POT partnerem Kongresu Turystyki Społecznej
W Jeleniej Górze odbywa się Kongres Turystyki Społecznej, którego współorganizatorami są Polska Organizacja Turystyczna i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W wydarzeniu uczestniczą wiceminister Andrzej Gut-Mostowy oraz prezes Rafał Szlachta.
Kongres Turystyki Społecznej to miejsce publicznej debaty nad pojęciem turystyki społecznej, diagnozą potencjału Polski dla jej rozwoju, najnowszymi wynikami badań na jej temat, a także dobrymi praktykami, modelami i rozwiązaniami funkcjonującymi w innych krajach Europy. Jest odpowiedzią na potrzebę debaty nad stanem i rozwojem turystyki społecznej w Polsce oraz zwiększenia współpracy na rzecz jej rozwoju.
Podczas dwóch dni trwania imprezy zaplanowano wiele paneli dyskusyjnych i ciekawych bloków tematycznych. Na temat „Różne oblicza turystyki społecznej. I które z nich jest właściwe?” dyskutować będą prezes POT Rafał Szlachta z burmistrzem Gminy Głuszyca i wiceprezesem LOT "Aglomeracji Wałbrzyskiej" Romanem Głodem, dyrektorem Programu Dostępność Plus w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Przemysławem Hermanem, dr Wacławem Idziakiem, prezesem Zarządu Głownego PTTK Jerzym Kapłonem, marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim, dyrektor Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Marleną Rogowską i Małgorzatą Tokarską z biura Accessible Poland Tour. Jeden z paneli poświęcony będzie także programowi Polski Bon Turystyczny i jego wpływowi na rozwój branży i turystyki rodzinnej.
Wydarzenie adresowane jest do grupy społeczno-gospodarczej zajmującej się turystyką, a w szczególności turystyką społeczną oraz turystyką osób niepełnosprawnych. W trakcie debat skupia przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń turystycznych, organizacji samorządowych i gospodarczych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, urzędów centralnych i jednostek samorządu terytorialnego, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz przedsiębiorców turystycznych i świadczących usługi dla sektora turystycznego. związków pracowniczych.
Uczestnicy kongresu podejmują próbę integracji instytucji, organizacji, przedsiębiorstw i społeczności działających na rzecz tej turystyki z udziałem przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz administracji rządowej. Tworzą platformę współpracy i stałego porozumienia podmiotów turystyki społecznej, a także możliwość uczestnictwa ich przedstawicieli w rozwojowych warsztatach i szkoleniach.
Organizatorem Kongresu Turystyki Społecznej jest Fundacja Symbioza, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Partnerami wydarzenia są Polska Organizacja Turystyczna i Ministerstwo Rozwoju i Technologii.