W Gdańsku debatowano o przyszłości turystyki zrównoważonej
Dynamicznie zmieniający się świat wymaga od branży turystycznej elastyczności i adaptacji do nowych wyzwań. O tym, jak sprostać tym wymaganiom, dyskutowano dziś podczas konferencji „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, która odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku. Było to kolejne z 16 regionalnych wydarzeń realizowanych w ramach projektu Polskiej Organizacji Turystycznej we współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi, który rozpoczął się w 2023 roku. Konferencję w Gdańsku zorganizowali wspólnie POT oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Spotkanie poprzedził briefing prasowy, w którym udział wzięli Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Marta Chełkowska – prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Adam Korol – dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu, Miasta Gdańsk oraz Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT. Briefing prowadziła Jolanta Grus, kierownik Biura Rzecznika POT.
Współpraca jako fundament turystyki zrównoważonej
Gdańskie wydarzenie otworzyły Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes POT oraz Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podkreślając znaczenie partnerstwa w budowaniu nowoczesnej i zrównoważonej turystyki. Współpraca między regionami, organizacjami i biznesem jest kluczowa dla realizacji celów Agendy 2030 i budowania konkurencyjności polskiej turystyki na arenie międzynarodowej.
"To już 15. wydarzenie w ramach tego projektu, co pokazuje, jak ważna jest współpraca w budowaniu silnej i zrównoważonej turystyki w Polsce. Hasło "Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona" doskonale odzwierciedla kluczowe wyzwania i kierunki rozwoju naszej branży. Szczególnie chcę podkreślić rolę współpracy, która jest fundamentem skutecznych działań w turystyce. Bez niej nie byłoby możliwe realizowanie wspólnych celów w regionach. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna jest wspaniałym przykładem na to, jak skutecznie budować partnerstwa i osiągać wspaniałe wyniki. Jednak kluczowym wyzwaniem współczesnej turystyki jest jej zrównoważony rozwój. Tu współpraca nabiera dodatkowego wymiaru – między branżą turystyczną a lokalnymi społecznościami, między promocją turystyczną a ochroną środowiska. Pomorskie doskonale rozumie, że turystyka nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem budowania jakości życia mieszkańców, rozwoju gospodarczego i ochrony naszego dziedzictwa” – powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna.
"Pomorskie stara się myśleć strategicznie o rozwoju turystyki. Chciałabym, aby samorząd i całe województwo, które przez lata pracowało na sukces w tej dziedzinie, konsekwentnie wdrażało kolejne etapy zielonej transformacji. Musimy być gotowi na przyjęcie zarówno turystów zagranicznych, jak i krajowych – podkreśliła podczas konferencji Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
"PROT ma swoją misję i cele, a jednym z nich jest stanie się liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju turystyki w basenie Morza Bałtyckiego. Już teraz możemy pochwalić się 13 certyfikowanymi przedsiębiorstwami, które realizują cele zrównoważonego rozwoju (SDG). Inspirujemy się doświadczeniami Finlandii i krajów skandynawskich, które od lat wyznaczają światowe standardy w tej dziedzinie" – dodała prezes PROT.
Technologia i zrównoważony rozwój w centrum uwagi
W ramach programu uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących wystąpień. Adam Mikołajczyk, prezes Fundacji Best Place, wprowadził uczestników w tematykę zastosowania sztucznej inteligencji w turystyce, pytając prowokacyjnie: „Człowiek + AI = WNM?”. W dalszej części konferencji Anula Galewska z Travindy przedstawiła raport na temat wdrażania turystyki zrównoważonej w województwie pomorskim na tle światowych trendów.
Ważnym punktem programu były studia przypadków ilustrujące, jak zrównoważony rozwój może być wdrażany w różnych sektorach turystyki. Restauracja Eliksir (w tym roku otrzymała Zieloną Gwiazdkę przewodnika Michelin), Hotel Notera, Europejskie Centrum Solidarności i Gdańska Organizacja Turystyczna zaprezentowały konkretne rozwiązania, które przyczyniają się do minimalizacji wpływu działalności turystycznej na środowisko.
Kulminacyjnym momentem konferencji była debata, podczas której eksperci z branży turystycznej, samorządu i sektora prywatnego dyskutowali o społecznych, gospodarczych i środowiskowych aspektach rozwoju turystyki. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Magdalena Mucha, dyrektor generalna Hotelu Hilton Gdańsk, Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańskuoraz Magda Leszczyna-Rzucidło, koordynator Strategii Bałtyckiej dla Regionu Morza Bałtyckiego.
Konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona” w Gdańsku pokazała, że kluczem do przyszłości turystyki jest dialog, wymiana doświadczeń i wspólne dążenie do zmian, które będą korzystne dla ludzi, gospodarki i środowiska. Pomorskie udowadnia, że zrównoważony rozwój to nie tylko modne hasło, ale realne działania, które przynoszą wymierne efekty. Inspirując się najlepszymi praktykami ze świata, region stawia na innowacje i konsekwentnie buduje swoją pozycję jako lidera zrównoważonej turystyki w regionie Morza Bałtyckiego. To wydarzenie to kolejny krok w kierunku lepszej, bardziej świadomej i odpowiedzialnej przyszłości dla branży turystycznej – zarówno w Polsce, jak i na świecie.