W Belgii otwarto wystawę poświęconą polskiemu bursztynowi
Do 18 marca br. mieszkańcy Brukseli oraz turyści mogą odwiedzać wystawę poświęconą bursztynowi bałtyckiemu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Gdańska, który współpracował przy realizacji projektu z Polską Organizacją Turystyczną. Honorowy Patronat nad wystawą sprawuje ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.
Na ekspozycję składają się prace polskich i zagranicznych projektantów, w tym wiele projektów nagradzanych podczas targów Amberif i Ambermart, czy w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Łączna wartość eksponatów to ponad 1,5 mln złotych. Wystawa podzielona jest na sześć sekcji tematycznych, poczynając od historii bursztynu, a kończąc na najnowocześniejszych formach projektanckich. Przedstawiono także naturalne okazy bursztynu i inkluzje oraz eksponaty wskazujące związek pomiędzy pracami współczesnych artystów a tradycjami rzemieślniczymi XVI i XVII wieku.
Wystawę uzupełniają prace studentów belgijskich szkół artystycznych - Syntra Brussel oraz Institut de la Parure Jeanne Toussaint , które współpracują z Gdańskiem. Odwiedzając Tour et Taxi zobaczyć można także biżuterię bursztynową dzieła belgijskich artystów Alain Roggeman oraz Marie France Vankueken. Warto podkreślić, że zwiedzający mogli również poznać walory turystyczne Gdańska. Wszystko to dzięki zintegrowanym z wystawą spotom promującym miasto oraz stoisku informacyjnym z broszurami turystycznymi.
W ostatni weekend wystawy, Miasto Gdańsk zorganizuje dla odwiedzających warsztaty, podczas których każdy uczestnik będzie mógł wykonać własną biżuterię z prawdziwego bursztynu.
Informacje o wystawie pojawiły się w największym radiu frankofońskim Viva Cite, w magazynie Jewels and Watches, na oficjalnym portalu miasta Brukseli, a także w mediach społecznościowych artystów jubilerów. W nadchodzącym tygodniu wystawa będzie bohaterem reportażu w chińskiej telewizji, a Polska Organizacja Turystyczna zorganizuje konkurs promujący wystawę w mediach społecznościowych.
Tour et Taxi, centrum gdzie prezentowane są eksponaty, jest prestiżowym miejscem na mapie Brukseli. W rewitalizowanych, dziewiętnastowiecznych budynkach dawnego urzędu celnego, znajdują się obecnie przedstawicielstwa ważnych instytucji takich jak Rząd Flandrii, siedziby banków i dużych firm. Regularnie odbywają się tu ważne imprezy targowe takie jak targi książki czy targi czekolady, które mają miejsce równolegle z wystawą.