en
en
Kontakt
45678

Polsko-belgijska opowieść o niesamowitym podróżniku Kazimierzu Nowaku

Kazimierz Nowak to postać wyjątkowa. W latach 30.XX wieku, kiedy turystyka ekstremalna była właściciel nieznana, objechał Afrykę rowerem! Dzięki Tomowi Ysewijn sława niesamowitego polskiego podróżnika dotarła do Belgii. Tom jest autorem książki „Aleen door Afrika” https://kazimierznowak.be , która jest tłumaczeniem na język niderlandzki książki poświęconą Nowakowi „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" autorstwa Lukasza Wierzbickiego https://www.facebook.com/lukaszjakubwierzbicki.

Tom w Poznaniu 2a.jpg

Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli i Holandii wielokrotnie wspierały belgijskiego pisarza w promocji jego książki i postaci słynnego polskiego podróżnika, który w Belgii jest niestety zupełnie nieznany. Powstały artykuły na portalach ZOPOT w Belgii i ZOPOT w Amsterdami https://www.polen.travel/nl-be/we-adviseren/nieuws/alleen-door-afrika-fietstocht-door-afrika-anno-1931 , książkę Toma otrzymywali przy różnych okazjach holenderscy i belgijscy dziennikarze a sam Tom wystąpił z prelekcją na temat afrykańskich przygód Polaka podczas targów wędrowno-rowerowych Fiets en Wandelbeurs w Utrechcie w 2023 roku.

Teraz ZOPOT w Brukseli jest partnerem nowego projektu belgijskiego pisarza – Tom Ysewijn wraz z aktorem Titusem De Voogdt'em i radiowcem Jeroenem Franssensem pracują nad serią podcastów opowiadających o niesamowitym życiorysie Nowaka. Pierwszy podcast dotyczy Poznania, rodzinnego miasta słynnego podróżnika i to do Poznania właśnie udali się Belgowie w kwietniu br. Przez sześć dni podążali śladami Nowaka w mieście i po okolicach. Zwiedzili związane z nim miejsca, rozmawiali z ludźmi znającymi jego historię.

- Poznań okazał się fascynującym miastem o bogatej historii i tętniącej życiem kulturze. Zwiedzaliśmy urokliwe uliczki starego miasta, podziwialiśmy imponującą architekturę i delektowaliśmy się wyśmienitą polską kuchnią" - mówił autor projektu Tom Ysewijn po zakończeniu podróży. -Nasz pobyt w Poznaniu zaowocował bogactwem unikalnych historii i cennych materiałów archiwalnych. Zdobyliśmy głębsze zrozumienie fascynującej postaci Kazimierza Nowaka i byliśmy wdzięczni za gościnność i pomoc, jaką otrzymaliśmy od Polaków. Ta podróż niewątpliwie stanowi ważną podstawę dla naszego podcastu i nie możemy się doczekać, aby podzielić się naszymi odkryciami z naszymi słuchaczami - dodał.

Podróż wyjątkowej belgijskiej ekipy możliwa była dzięki Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej https://www.facebook.com/PoznanskaLokalnaOrganizacjaTurystyczna i współpracy z Hotelem Novotel Poznań Centrum Novotel Poznan Centrum.

Materiały do podcastu zbierane były w ścisłej współpracy Belga z Łukaszem Wierzbickim, który opowiada o polsko-belgijskim projekcie na swojej stronie: https://lukaszwierzbicki.pl/o-kazimierzu-nowaku-po-flamandzku/.

Projekt współfinansowany jest przez organizację rządową Flemish AudioVisual Fund.

Do góry