Większość Polaków planuje wakacje w kraju – wyniki badania POT
Blisko dwie trzecie (65 proc.) mieszkańców Polski planuje letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy – wynika z badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowanego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. To wzrost o 18 proc. w stosunku do wyników z ubiegłego roku.
Polska Organizacja Turystyczna prezentuje wstępne wyniki badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie POT 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI.
Z przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej rozpoznania wynika, że Polacy chętniej niż w ubiegłym roku myślą o swoich wakacyjnych podróżach. Letni wyjazd planuje już aż 65 proc. ankietowanych, co stanowi wzrost o 18 proc. w stosunku do roku 2021.
Dwóch na trzech badanych (66 proc.) chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku, jedna czwarta zamierza wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku. Wydatki na poziomie ponad 3000 złotych zakłada 17 proc. deklarujących wyjazd, co piąty chciałby przeznaczyć na wakacje między 2001 a 3000 złotych, a ponad połowa pytanych osób (53 proc.) nie chce przekroczyć kwoty 2000 zł. Przeciętnie ankietowani planują podróże 6-dniowe.
– Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Blisko trzy czwarte (71 proc. )zapytanych osób planuje wakacje w kraju, 19 proc. chce spędzić urlop za granicą, a tylko co dziesiąty jeszcze nie wie, gdzie się uda w podróż. Najwięcej spośród tych, którzy zdecydowali się na wyjazd krajowy, ma zamiar odpoczywać nad morzem (41 proc). Popularne (27 proc. ankietowanych) będą także wakacje w górach oraz nad jeziorem (16 proc.). Co dwudziesta badana osoba planuje wyjazd do innego miasta. Aż 37 proc. wyjeżdżających z dziećmi zamierza jeszcze skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.
– Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców – przyznał Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79 proc.) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74 proc.). Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25 proc. do poziomu deklaracji 66 proc. i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24 proc. do poziomu 68 proc.