en
en
Kontakt

POT aktywnie promował Polskę na Polish Heritage Days w Brukseli

Polish Heritage Days w Brukseli

Organizatorem „Polish Day in Brussels” była Ambasada RP w Brukseli, a współorganizatorami Sztab Pomocy Belgia, Polska Macierz Szkolna i Instytut Polski w Brukseli. Polska Organizacja Turystyczna była partnerem strategicznym wydarzenia. Organizatorzy otrzymali też wsparcie od KGHM Polska Miedź SA, Łódzkie House, Linii Lotniczych LOT i Magabel.

Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała stoisko promocyjne oraz wystawę fotograficzną prezentującą polskie regiony pt. „16 regions, 16 reasons to visit Poland”. W strefie VIP prezentowano visuale z najpiękniejszych zakątków Polski, będące częścią innej wystawy POT pt. „Beautiful Poland”.

Na ogromnym telebimie ustawionym przed jednym z symboli Brukseli – łukiem triumfalnym wzniesionym z okazji jubileuszu powstania Belgii - emitowane były spoty Polskiej Organizacji Turystycznej promujące miasta, regiony, paki narodowe i turystykę rowerową. Prezentowano także informacje na temat pomocy dla Ukrainy oraz działań NATO, przygotowane przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy NATO, plakaty z generałami Maczkiem i Sosabowskim, a także filmy o turystyce w Polsce, przygotowane przez POT.

W czasie pikniku swoją działalność prezentowało aż 11 szkół polskich i polonijnych z Brukseli, Antwerpii, Gandawy, Leuven, Hasselt i Soignies, które przygotowały cieszące się ogromnym powodzeniem interaktywne warsztaty dla dzieci. Zabawy dla najmłodszych przygotowały również stowarzyszenie Factory of Identity i klub piłkarski FC ORLY Sint-Niklaas. Stowarzyszenie Network PL urządziło konkursy związane z 18. rocznicą wejścia Polski do UE.

Do dorobku polskich żołnierzy w Belgii nawiązały w swoich wystawach i prezentacjach Grupa Rekonstrukcyjna Pierwszej Polskiej Dywizji pancernej „Antwerpia” oraz Stołecznego Środowisko 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Warsztaty z ekologicznego sprzątania zaprezentowała zaś firma Magabel, a do integracji polonijnej przez aktywną turystykę zachęcała organizacja „Wakacje w Belgii”. Odbyły się również pokazy tańca ludowego przedstawione przez Grupę Folklorystyczną Rajka z Bełchatowa i Zespół Pieśni i Tańca Spotkanie.

Można było również zapisać się na Bieg Polski w Brukseli, który przy udziale Ambasady RP i Polskiej Organizacji Turystycznej organizowany jest po raz szósty przez Dom Polski Wschodniej 4 września 2022 r.

- To napełniające wielką nadzieją uczucie móc świętować nasze radosne majowe święta w takim wielopokoleniowym gronie. To wydarzenie jest dla was, jako wyraz wdzięczności za wasze zaangażowanie, pracę na rzecz kultywowania polskości, języka polskiego, naszej kultury, tradycji, historii. Ale w szczególny sposób, przez ten piknik rodzinny chcemy wyrazić wdzięczność za zaangażowanie Polaków w Belgii w pomoc Ukrainie i Ukraińcom – powiedział ambasador Rafał Siemianowski otwierając wydarzenie. Podziękował również POT za wkład i zaangażowanie w wydarzenie. W oficjalnej części pikniku wzięła udział ambasador Nataliia Galibarenko, stała przedstawiciel Ukrainy przy NATO, która podziękowała Polsce i Polakom za wsparcie dla Ukrainy.

W czasie pikniku odbyły się także koncerty. Wystąpiłi Katerina Szepeliuk, uchodźczyni z Kijowa, pieśniarka i bandurzystka wraz z zespołem jazzowym Cezariusza Gadziny, znanego polskiego saksofonisty od lat zamieszkującego w Belgii oraz rock-popowa grupa Muzyka Końca Lata z Polski, prezentując swoje nostalgiczne, big-beatowe utwory o miłości, choć muzycy w swoich zapowiedziach i repertuarze również nawiązali do sytuacji na Ukrainie. Podsumowaniem programu muzycznego był wzruszający występ młodej, polsko-belgijskiej wokalistki Aleksandry Gadziny, z nowoczesną interpretacją tradycyjnej ukraińskiej pieśni ludowej.

Do góry