Poznaj najlepszą certyfikowaną informację turystyczną w Polsce
W 2022 r. Polska Organizacja Turystyczna rozdała nagrody w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Konkurs został przeprowadzony w oparciu o moduł internetowy w ramach rozwoju Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Współczesne punkty i centra Informacji Turystycznej w Polsce są postrzegane dwojako – jako miejsca profesjonalnej obsługi turystów stacjonarnie czy cyfrowo, oraz jako aktywnego, zaangażowanego uczestnika życia turystycznego i inicjatora kulturowych projektów w regionie.
Najlepsza certyfikowana informacja turystyczna w Polsce znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 6 w Lublinie!
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej prowadzony przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną zajął 1. miejsce w Konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce w najwyższej kategorii jednostek czterogwiazdkowych.
Wszystko, czego potrzebuje turysta
Informacja turystyczna w Lublinie znajdująca się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6 to miejsce, w którym turysta kompleksowo zaplanuje pobyt w województwie lubelskim. Personel służy profesjonalną informacją na temat atrakcji turystycznych, wydarzeń kulturalnych, komunikacji miejskiej i regionalnej oraz podpowie, gdzie zjeść regionalne dania oraz znaleźć odpowiedni nocleg.
Do dyspozycji odwiedzających przygotowane zostały specjalne funkcjonalności, takie jak wypożyczalnia rowerów, bezpłatne Wi-Fi, komputer i tablet do samodzielnego wyszukiwania informacji, gniazda USB do ładowania telefonów, audioprzewodniki w pięciu wersjach językowych, aplikacja mobilna, kącik dla dzieci, sklep z pamiątkami, wydawnictwami i produktami regionalnymi, rowerów przechowalnia bagażu czy galeria fotografii z Lubelszczyzny. W lokalu znajduje się skrzynka pocztowa oraz istnieje możliwość zakupu znaczków i widokówek. W sezonie wiosenno-letnim do dyspozycji gości jest ogródek przed lokalem z miejscem do odpoczynku.
- Od lat konsekwentnie tworzymy miejsce przyjazne dla turystów, branży turystycznej oraz mieszkańców regionu. Cieszymy się, że nasze działania zostały docenione na szczeblu krajowym. Historia informacji turystycznej w Lublinie należy do najstarszych w Polsce, dlatego pragniemy podziękować wszystkim, którzy wnieśli wkład w jej rozwój. Opierając się o doświadczenie oraz kreatywną i zaangażowaną pracę zespołu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Członków Stowarzyszenia nadal będziemy skutecznie promować województwo lubelskie – mówi dyrektor LROT Dorota Lachowska.
Tutaj zawsze coś się dzieje
LOITiK jest organizatorem wielu wydarzeń, takich jak spacery szlakiem lubelskich legend oraz szlakiem znanych Lublinian, Konkurs fotograficzny #LublinTravel, wernisaże wystaw fotografii, spotkania z piosenką turystyczną czy urodziny Bolesława Prusa. Pracownicy są zaangażowani w działania realizowane przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz Partnerami Stowarzyszenia, np. Tydzień Turystyki Rowerowej Bike’owe Roztocze, Na wakacje: Lubelskie!, promocję województwa lubelskiego na krajowych i zagranicznych targach turystycznych oraz działalność szkoleniową.
Częstymi gośćmi LOITiK są uczniowie i studenci turystycznych kierunków lubelskich szkół i uczelni, dla których organizowane są tematyczne prelekcje i warsztaty. Na najmłodszych czeka Quest „Tajemnice Lublina” – doskonała rodzinna zabawa w interesujący sposób opowiadająca o historii i zabytkach Starego Miasta.
Oko w oko z Bolesławem Prusem
Ciekawostką jest fakt, że przy Krakowskim Przedmieściu 6 w Lublinie, w miejscu obecnej siedziby Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, dawniej znajdował się sklep Mincla – pierwowzór warszawskiego sklepu, o którym Bolesław Prus pisał w „Lalce”. Ciekawych związków pisarza z Lublinem jest dużo więcej. Aby je poznać należy wybrać się na spacer z przygotowanym przez LOITiK Questem „Poznaj Lublin z Bolesławem Prusem”. Na osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytania i odgadną hasło czeka pamiątkowa pieczęć. Można też wybrać się na jedno z wydarzeń poświęconych słynnym postaciom związanym z Lubelszczyzną, takich jak spacery szlakiem znanych Lublinian czy urodziny Bolesława Prusa.
Informacja turystyczna dla każdego
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Dostęp do budynku ułatwia podjazd. Przy drzwiach jest także zamontowany dzwonek, którym w razie potrzeby można przywołać pracownika Ośrodka. Pętla indukcyjna poprawia komfort komunikacji z osobami słabosłyszącymi. Dla osób niewidomych oraz słabowidzących dostępna jest tablica tyflograficzna przedstawiająca plan Starego Miasta i podstawową informację turystyczną tego obszaru. LOITiK oferuje także wydawnictwa tyflograficzne na temat atrakcji turystycznych Lubelszczyzny, zawierające plany miast, regionu i całego kraju. Strony internetowe posiadają wersję kontrastową oraz możliwość powiększenia czcionki. Personel ukończył kurs Polskiego Języka Migowego.
Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej zaprasza siedem dni w tygodniu.
Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych i śledzenia mediów społecznościowych Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej: www.lubelskie.travel, www.lublintravel.pl