en
en
Kontakt

Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki w Toruniu

W dniu 30 września br. w Toruniu pod hasłem „Turystyka i Pokój” odbyły się Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Województwem Kujawsko-Pomorskim oraz Miastem Toruń. W ramach obchodów odbyły się eksperckie panele dyskusyjne oraz uroczysta gala, podczas której Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys wręczył odznaczenia dla osób zasłużonych dla turystyki. Uroczystości zwieńczone zostały kolacją wydaną przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego w siedzibie Teatru Muzycznego – Pałacu Dąmbskich.

panele1.jpg

Toruński Dwór Artusa był gospodarzem części merytorycznej Obchodów, którą poprowadziła Kierownik Biura Rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej – Jolanta Grus. Obrady zainaugurowali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Piotr Borys; Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego – Piotr Całbecki; Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Rafał Szmytke oraz Prezydent Miasta Torunia – Paweł Gulewski. Uroczystego otwarcia obrad dokonał Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, który w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważną gałęzią polskiej gospodarki jest turystyka i zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia instytucjonalnych rozwiązań w celu poprawy infrastruktury ściśle związanej z rozwojem polskiej branży turystycznej.

torun3.jpg

Tematyka pierwszego panelu dyskusyjnego dotyczyła bardzo aktualnego obecnie problemu odbudowy turystyki na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Przedstawiciele regionów, które zostały poszkodowane przez powódź, omówili niezwykle ważne kwestie dotyczące kryzysu turystycznego na tych terenach i wskazali sposoby wsparcia branży w tej trudnej sytuacji. W dyskusji udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca, Dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Jakub Feiga, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracja Wałbrzyska Anna Żabska (moderator).

panele2.jpg

Uczestnicy kolejnej dyskusji skupili się na zagadnieniach dotyczących strategii rozwoju polskiej turystyki. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke podkreślił, jak wielki potencjał turystyczny ma nasz kraj, zwracając jednocześnie uwagę na problemy ekonomiczne i legislacyjne, nad którymi należy się pochylić, by potencjał ten zmaksymalizować. W panelu moderowanym przez właściciela i CEO w Landbrand Huberta Gonerę udział wzięli ponadto: Manager PwC Marta Gocłowska; Rektor, prof. SGTiH Vistula dr hab. Krzysztof Celuch; Zastępca Dyrektora Urzędu Miasta we Wrocławiu Alfred Wagner; Prezes Forum Turystyki Regionów Marek Migdal.

panele3.jpg

Dyskusja w ramach trzeciego panelu dotyczyła nowej ery badań w turystyce. Uczestnicy omówili kierunki rozwoju i możliwości badawcze dla szeroko pojętej branży turystycznej. Wicedyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej Joanna Węglarczyk zwróciła uwagę na problem bezkrytycznego podejścia do wyników badań i wyciągania zbyt daleko idących wniosków na podstawie wyników badań, które niekoniecznie ze sobą korespondują. Ponadto w panelu udział wzięli: Government Engagement Manager w MasterCard Karolina Wawrzyniak; prof. UR, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie dr hab. Marek Cierpiał-Wolan; Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata; prof. SGGW dr hab. Michał Roman; Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak (moderator).

torun4.jpg

Kolejny panel dotyczył stosunkowo nowego podejścia do tematyki podróżowania turystyki kulinarnej, która rozwinęła się jako pokłosie turystyki miejskiej i kulturowej. Dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej Jacek Janowski zwrócił uwagę, jak istotną kwestią dla odbioru odwiedzanych miast czy regionów, są charakterystyczne kulinaria, które często stają się flagowym produktem turystycznym. Podkreślił ponadto, jak ważna w tym kontekście jest współpraca POT z Przewodnikiem Michelin, która zdecydowanie podniosła prestiż naszego kraju na turystycznej arenie międzynarodowej. W panelu ponadto udział wzięli: Właściciel i CEO w Landbrand Hubert Gonera; Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Piotr Mielec; Dyrektora Śląskiej Organizacji Turystycznej, zarządzająca Szlakiem Kulinarnym Śląskie Smaki Agnieszka Sikorska; właścicielka Akademii Kulinarnej Studio A Agnieszka Michałowska; Kustosz w Muzeum Okręgowym w Toruniu Krzysztof Lewandowski; dr hab. Karolina Buczkowska-Gołąbek (moderator).

Uczestnicy obrad rozmawiali także na temat dynamicznie rozwijającej się w Polsce branży spotkań. Podkreślono rekordowe skoki naszego kraju w międzynarodowych rankingach dla sektora MICE. Doskonale przygotowane zaplecze merytoryczne oraz infrastrukturalne są motorem napędowym dla uprawiania turystyki biznesowej w Polsce. W panelu udział wzięli: Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Maciej Szczechura; Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski; Dyrektor Hotelu Copernicus Magdalena Hoffmann; Dyrektor Hotelu Bulwar Anna Urbańska; Dyrektor Hotelu Filmar Katarzyna Borawska; Dyrektor Generalny Andersia Hotel & Spa Poznań Przemysław Konieczyński; Rektor, prof. SGTiH Vistula dr hab. Krzysztof Celuch (moderator).

