en
en
Kontakt

Prestiżowe odznaki POT "Złote Logo Polska" przyznane

W dniu 31 stycznia br. w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki Polska Organizacja Turystyczna, w obecności sekretarzy stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki – Piotra Borysa oraz Ireneusza Rasia, kolejny raz uhonorowała odznaką Złote Logo Polska osoby i instytucje reprezentujące najważniejsze sfery życia publicznego, które poprzez codzienną działalność oraz postawę kształtują pozytywny wizerunek Polski w kraju i za granicą.

logo7.jpg

Złote Logo Polska przyznawane jest od 2012 roku i złotymi zgłoskami zapisało się w historii prestiżowych wydarzeń organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Wsparcie nagrodzonych sprawia, że Polska postrzegana jest na świecie poprzez osiągnięcia i twórczość laureatów. Odznaka przyznawana decyzją prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej na podstawie rekomendacji kapituły złożonej z wybitnych ekspertów specjalizujących się̨ w zagadnieniach promocji Polski, to istotny element procesu wsparcia dla budowy nowoczesnej marki narodowej.

- Promocja Polski na świecie to nie tylko działania instytucjonalne, ale również zasługi Polaków, którzy poprzez codzienną pracę i działalność w wielu aspektach życia wpływają na wizerunek naszego kraju poza jego granicami. Podczas Gali Złotego Logo Polska możemy uhonorować znakomite postacie sportu, kultury i nauki, a także budować globalną markę Polski - przyznał prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Do tej pory wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Prezydent Lech Wałęsa, Robert Lewandowski, Urszula Dudziak, Rafał Olbiński, Aleksander Doba, Marcin Gortat, Magda Gessler i wiele innych osób, znakomitych reprezentantów świata kultury, nauki, mediów, biznesu, sportu i polityki. Kapituła w trakcie dotychczasowych pięciu edycji doceniła również instytucje oraz podmioty, które poprzez swój wkład budują i wzmacniają polską markę narodową, takie jak Lang Team, CD Projekt czy PESA Bydgoszcz.

 

 Laureaci odznaki Złote Logo Polska 2024:

  • Omenaa Mensah i Rafał Brzoska – małżeństwo, któremu przyświeca wspólny cel – pomaganie najsłabszym. Omenaa Mensah to przedsiębiorcza bizneswoman, producentka popularnych programów telewizyjnych, ale przede wszystkim filantropka i kobieta wielkiego serca. Założycielka oraz prezes fundacji Omenaa Foundation, która wspiera edukację dzieci ulicy w Afryce, a także pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce. Rafał Brzoska to założyciel i prezes InPost oraz inwestor FoodWell. Dwa lata temu założył Rafał Brzoska Foundation, której celem jest finansowe i mentorskie wspieranie młodych, utalentowanych osób. Wspólnie z żoną zorganizował „Konwój polskich serc”, a także wsparł akcję Fundacji „Wolne Miejsce” pod hasłem „Wigilia dla Samotnych”, fundując 2,5 tys. posiłków i 300 zabawek dla dzieci oraz kupując ponad 10 tys. śpiworów dla noclegowni w całej Polsce. Nagrodzeni Złotym Logo Polska 2024 w kategorii „Biznes” za wrażliwe serce w biznesie oraz uwrażliwianie wielu i pomaganie tak wielu.

 

  • Nikola Grbić

Prowadzona przez niego reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn osiągnęła ogromne sukcesy. W 2022 roku zdobyła srebrny medal  Mistrzostw Świata. W 2023 roku złoty medal Ligi Narodów oraz złoty medal Mistrzostw Europy. Wywalczył również awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Laureat Złotego Logo Polska 2024 w kategorii „Sport”.

  • prof. dr hab. n. med. Mateusz Hołda

Od początku działalności naukowej związany jest z Katedrą Anatomii. W 2013 roku założył niezależny, międzynarodowy zespół naukowy „HEART – Heart Embryology and Anatomy Research” Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego, którego pozostaje kierownikiem. Niespełna dwa lata temu, 4 lipca 2022 roku otrzymał tytuł profesora zostając najmłodszym wówczas Polakiem legitymującym się takim tytułem. Nagrodzony Złotym Logo Polska 2024 w kategorii „Nauka” za przykład niezwykłego talentu młodych, polskich naukowców, a także zaangażowanie, determinację i przełamywanie stereotypów w drodze do spektakularnych sukcesów służących ludzkości.

