MAZO! POT z branżą na Mazowszu
Po wakacyjnej przerwie Polska Organizacja Turystyczna powróciła do podróży po polskich regionach wraz z branżą turystyczną. W dniach 14-17 września przedstawiciele sektora wybrali się na Mazowsze, gdzie poza wizytą w nagrodzonej tytułem European Best Destination 2023 Warszawie zaznaczyli swoją obecność w mniejszych miejscowościach Polski Centralnej.
Po przyjeździe do stolicy goście przekonali się o jakości i standardach w docenionej przez Przewodnik Michelin restauracji Elixir by Dom Wódki. Degustacja była połączona z wyprawą śladem tradycyjnej polskiej gościnności.
Intensywny kontakt z Mazowszem miał miejsce następnego dnia, który rozpoczął się od przejazdu do Wiączemina, gdzie znajduje się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Lekcja historii kontynuowana była w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, po czym wycieczka udała się do Płocka. Tam też czekało ich spotkanie z przedstawicielami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i przewodnikami. Muzeum Mazowieckie, Wzgórze Tumskie, Katedra Płocka, Liceum Małachowianka, Sanktuarium Młosierdzia Bożego czy Ratusz i Kościół Farny - to tylko część z turystycznych przeżyć, jakie czekały na uczestników.
Sobotnie zwiedzanie opierało się głównie na miejscach położonych na zachód od Warszawy. W Sannikach zaprezentowano i oprowadzono gości po Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina, zaś w pobliskim Sochaczewie zwiedzili oni Muzeum Kolejki Wąskotorowej, a nawet zaliczyli krótką, aczkolwiek przyjemną przejażdżkę. Kolejnym punktem w planie był Żyrardów z kultowym Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego. Spacer śladem unikatowej zabudowy fabrycznej z pewnością przypadł grupie do gustu. Szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi atrakcja Suntago - Park of Poland stanowiła podsumowanie tego dnia podróży studyjnej.
Ostatni dzień stał pod znakiem zagospodarowania miejsc poprzemysłowych. Po śniadaniu grupa wizytowała w Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, by jeszcze przed południem dotrzeć do Muzeum - Gazowni Warszawskiej. Będąca dziś miejscem spotkań i rozrywki Fabryka Norblina, a szczególnie jej historia, została dokładnie opisana przedstawicielom branży podczas niemal dwugodzinnego zwiedzania.