Wernisaż wystawy „Drewniana Dusza Małopolski” w belgijskim zamku Freyr
Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli, we współpracy z Województwem Małopolskim i Małopolską Organizacją Turystyczną organizuje wystawę dziedzictwa szlaku architektury drewnianej w oranżeriach jednego z najpiękniejszych zamków w Walonii. Jej wernisaż, planowany na 12 czerwca br. jest jednocześnie inauguracją obchodów piętnastego jubileuszu działania Przedstawicielstwa Województwa Małopolskiego w Brukseli. Druga część obchodów została zaplanowana na wrzesień br. W programie przewidziano imponujący koncert „Habsburg Heritage” w wykonaniu jednej z najciekawszych formacji na współczesnej scenie muzyki klasycznej: Capelli Cracoviensis.
Wernisaż otworzą znamienite osobistości: Markiza Aude le Duc de Lillers będąca potomkiem właścicieli zamku Freyr, Ambasador RP, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Gubernator Regionu Namur. Partnerem projektu jest Małopolski Instytut Kultury. Oprócz wystawy goście będą mogli zapoznać się z ofertą turystyczną regionu prezentowaną w Kamperze Małopolskim i skosztować tradycyjnych małopolskich przysmaków, takich jak oscypek czy ziołowe nalewki.
Ważnym elementem wydarzenia będzie spotkanie przedstawicielami zamku Freyr z władzami Zamku w Nowym Wiśniczu. Jego celem będzie omówienie możliwości podpisania porozumienia o zamkach bliźniaczych. Przedstawiciele obu zabytków są już po wstępnych ustaleniach, a wernisaż będzie okazją do osobistego poznania się i opracowania strategii współpracy na przyszłość.
Walorem projektu jest promocja Polski na terenie, na który dociera mniej działań związanych z naszym krajem, dzięki czemu mamy szansę dotrzeć z przekazem do osób, które nie mają na co dzień kontaktu z Polską a ze względu na swoje zainteresowanie dziedzictwem architektonicznym są wartościową publicznością dla projektów promujących polskie dziedzictwo kulturowe. Wystawę będzie można oglądać przez cały sezon letni. Towarzyszy jej prezentacja i stoisko z broszurami pokazujące atrakcje Małopolski, które dzięki współpracy ZOPOT w Brukseli obecne jest już drugi rok na terenie zamku.