en
en
Kontakt

Plany wakacyjne Polaków - wyniki badań Polskiej Organizacji Turystycznej

W ostatniej dekadzie maja br. zapytaliśmy mieszkańców Polski o to, jakie są ich plany na nadchodzący sezon wakacyjny (21 czerwca – 30 września). Chcieliśmy dowiedzieć się przede wszystkim, ilu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno–wypoczynkowych poza miejsca zamieszkania oraz czy zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą.

lato1.jpg

W tym roku na wakacje wyjedzie więcej Polaków (o 5 p.p.) niż w roku 2023

W najważniejszym w roku letnim sezonie wakacyjnym (21 czerwca – 30 września) wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania planuje aż 70% Polaków w wieku 18-65 lat (o 5 p.p. więcej niż w ubiegłym roku). Ponad jedna trzecia Polaków wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37%), zaś jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, natomiast 11% nie podjęło jeszcze ostatecznej czy w ogóle wyjedzie.

W kraju czy za granicę?

66% respondentów, którzy mają już plany na sezon wakacyjny, na swój główny - najdłuższy lub najważniejszy wyjazd wakacyjny wybierze się w Polsce. Na zagraniczne wojaże - podobnie jak w roku ubiegłym – zdecyduje się nieco mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających (28%).

Krócej czy dłużej?

Ponad 1/3 planujących wyjazdy podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego chce spędzić na urlopie od 4 do 6, a 28% - od 7 do 10 noclegów. Co piąty wyjedzie natomiast podczas swojego głównego wyjazdu urlopowego na nie więcej niż 3 noclegi. Wyjazdy krajowe są przeciętnie nieco krótsze (66% wyjeżdżających w kraju spędzi na urlopie mniej niż tydzień), a zagraniczne dłuższe (63% wyjeżdżających za granicę zadeklarowało, ze ich urlop obejmie 7 i więcej noclegów).

Wakacje w Polsce – gdzie i za ile?

Najczęściej wskazywanym celem krajowych wyjazdów wakacyjnych Polaków jest wypoczynek i relaks, w tym – wypoczynek i relaks nad morzem (łącznie 59% wskazań tych, którzy na swój główny wyjazd wybierają się w kraju), co dziesiąty planuje natomiast podczas wakacji przede wszystkim zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne. Na wyjazdy krajowe Polacy najchętniej wybierają się nad morze (36% wskazań), a następnie w góry (21%), nad jeziora (13%) i do miast (9%). Co czwarty respondent deklaruje, że na swój główny wyjazd wakacyjny wybierze się do pomorskiego, nieco ponad dziesiąty – do małopolskiego i zachodniopomorskiego. Po od 5 do 10% wskazań uzyskały natomiast województwa warmińsko-mazurskie, dolnośląskie, podkarpackie i śląskie.

W kraju – ze względu na atmosferę, za granicę – ze względu na pogodę…

Respondenci wybierający się na swój główny wyjazd wakacyjny w kraju, dokonując wyboru konkretnego miejsca kierują się przed wszystkim jego niepowtarzalną atmosferą (26%) oraz bliskim i łatwym dojazdem (20%). Mniej więcej równoliczne są grupy osób które zawsze jeżdżą do tego samego miejsca (15%) i chcą zobaczyć nowe miejsce (17%). Niemal co czwarty respondent na swój główny wyjazd w sezonie wakacyjnym wybiera się w Polsce, ponieważ woli odpoczywać w Polsce niż jeździć za granicę. Dla porównania, tych którzy deklarują, że wolą wyjeżdżać za granicę jest 17%.

Planującym wyjazdy zagraniczne zależy przede wszystkim na gwarancji dobrej, słonecznej pogody (29%), a ponad połowie bądź na wyjeździe do nowego miejsca bądź w konkretne, wybrane wcześniej miejsce. Niemal jedna czwarta respondentów twierdzi natomiast, że wyjazd za granicę jest tańszy niż taki sam zorganizowany w Polsce. Równocześnie 13% planujących swój główny wyjazd urlopowy w kraju, uważa, że wyjazd za granicę jest dla nich za drogi.

 

Raport z badań do pobrania tutaj. 

 

 

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Próba w badaniu składała się z dwóch części:

1) reprezentatywna ogólnopolska próba Polaków w wieku 18-65 lat; wielkość próby: N=1017

2) osoby, które w sezonie letnim planują wyjechać na wyjazd turystyczny / wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem; N=1021

Badanie przeprowadzono w terminie 20-29 maja 2024.

Do góry