Polsko-ukraińska współpraca w dziedzinie turystyki
Ostatnie dwa dni Winnica, obwodowe miasto w centralnej części Ukrainy, gościła fachowców z Polski w ramach treningu „Klaster turystyczny regionu winnickiego. Nowe możliwości dla agentów i samorządów lokalnych”. Organizatorem było winnickie Centrum Rozwoju Samorządności Lokalnej, w ramach unijnego programu U-LEAD, współfinansowanego między innymi ze środków polskiej pomocy rozwojowej dla Ukrainy.
Na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej Winnicę odwiedzili dr Gerard Gierliński, współtwórca Parku Jurajskiego w Bałtowie oraz manager ds. sprzedaży krajowej Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego Roman Wadowski. W prezentacji wziął także udział dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Kijowie Włodzimierz Szczurek.
Jak twierdzi Roman Wadowski, w Jura Parkach coraz częściej można usłyszeć język ukraiński. Osoby pracujące w Polsce często przyjeżdżają tu odpocząć i się zabawić, przyciągają również swoich znajomych, przyjaciół i rodziny, które przybywają do naszego kraju w celach turystycznych. Wciąż jednak brakuje grup zorganizowanych. W tym zakresie zarządzający obiektami bardzo liczą na wycieczki młodzieży szkolnej z sąsiedniego kraju, dla której taka wizyta ma także doskonały walor edukacyjny.
Uczestnicy dowiedzieli się o dotychczasowych dokonaniach twórców marki Jura Park, a także o planach na przyszłość. Okazało się, że wielu z nich usłyszało o Bałtowie nie po raz pierwszy, odwiedzało kompleks na różnych etapach jego rozwoju, wymieniało się wrażeniami z tych wizyt. Niespodziewanie dla gości, w trakcie dyskusji padła propozycja zorganizowania podobnej atrakcji na Ukrainie w oparciu o franszyzę spółki zarządzającej także Jura Parkami w Solcu Kujawskim i Krasiejowie. Rozmowa o warunkach ewentualnej współpracy okazała się bardzo interesująca dla obu stron.
Drugiego dnia podobna dyskusja o inspirującym przykładzie Bałtowa, gdzie dzięki aktywności i determinacji miejscowych zapaleńców udało się stworzyć produkt turystyczny o międzynarodowym zasięgu, przeniosła się do miasta Ilińce. W pobliżu tej miejscowości znajduje się tak zwana iliniecka astroblema (krater uderzeniowy) - ślad po upadku meteorytu, który uderzył tutaj w Ziemię 450 milionów lat temu. Eksperci z Polski na podstawie własnych doświadczeń próbowali ocenić szanse na stworzenie atrakcyjnej propozycji turystycznej w oparciu o eksploatację tego unikalnego miejsca.
W spotkaniu, oprócz przedstawicieli branży turystycznej, wzięli udział przedstawiciele miejscowych administracji, wicekonsul do spraw polityczno-ekonomicznych Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Agnieszka Góralska, a także dobry duch i inicjator tego wydarzenia, przedstawiciel polskiej mniejszości, menedżer programu U-LEAD, doradca w Centrum Rozwoju Samorządności Lokalnej Jerzy Wójcicki.
Wszyscy obiecali sobie ponowne spotkanie jesienią, być może podczas międzynarodowych targów turystycznych UITM w Kijowie.