en
en
Kontakt

Polskie historyczne kopalnie w UNESCO

W siedzibie UNESCO w Paryżu odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt "Historic mines, art of nature, work of people". To jedna z ważniejszych ekspozycji, przygotowana z myślą o promocji Polski przed lipcową, 41 Sesją UNESCO w Krakowie na rynku francuskim.

Tematem wspomnianej wystawy są bowiem historyczne kopalnie i trasy podziemne w Polsce, będące przecież fenomenalnymi atrakcjami turystycznymi naszego kraju i które tworzą zasoby polskiego dziedzictwa historycznego. Imponująca wystawa, pokazująca zabytkowe obiekty między innymi w Wieliczce, Bochni, Tarnowskich Górach czy Krzemionkach, została przygotowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, polskie przedstawicielstwo przy UNESCO oraz Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej w Paryżu.

W wernisażu wzięli udział ambasadorowie wielu krajów, akredytowanych przy UNESCO, którzy już niebawem będą w Krakowie obradować nad kandydaturami do nowych wpisów na listę światowego dziedzictwa, a wśród nich Kompleks Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Bo właśnie Tarnowskie Góry mają wielką szansę stać nowym, ważnym kierunkiem na mapie polskich obiektów UNESCO. Wystawa " Historic mines, art of nature, work of people", będzie teraz udostępniana we Francji przez ZOPOT w Paryżu. Warto przypomnieć, że Polska Organizacja Turystyczna przygotowała także wystawę fotograficzną o polskich zabytkach z listy UNESCO. Debiutowała ona, również w Paryżu w marcu br, niedawno pokazywano ją także w Meksyku.

- Wszyscy trzymamy kciuki za Tarnowskie Góry, bo przecież to fenomenalne arcydzieło, jakie natura nam wyczarowała, ale jeśli Polsce się poszczęści, to oprócz tego wpisu, czeka nas inny, w grudniu na sesji Dziedzictwa Niematerialnego. W Korei będą się ważyć losy krakowskich szopek. Bo to właśnie ten kunszt ma szansę znaleźć się, jako pierwszy polski wpis na tej liście. Poczekajmy zatem cierpliwie, może być ciekawie - powiedział podczas paryskiego wernisażu Tomasz Rudomino, dyrektor ZOPOT w Paryżu.

Do góry