POT na Fiets en Wandelbeurs w Belgii
Targi wędrowno-rowerowe Fiets en Wandelbeurs organizowane są w dwóch miastach Beneluksu – w holenderskim Utrechcie i belgijskiej Gandawie. Od dwóch lat Polska Organizacja Turystyczna prezentuje się już nie tylko podczas holenderskiej wersji targów ale także w belgijskiej wersji wydarzenia. Tegoroczne wydanie targów było rekordowe – pomimo bardzo wietrznej, niebezpiecznej pogody dwudniowe wydarzenie odwiedziło 16 605 osób, czyli ponad 1000 więcej niż w ubiegłym roku!
Partnerem Polskiej Organizacji Turystycznej był Dom Polski Wschodniej - przedstawicielstwo urzędów marszałkowskich pięciu regionów Polski Wschodniej w Brukseli. Głównym tematem promocji był Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który wzbudza ogromne zainteresowanie Belgów i Holendrów, i który zaczyna być rozpoznawalny na rynku Beneluksu.
Na zaproszenie DPW, na polskim stoisku występował Krystian Herba, ambasador Green Velo, sześciokrotny rekordzista Guinnessa, w tym w zdobyciu rowerem szczytu belgijskiego budynku Atomium, którego dokonał w 2016r. Tym razem mistrz trialu rowerowego prezentował show zainspirowane występem w popularnym programie „Mam Talent”. Jego występy cieszyły się ogromną popularnością. Najodważniejsi widzowie mogli uczestniczyć w pokazie – Herba wykonywał nad wolontariuszami wzbudzające aplaus publiczności skoki.
Ważnym punktem programu polskiego wystąpienia była specjalna prezentacja szlaku Green Velo, zorganizowana w niedzielę o godzinie 14:00. Zapoczątkowana występami Krystiana Herby prezentacja przeprowadzona została przez znanego belgijskiego dziennikarza turystycznego, piszącego m.in. dla poczytnego dziennika „La Dernière Heure”. Marc Sprengers w przystępnych i przekonujących słowach przedstawił walory szlaku i atrakcje turystyczne pięciu regionów Polski Wschodniej. Słuchała go grupa 50 osób. Na najpilniejszych słuchaczy wykładu czekały rowerowe upominki a na wszystkich – polskie specjały.
Ciekawym uzupełnieniem stoiska była wystawa ZOPOT pt. „Time for Poland”, prezentująca walory przyrodnicze 16 regionów Polski. W 2019 roku wystawa przewędrowała znaczną część Flandrii, towarzysząc wystawie „Pancerne Skrzydła” upamiętniającej dokonania I Dywizji Pancernej, która wyzwoliła znaczne tereny Flandrii w 1944 roku. Obecnie wystawa Tile for Poland wykorzystywana będzie podczas nadchodzących wydarzeń o tematyce rowerowej. Pierwszym jej przystankiem były targi Fiets en Wandelbeurs.
Targi Fiets en Wandelbeurs odwiedzają osoby mocno sprofilowane na wyjazdy wędrowne lub rowerowe, wykazujące się dużym zainteresowaniem prezentowanych destynacji, oczekujące pogłębionych informacji na temat możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Polska, jako destynacja posiadająca szeroką ofertę w tym zakresie jest nowym i ciekawym kierunkiem dla odwiedzających.
Udział Polskiej Organizacji Turystycznej w targach jest elementem szerszego projektu promocji turystyki rowerowej na rynku belgijskim, który rozpoczął się w 2019 roku, m.in. poprzez wspólną z Ambasadą RP organizację Liberation Bike Ride upamiętniającego wyzwolenie Flandrii przez I Dywizję Pancerną czy kampanię outdorową na terenie Flandrii. Promocja turystyki rowerowej kontynuowana będzie w 2020 roku. W planach są specjalistyczne podróże prasowe, kampania reklamowa i udział w evencie rowerowym Bike Brussels.