Kraków i Wrocław w instalacjach artystycznych w przestrzeni miejskiej Rzymu
Polska Organizacja Turystyczna promuje Polskę w Rzymie wykorzystując sztukę współczesną i urban art. Od 30 września do 30 października w rzymskich dzielnicach Zatybrze i Testaccio będzie można podziwiać instalacje artystyczne stworzone przez artystów grupy Sbagliato we współpracy z agencją kreatywną The Trip. Bohaterami są Kraków i Wrocław - dwa różne, bogate w tradycję i historię, ale jednocześnie nowoczesne i awangardowe miasta, w których sztuka jest integralną częścią bogatej i często trudnej przeszłości.
Polska Organizacja Turystyczna promuje Polskę, wykorzystując sztukę współczesną w tętniących życiem dzielnicach Wiecznego Miasta - Testaccio i Zatybrze - które są dla mieszkańców Rzymu miejscami symbolicznymi. Ta wyjątkowo oryginalna inicjatywa jest wynikiem współpracy z grupą Sbagliato. Jest to projekt artystyczny założony w 2011 roku przez grupę przyjaciół, a zarazem architektów i designerów.
Polska Organizacja Turystyczna powierzyła grupie Sbagliato stworzenie nowoczesnych i wyrażających ducha obu miast instalacji, nie zaniedbując jednocześnie bogatego dziedzictwa historycznego i architektonicznego Polski. Projekt sztuki miejskiej zatytułowany Fragmenty Polski („Frammenti di Polonia”) podkreśla architektoniczną wyjątkowość Krakowa i Wrocławia, przedstawiając je z artystycznego i kulturowego punktu widzenia.
Wizjonerskie instalacje są wynikiem synergii między architekturą, grafiką, fotografią i kolażem. Dzięki temu elementy architektoniczne mogą doskonale uchwycić charakter miasta. Praca rzymskich artystów opiera się na chęci ingerencji w tkankę miejską, tworząc "luki" w sztywnym porządku stworzonym przez architekturę, poprzez wykorzystanie instalacji, idealnego środka przekazu ze względu na jej ulotny i mimetyczny charakter. Inspiracje, siła sugestii i emocje: to artystyczne fundamenty filozofii Sbagliato. Nie jest to typowy street art, ale przede wszystkim wizja przełamująca sztywne schematy architektoniczne, czyniąc sztukę żywą i ulotną.
– To nowe narzędzie promocyjne dla Polski – zaznacza Barbara Minczewa, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie. – Ale jest to także próba podjęcia otwartego dialogu z miastem, wejścia w żywą tkankę Wiecznego Miasta poprzez fragmenty architektury dwóch miast Polski. Wybraliśmy dwie bardzo popularne, bliskie centrum miasta, a jednocześnie autentyczne dzielnice, które są świadectwem historii miasta. Również Kraków i Wrocław są żywym świadectwem polskiej historii i poprzez tę akcję artystyczną chcemy przybliżyć Włochom właśnie ten wspólny mianownik, zanurzenie w historii przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju i odważnym patrzeniu w przyszłość - dodaje.
Artyści z grupy Sbagliato byli w Polsce w lipcu, gdzie poznali Wrocław i Kraków w ich tradycyjnym oraz bardziej awangardowym wydaniu. Po dokonaniu wyboru miejsc w Rzymie, w których mieli zrealizować instalacje, wyselekcjonowali wśród wielu ujęć z Polski te, które najlepiej wpisywały się w kontekst miasta i tworzyły nieoczywisty efekt artystyczny, przyciągający uwagę przechodniów. – Wybrane fragmenty architektury miast polskich to fragment wrocławskiego dworca i dekoracje budynku na krakowskim Kazimierzu. – podkreśla Barbara Minczewa. – Miejsca nieoczywiste, niekoniecznie kojarzone z najpopularniejszymi zabytkami tych miast. Tym samym ten projekt wpisuje się w strategię opowiadania o miastach historycznych Polski, które Włosi już dość dobrze znają, w nowej konwencji, reinterpretując atrakcje naszego kraju w sposób nowoczesny i oddający kreatywną atmosferę Polski – tłumaczy.
Instalacje znajdują się w dzielnicy Zatybrze - w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Santa Maria in Trastevere, na którym znajduje się Bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu i w dzielnicy Testaccio - na zewnętrznej ścianie Targu Testaccio (Mercato Testaccio), naprzeciw głównego wejścia do Muzeum Sztuki Współczesnej MACRO. Obydwie instalacje artystyczne znajdują się w dzielnicach bardzo uczęszczanych zarówno przez mieszkańców, jak przez turystów, a jednocześnie charakterystycznych i ukazujących autentyczność miasta.
Przy instalacjach znajdują się opisy, wzorowane na muzealnych, uzupełnione o QR code odnoszący bezpośrednio do strony ZOPOT z opisem zarówno samych instalacji, jak miast.
Projekt powstał dzięki współpracy z wydziałami promocji Urzędów Miast Krakowa i Wrocławia, którzy ugościli artystów i dziennikarza z The Trip Magazine w lipcu, a także realizowany jest również dzięki współpracy z agencją kreatywną The Trip, której celem jest promocja skierowana na nowe, coraz bardziej awangardowe formy artystyczne silnie związane z przeszłością, historią i tradycjami.
Instalacje można będzie zobaczyć na Zatybrzu przy via San Calisto 6A oraz w dzielnicy Testaccio, na murach Targu Testaccio przy ul. Beniamino Franklin.