Turystyczna Szkoła – edukacyjny projekt POT
W ciągu ostatnich 2 miesięcy nauczanie w polskich szkołach przeszło rewolucję internetową. - Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko, zmienia się również edukacja i forma nauczania. Coraz częściej korzystamy z materiałów dostępnych on-line. W sytuacji pandemii to często jedyny sposób komunikacji, uczenia się i nauczania. Cieszymy się, że Polska Organizacja Turystyczna przygotowała multimedialny portal, z którego będą mogli korzystać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz rodzice - powiedział minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
Polska Organizacja Turystyczna stara się wspierać nauczycieli dostarczając im atrakcyjne materiały multimedialne, które wzbogacą prowadzone przez nich lekcje. Turystyczna Szkoła to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej realizowany wspólnie z regionalnymi i lokalnymi organizacjami turystycznymi, Polskimi Markami Turystycznymi oraz certyfikowanymi produktami turystycznymi. Jego celem jest wsparcie nauczycieli atrakcyjnymi, interdyscyplinarnymi pomocami dydaktycznymi oraz zachęcenie do podróżowania po Polsce. Są to m.in. pomoce m.in. do nauczania historii i geografii. Pierwsza tura materiałów została zebrana w specjalnej zakładce „Turystyczna Szkoła” dostępnej na www.pot.gov.pl. - To ważne, aby dzieci mogły korzystać ze sprawdzonych źródeł informacji. Mam nadzieję, że dzięki Turystycznej Szkole jeszcze więcej uczniów będzie mogło odkryć nasz kraj i zainspirować swoich rodziców i nauczycieli do wspólnych, niezapomnianych podróży - dodał Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Projekt edukacji z turystyką w tle wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. Materiały o Turystycznej Szkole zamieszczone zostaną m.in. na platformie edukacyjnej epodreczniki.pl w zakładce „Kształcenie na odległość”. Baza pomocy edukacyjnych będzie sukcesywnie rozwijana. - Zapraszam wszystkich nauczyli i rodziców do skorzystania z materiałów, pokazujących piękne miejsca i wyjątkowe atrakcje w Polsce. Mogą Państwo na naszej stronie znaleźć zarówno materiały wideo, audio czy wirtualne spacery, jak i wysokiej jakości teksty źródłowe, karty doświadczeń, quizy oraz scenariusze lekcji - powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Polska Organizacja Turystyczna ma nadzieję, że po wirtualnym zwiedzaniu uczniowie i szkoły jeszcze chętniej będą chcieli odwiedzać atrakcyjne miejsca w Polsce indywidualnie, jak i w ramach wycieczek szkolnych. Dlatego kolejnym etapem projektu będzie stworzenie bazy scenariuszy wycieczek szkolnych.