en
en
Kontakt

Rzymskie podróże w czasie w rytmie polskiego mazurka

Pod koniec listopada w stolicy Włoch odbyła się organizowana przez rzymski ośrodek POT impreza kończąca prestiżowy festiwal kultury polskiej Corso Polonia. W tegorocznej, szesnastej edycji, nawiązywał on w swoim programie do stulecia odzyskania Niepodległości.

rzym.jpg

Tytuł imprezy „Polonia. Viaggio nel tempo a ritmo di mazurka”, który można swobodnie przetłumaczyć jako „Polska. Podróż w czasie w rytmie mazurka”, łączył podstawowe założenia Corso Polonia i promocji Polski jako destynacji turystycznej na rynku włoskim. W świeżym, performatywnym formacie prezentował wspomnienia włoskich podróżników do Polski.

Ideą imprezy było opowiedzenie o stuleciu turystyki z Włoch do Polski, ale dzięki wyselekcjonowanym przez Monikę Woźniak tekstom literackim, czytanym przez utalentowanego aktora, Giovanniego Greco, widzowie mogli się przenieść w czasie jeszcze dalej, aż do XVI-wiecznego Krakowa rządzonego przez Zygmunta Starego i Bonę Sforzę, by następnie podróżować przez czasy przed zaborami, w trakcie zaborów i burzliwe dzieje XX wieku, aż do dziś.

Oczami włoskich podróżników mogliśmy prześledzić zmiany w stylu podróżowania i postrzegania naszego kraju przez Włochów, a także doświadczyć emocji, które towarzyszyły im w podróży w okresie najtrudniejszych rozdziałów naszej historii. Odczytom towarzyszyły wybrane mazurki polskich autorów, odegrane na fortepianie przez cenionego pianistę Michele Sganga. Impreza kończąca cykl Corso Polonia 2018 została zainaugurowana przez dyrektora IP Łukasza Paprotnego i dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Barbarę Minczewę i zebrała pełną widownię.

 

 

 

Do góry