en
en
Kontakt

Rekordowy rok 2017. Polskę odwiedziło ponad 18,3 mln turystów

Moda na Polskę nie mija. Rok 2017 przyniósł kolejny wzrost przyjazdów nierezydentów do Polski – wynika z opracowania Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki na podstawie badań Głównego Urzędu Statystycznego, MSiT oraz Narodowego Banku Polskiego.

Nowy_Swiat _fot_mst_Warszawa.jpg

Liczba przyjazdów zagranicznych do Polski rośnie z roku na rok, a ostatni 2017 okazał się pod tym względem rekordowy dla polskiej turystyki. W tym okresie nasz kraj odwiedziło 18,3 mln turystów z zagranicy. Ich liczba zwiększyła się o 4,5 proc. w porównaniu z rokiem 2016. A warto podkreślić, że już tamten wynik był wyśrubowany przed dwie duże imprezy. Polska w 2016 r. była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży oraz Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej.

Zainteresowanie naszym krajem jednak nie słabnie. Głównym celem przyjazdów obcokrajowców do Polski, podobnie jak w roku poprzednim, były cele turystyczne, odwiedziny krewnych i znajomych i w dalszej kolejności podróże służbowe.

– Te wyniki i kolejne rekordy bardzo nas cieszą, ale nie zaskakują. Polska ma bardzo bogatą ofertę turystyczną, usługi na najwyższym, światowym poziomie za relatywnie niskie, rozsądne ceny. Jesteśmy również postrzegani jako kraj bezpieczny dla zagranicznych turystów, przyjazny i nowoczesny. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że aż 96 proc. turystów zagranicznych było zadowolonych z pobytu w naszym kraju. Wierzymy, że rok 2018 będzie dla polskiej turystki co najmniej tak samo dobry, albo nawet jeszcze lepszy – mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Wśród zagranicznych turystów dominowali Niemcy (6,5 mln osób, wzrost o 3,4%), Ukraińcy (1,36 mln osób, wzrost o 7,4 proc.) , Rosjanie (876 tys. osób, wzrost o 9,4 proc.) oraz mieszkańcy Wielkiej Brytanii (851 tys. osób, wzrost o 6,9 proc.).

Odwiedzający Polskę chętniej korzystają też z bazy noclegowej. W 2017 roku z obiektów oferujących usługi noclegowe skorzystało 6,8 mln turystów (wzrost o 6,7 proc.), a całkowita liczba udzielonych noclegów wyniosła 16,7 mln (o 7,2 proc. więcej niż w 2016).

Miniony rok był rekordowy nie tylko pod względem liczby przyjazdów, ale również w odniesieniu do średnich wydatków turystów zagranicznych w Polsce. W 2017 roku wyniosły one 476 USD na osobę, co stanowi wzrost o ok. 3,9 proc. w stosunku do roku 2016. Najwięcej pieniędzy zostawili w naszym kraju podróżni z krajów zamorskich – 1436 USD na osobę, zaś pod względem celu wizyty, podróżujący w celach zdrowotnych – 749 USD.

Jak szacuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, 2017 rok przyniósł również wzrost wpływów dewizowych wynikających z odwiedzin nierezydentów w Polsce. Wynieść miały one w minionym roku ok. 15,8 mld dolarów, wobec 14,6 mld dolarów w roku 2016. Główną przyczyną wzrostu było zwiększenie wydatków turystów (o 8,6 proc.) oraz odwiedzających jednodniowych (o 7 proc.). Turyści zagraniczni zostawili w naszym kraju 8,7 mld dolarów, natomiast niekorzystający z noclegów – 7,1 mld dolarów.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie MSiT

 

Do góry