  • Jerzy Owsiak

Współzałożyciel i szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aktywista, filantrop, działacz społeczny i głównodowodzący corocznego finału WOŚP – najbardziej rozpoznawalnej polskiej akcji charytatywnej. Jego nazwisko stało się synonimem dobra i pomocy potrzebującym. Przez lata swojej działalności został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Sama Fundacja w ciągu 31 lat działalności, uzbierała blisko 2 miliardy złotych i sfinansowała zakup 71,5 tysiąca urządzeń medycznych. Rekordowa kwota padła podczas ubiegłorocznej zbiórki (zebrano ponad 243 miliony złotych). Nagrodzony wyróżnieniem specjalnym za to, że WOŚP i jej czerwone serduszko stało się marką narodową.

 

  • Iga Świątek

Dwukrotna zwyciężczyni Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców w 2022 i 2023 roku. Zwyciężczyni 17 turniejów WTA w grze pojedynczej, w tym 4 turniejów wielkoszlemowych: French Open 2020, 2022, 2023 oraz US Open 2022. Od listopada 2023 roku liderka rankingu singlowego WTA. Nagrodzona Złotym Logo Polska 2024 w kategorii „Sport” za to, że po raz kolejny udowodniła jak wielkiej uwagi wart jest tenis w polskim wydaniu.

 

  • Krzysztof Wielicki

Jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nagrodzony Złotym Logo Polska 2024 za całokształt osiągnięć we wspinaczce wysokogórskiej i wyniesienie Polski na szczyty.

  • Martyna Wojciechowska

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna występująca na antenie stacji TVN. Autorka dwóch autorskich programów podróżniczych: „Misja Martyna” i „Kobieta na krańcu świata”. Miłośniczka motoryzacji i podróży. Jej wielką pasją jest także wspinaczka wysokogórska. Martyna Wojciechowska jest drugą Polką (biorąc pod uwagę wspinaczkę w trudniejszej wersji Reinholda Messnera), która zdobyła wszystkie najwyższe góry siedmiu kontynentów. O swoich wyprawach na „dachy kontynentów” Martyna Wojciechowska stworzyła 55-minutowy dokument „Korona Ziemi”. Wspomnienia z jej wypraw można także znaleźć m.in. w książkach „Przesunąć Horyzont”, „Etiopia. Ale czat!”, „Misja Everest” i „Kobieta na krańcu świata”. Nagrodzona Złotym Logo Polska 2024 za to, że udając się na kraniec świata, zabiera głos w imieniu Polek i apeluje o prawa kobiet na całym świecie.

 

  • Karol Wójcicki

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował największe na świecie wspólne obserwacje nocnego nieba (ponad 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Nagrodzony Złotym Logo Polska 2024 w kategorii „Nauka” za znakomitą umiejętność dzielenia się swoimi naukowymi fascynacjami oraz inspirowanie świata do odnajdowania przyjemności w zgłębianiu naukowych dziedzin.

  • Afrodyta SPA & Wellness Resort

Położony nad brzegiem jeziora Reczynek  Afrodyta SPA w Ośnie Lubuskim  idealnie wkomponował się w piękno otaczającej go przyrody. Liczące ponad 750 lat Ośno Lubuskie, zwane perłą Ziemi Lubuskiej, położone jest w urokliwej krainie 11 czystych jezior. Otulone lasami, polami i łąkami, z zabytkową architekturą oraz romantycznymi zaułkami, jest wymarzonym miejscem na urlop. Hotel nagrodzony Złotym Logo Polska 2024 za wrażliwość krajoznawczą i zachęcanie do poznawania w Polsce miejsc niepopularnych, a pięknych i nieoczywistych.

  • Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie

Laureat Złotego Logo Polska 2024 w kategorii „Kultura” za 75 lat pięknej promocji polskiej tradycji i kultury. „Mazowsze” to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który od ponad 7 dekad prezentuje stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne, stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. Nazwa wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. „Mazowsze” stało się fenomenem i zyskało tytuł Ambasadora Kultury Polskiej.

Do góry