Nagrody Zrównoważonej Turystyki w Regionie Morza Bałtyckiego – aplikuj już dziś
Nagrody w dziedzinie turystyki zrównoważonej są przyznawane na całym świecie w celu docenienia osiągnięć różnych interesariuszy za ich wkład w bardziej zrównoważoną i ekologiczną działalność turystyczną na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Głównym celem Nagrody dla Zrównoważonej Turystyki Regionu Morza Bałtyckiego jest zapewnienie stałej platformy nagradzania inicjatyw i działań zgodnych z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie Morza Bałtyckiego w trakcie i po wybuchu COVID-19.
Konkurs ma również pomóc w przedstawieniu osiągnięć regionu Morza Bałtyckiego w zakresie zrównoważonej turystyki i w pozycjonowaniu regionu Morza Bałtyckiego jako trwałego i konkurencyjnego miejsca docelowego w skali europejskiej i globalnej. Konkursu stanowić będzie też znaczącą platformę wymiany najlepszych praktyk i know-how w krajach regionu Morza Bałtyckiego.
Nagrody Zrównoważonej Turystyki są zachętą do zaangażowania i wspieranie współpracy między zainteresowanymi stronami zaangażowanymi w rozwój zrównoważonej i odpowiedzialnej turystyki we wszystkich krajach regionu Morza Bałtyckiego. Stanowią również motywację do promocji zrównoważonych praktyk w regionie oraz stymulowania odbudowy turystyki i nowych zrównoważonych inicjatyw w trakcie i po COVID.
Organizatorami konkursu są Koordynator Obszaru Priorytetowego Turystyka w Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego w ramach (dalej KOPT SUE RMB), Bałtyckie Centrum Turystyki z Meklemburgii –Pomorza Przedniego oraz Wydział Polityki Turystycznej Ministerstwa Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej.
W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie podmioty sektora turystyki RMB, które potrafią wykazać, że ich działania przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie Morza Bałtyckiego.
Nagrody zostaną przyznane za osiągnięcia w następujących kategoriach:
- najbardziej zrównoważone miejsce docelowe. W kategorii tej mogą zgłaszać udział: miasta, gminy, społeczności, obszary chronione, klastry atrakcji turystycznych, każde inne miejsca lub grupy działań, które są postrzegane przez odwiedzających jako cel turystyczny
- najbardziej zrównoważony produkt i wyjątkowe usługi. W tej kategorii mogą zgłaszać udział dostawcy produktów i usług jak np. placówki gastronomiczne, obiekty noclegowe, organizatorzy wycieczek, centra informacji turystycznej, ośrodki rzemieślnicze, dostawcy atrakcji turystycznych, obiekty świadczące usługi turystyczne.
- najbardziej zrównoważony prywatny dostawca usług turystycznych (biznes). Do tej kategorii mogą zgłaszać się firmy prywatne świadczące usługi turystyczne, ale muszą przedstawić istotne dowody potwierdzające praktyki biznesowe, usługi i produkty w zakresie zrównoważonej turystyki.
Nagrodami w konkursie są statuetka dla zwycięzcy i 2 dyplomy dla laureatów w każdej z kategorii.
Wnioski konkursowe w języku angielskim można składać od 27 września (Światowy Dzień Turystyki) do 31 października 2020 r. na adres e-mail: Lidija.Bajaruniene@eimin.lt. Pod tym adresem można uzyskać także dodatkowe informacje i wyjaśnienia.
Formularz wniosku w języku angielskim (application form) w załączeniu. Wniosek należy wypełniać zgodnie z wytycznymi dotyczącymi poszczególnych kategorii znajdującymi się w załączonej informacji Sustainable Tourism Awards.