Ostatni panel dotyczył współpracy pomiędzy POT-ROT-LOT i wziął w nim udział między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys, który mówił o trzech filarach, na jakich opiera się polska turystyka i zaproponował systemowe rozwiązania mające za zadanie wspieranie rozwoju branży. Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Wilk-Grzywna z kolei skupiła się na kwestiach związanych z interwencjonizmem w turystyce, omawiając jego poszczególne formy. Ponadto w panelu udział wzięli: Prezes Forum ROT Agnieszka Sikorska; Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych Jarosław Lichacy; Prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej Tomasz Koralewski; Prof. Jacek Borzyszkowski – Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku (moderator).

Po części merytorycznej w Ratuszu w Sali Mieszczańskiej odbyła się uroczysta Gala, podczas której Wiceminister Piotr Borys wręczył Odznaki Honorowe „Za zasługi dla turystyki”. 

panele7.jpg

 Odznaczeni zostali:

Prof. dr hab. Magdalena Kachniewska Profesor Szkoły Głównej Handlowej oraz znakomita trenerka biznesu współpracująca z branżą hotelarską, organizacjami turystycznymi oraz mediami branżowymi. W swoich działaniach propaguje wiedzę na temat zastosowania nowych technologii w promocji przedsiębiorstw i regionów turystycznych.

 

Prof. dr hab. Daniela Szymańska Profesor działająca w branży turystycznej już od ponad 40 lat. Aktualnie pełni funkcję przewodniczącej zespołu ds. wdrażania Programu Rozwoju Turystyki w Toruniu. W swoich działaniach specjalizuje się w badaniach procesów i struktur osadnictwa miejskiego w Polsce i na świecie oraz zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast i regionów.

 

Leszek Umiński od 1982 r. członek PTTK Oddziału Miejskiego w Bydgoszczy, przodownik turystyki górskiej, instruktor przewodnictwa, instruktor krajoznawstwa regionu, weryfikator górskiej odznaki turystycznej, a także przewodnik po kilku parkach narodowych, bydgoskich muzeach i instytucjach, członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej na przodowników turystyki górskiej, a także znakarzem szlaków turystycznych. Jest także autorem bydgoskich questów.

 

Czesław Nosewicz Swoisty rekordzista, jeśli chodzi o działalność społeczną w turystyce. Od 58 lat działa na rzecz rozwoju i promocji turystyki motorowej. Jest wiceprezesem zarządu Automobilklubu Toruńskiego i jednocześnie jego założycielem. Organizator spektakularnych wydarzeń propagujących turystykę motorową: Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Mercedesów i Międzynarodowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV. Były to największe tego typu imprezy w Europie, w których uczestniczyło ponad 100 pojazdów.

 

Wiesław Zieliński Propagator turystyki pieszej oraz imprez turystyki kwalifikowanej. Współorganizator szeregu imprez turystycznych, m.in. „Rajdu Tuptusiów”, „Wędrówek Rodzinnych z PTTK”, które są kontynuowane do chwili obecnej. Od kilkudziesięciu już lat organizator konkursów krajoznawczych i historycznych dla dzieci i młodzieży. Współorganizator wojewódzkich finałów „Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego”.

 

Łukasz Wysocki Od 2014 r. prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która zrzesza ponad stu członków. Jako prezes GOT stawia na pozyskiwanie informacji i danych statystycznych, służących do sprawnego kierowania działaniami w branży turystycznej oraz na budowanie wspólnych produktów turystycznych, co w przyszłości będzie skutkowało wzbogaceniem istniejącej już oferty turystycznej Gdańska i Regionu.  

 

Adam Mikołajczyk – Prezes Zarządu Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc. Jest współtwórcą pierwszych strategii marketingowych dla miast i regionów w Polsce oraz międzynarodowym ekspertem marketingu terytorialnego. Opiekun merytoryczny projektu Polskie Marki Turystyczne.

 

Adam Kowalkowski Silnie związany z branża turystyczną od 15 lat, długoletni przewodnik po Toruniu, krzewiciel historii miasta a także wykładowca kursów przewodnickich i instruktor przewodnictwa fortecznego. Na co dzień pracuje w Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie z zamiłowaniem dzieli się wiedzą o dawnej technice wojskowej i budownictwie obronnym.

 

Ponadto podczas Gali wręczone zostały także: Medal Honorowy za „Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” dla Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddziału w Inowrocławiu; Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” dla Klubu Turystyki Rowerowej “Kujawiak” Inowrocław oraz Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” dla Klubu Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej PTTK.

 

 

Do góry