POT promował Polskę na Liberation Ride w Belgii
W belgijskiej miejscowości Tielt we Flandrii odbył się 14 września Liberation Ride - amatorski rajd rowerowy organizowany przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii i Polską Organizację Turystyczną.
Celem rajdu było podkreślenie wkładu Polski w wyzwolenie flamandzkich miast i miasteczek spod okupacji niemieckiej przez 1 Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka we wrześniu 1944 r. W tym roku mija 75 lat od tych wydarzeń i jednocześnie przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Belgią.
Dla Polskiej Organizacji Turystycznej Liberation Ride był okazją do promocji Polski i jej oferty rowerowej wśród szczególnie cennej grupy odbiorców – Flamandów zainteresowanych jazdą na rowerze. Do udziału w Liberation Ride Zagraniczny Ośrodek POT w Brukseli zaprosił kluczowych partnerów – polskie miasta i regiony. Nie mogło zabraknąć partnerów związanych bezpośrednio z tematyką rowerową – na zaproszenie pozytywnie odpowiedziały szlaki Green velo i Velo Małopolska. Wśród partnerów były też Polskie Linie Lotnicze LOT, co ma istotny wpływ na popularyzację turystyki wyjazdowej do Polski. LOT był też sponsorem nagród dla uczestników rajdu.
Rajd śladami śladami dywizji pancernej gen. Maczka we Flandrii organizowany jest we współpracy ze stowarzyszeniem GRINTA! Jest to belgijska organizacja specjalizująca się w imprezach rowerowych, będąca niepodważalnym autorytetem w dziedzinie kolarstwa. Wydarzenie aktywnie wspierają belgijscy partnerzy, w szczególności Rząd Flandrii i miasto Tielt, wyzwolone przez generała Maczka i jego żołnierzy.
Osią wydarzenia były półprofesjonalne rajdy szlakiem miasteczek wyzwolonych przez I Dywizję Pancerną na 120 i 80 km oraz rajdy rodzinne na 20 i 40 km. Na uczestników rajdów czekały wspaniałe nagrody w postaci podróży do Polski, rowerów, sprzętu rowerowego i koszy z przysmakami ufundowane przez partnerów i sponsorów. Na trasach rodzinnych rowerzyści mogli rozwiązywać zadania, dzięki którym poznali historię dokonań polskich żołnierzy we Flandrii. Na postojach mogli też posilić się polskimi przysmakami, takimi jak sękacz czy pierniki. Ważnym miejscem był postój w Ruiselede, gdzie odbył się „Silent Concert” realizowany przez Barbarę Drążkowską, artystkę która w ramach swojego autorskiego projektu Green Pianist przejechała trasę Green Velo, oferując spotkanym ludziom koncerny pianistyczne.
Dużą dozę emocji zapewnił odwiedzającym Krystian Herba – Ambasador Green Velo, sześciokrotny rekordzista Guinnessa mistrz w trialu rowerowym, który zaskoczył widzów mrożącymi krew w żyłach akrobacjami na rowerze. Wschodni szlak rowerowy Green Velo promowany był też poprzez słynną kapsułę 5D – film w niej prezentowany naprawdę podobał się Belgom.
Fanów rowerów zachwycił też trenażer z Małopolski, na który można było wsiąść i ruszyć w wirtualną podróż po szlakach rowerowych Velo Małopolska. Na stoisku Zachodniopomorskiego można było natomiast naprawić swój rower a na stoisku Dolnego Śląska otrzymać drobne wyposażenie dla rowerzystów.
Na szeroką publiczność czekało Polskie Miasteczko, w którym organizatorzy przewidzieli liczne atrakcje promujące Polskę. W miasteczku prezentowało się 9 polskich regionów: Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Mazowieckie, Małopolskie, Opolskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie. Każdy z regionów, oprócz materiałów promocyjnych proponował odwiedzającym liczne atrakcje – degustacje lokalnych produktów, zajęcia dla dzieci, quizzy.
Gościem specjalnym miasteczka były Szamotuły – miasto partnerskie Tielt. Na swoim stoisku Szamotuły zorganizowały liczne atrakcje dla dzieci, sponsorowały też piękną nagrodę – wózek rowerowy na rajdy rodzinne.
Ważnym momentem były uroczystości złożenia wieńców ku pamięci poległych żołnierzy przy czołgu I Dywizji Pancernej i na cmentarzu Tielt z udziałem licznych VIPów z Polski i Belgii – Ambasadora RP w Królestwie Belgii, burmistrzów miast Tielt, Ruiselede, Roeselare, Szamotuł i Darłowa, przedstawiciela prowincji Flandrii Zachodniej i wielu innych. Wielu z nich wsiadło nawet na rower by wspólnie z Ambasadorem RP przejechać trasę rodzinna na 20 kilometrów.
Partnerami wydarzenia były polskie szkoły z terenu Flandrii, które pod przewodnictwem stowarzyszenia Daskalia przygotowały liczne atrakcje dla dzieci, przybliżające im polską literaturę, rękodzieło, tradycję i historię. Zespół dziecięcy Lets Dance umilał czas pokazami polskich tańców folklorystycznych.
Osoby żądne poznania polskiej historii słuchały żołnierskich opowieści historycznej grupy rekonstrukcyjnej i zwiedzały wystawę „Pancerne Skrzydła” prezentującą wyzwolenie Flandrii przez Generała Maczka. Fani muzyki wysłuchali nastrojowego koncertu międzynarodowego zespołu przybyłego specjalnie z Londynu, Deco Ensemble.
Nie zabrakło też atrakcji kulinarnych. Odwiedzający mogli się posilić w polskiej restauracji, a także spróbować belgijskiego piwa z limitowanej serii wydanej z okazji 75-tego jubileuszu wyzwolenia Flandrii przez polskich żołnierzy.
Polska Organizacja Turystyczna obudowała wydarzenie Liberation Ride akcją promującą Polskę jako destynację turystyki rowerowej w licznych mediach belgijskich, takich jak pisma specjalistyczne Pasar czy portale turystyczne Grande i Reisreporter.
Wydarzenie relacjonowały belgijskie i polskie media, w tym, m.in. Grinta!, HLN, TVP Info, TV Polonia i PAP.
fot. Tomasz Cibulla