnych województw, przy jednoczesnym uwzględnieniu ogólnokrajowych celów polityki turystycznej.
Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej podkreślali znaczenie integracji działań promocyjnych, profesjonalizacji zarządzania turystyką oraz konieczność dostosowania strategii regionalnych do wyzwań współczesnego rynku turystycznego.
– Skuteczne działanie na rzecz rozwoju polskiej turystyki musi wynikać z właściwej diagnozy i odpowiednio zaplanowanych, systemowych działań w dłuższym horyzoncie czasowym. Mając tylko jasno wytyczony cel, możemy do niego efektywnie dążyć, a taką mapą drogową jest właśnie strategia. To niezbędne narzędzie, które pomoże nam lepiej wykorzystać potencjał Polski, zidentyfikować mocne i słabe strony, a także dostosować działania do zmieniających się trendów. Takie spotkania, jak dzisiejsze, są kluczowe, by uwzględnić perspektywę regionów i budować spójny plan, który wzmocni gospodarkę, poprawi jakość życia mieszkańców i zadba o środowisko. Zależy nam również na tym, by turystyka w Polsce była dostępna dla wszystkich , także dla osób z niepełnosprawnościami – i realnie wspierała rozwój społeczny oraz ekonomiczny kraju – podkreślał podczas konferencji Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
„Pracujemy nad kompleksową bazą produktów i atrakcji turystycznych w jednym miejscu – to będzie nowoczesne narzędzie dla turysty, które ułatwi planowanie podróży po Polsce. Równolegle testujemy inteligentny planner oparty na sztucznej inteligencji, który będzie dostosowywał propozycje wyjazdów do indywidualnych preferencji i oczekiwań. Wszystko to wpisuje się w szerszy cel – rozwijanie turystyki zrównoważonej, która łączy atrakcyjność oferty z troską o środowisko i lokalne społeczności. – mówił we Wrocławiu Prezes POT Rafał Szmytke.
Podczas spotkania Łukasz Zadorożny z Głównego Urzędu Statystycznego przedstawił nowy projekt „Turystyka+” – platformę informacyjno-analitycznej opracowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. Narzędzie to ma wspierać planowanie i monitorowanie polityki turystycznej w oparciu o nowoczesne metody analizy danych, w tym web scraping, integrację informacji z portali rezerwacyjnych oraz zaawansowaną analitykę trendów. Portal będzie ogólnodostępny i ma służyć zarówno administracji, jak i branży oraz środowiskom naukowym.
Cykl konferencji w całym kraju, zainicjowany 14 marca br. w Zielonej Górze, stanowi istotny etap w budowaniu długofalowej wizji rozwoju polskiej turystyki. Kolejne spotkania konsultacyjne będą kontynuowane w pozostałych województwach, a ich efektem ma być opracowanie nowoczesnej, opartej na danych i doświadczeniach lokalnych, strategii, która umożliwi skuteczne planowanie i wdrażanie działań rozwojowych w branży turystycznej.