Konferencja w Białymstoku zakończyła dwuletni cykl "Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona"
W Białymstoku, w piątek 13 grudnia odbyła się konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną oraz Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, Było to 16. i jednocześnie ostatnie z wydarzeń organizowanych w ramach dwuletniego cyklu poświęconego zrównoważonemu rozwojowi turystyki. Konferencja zgromadziła ekspertów, przedstawicieli władz samorządowych oraz praktyków branży turystycznej, stając się platformą wymiany doświadczeń i pomysłów.
Spotkanie otworzyli Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Katarzyna Sadowska, nowa prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
"Turystyka zrównoważona to forma podróżowania sprzyjająca środowisku, kulturze i społecznościom lokalnym. To nie tylko trend, ale przede wszystkim konieczność i odpowiedzialność, którą wszyscy – zarówno samorządy, przedsiębiorcy, jak i organizacje turystyczne – musimy podjąć. W turystyce zrównoważonej chodzi także o efekt ekonomiczny mierzonym nie tyle ilością turystów przyjeżdżających do danego miejsca, ale dochodami z turystyki. Kluczowe są także współpraca, innowacje i otwartość na nowe rozwiązania, które wspierają ochronę środowiska, wzmacniają lokalne społeczności i przynoszą realne korzyści gospodarcze. Cieszę się, że konferencja w Białymstoku staje się przestrzenią do dialogu oraz wymiany doświadczeń" – powiedziała Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes POT.
Część merytoryczną konferencji poprzedziło przyznanie odznaczeń „Za zasługi dla turystyki”, które wręczyła wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, a otrzymali je Katarzyna Sadowska, prezes zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
Obecny na konferencji Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym podkreślał walory województwa podlaskiego.
"Mamy imponującą przyrodę, bogate tradycje kulinarne, liczne szlaki rowerowe i spływy kajakowe, czyli wszystko, co potrzebne, by rozwijać turystykę zrównoważoną. To, nad czym warto jeszcze popracować, to certyfikaty ekologiczne dla obiektów turystycznych. Celem jest zaś zdobycie najbardziej atrakcyjnego turysty – świadomego i z zasobnym portfelem. Jestem przekonany, że ta slow turystyka jest przyszłością naszego regionu" – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Jednym z głównych tematów konferencji była rola nowoczesnych technologii w turystyce. Adam Mikołajczyk, prezes Fundacji Best Place, omówił, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać zarządzanie turystyką oraz promocję destynacji. Zwrócił uwagę, że połączenie technologii z odpowiednim podejściem do zrównoważonego rozwoju otwiera przed branżą nowe możliwości.
Kolejnym ważnym zagadnieniem była analiza obecnego stanu wdrażania turystyki zrównoważonej w województwie podlaskim na tle światowych trendów. Anula Galewska, ekspertka Travindy, przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia regionu, podkreślając jego silne strony, takie jak bogactwo przyrodnicze, ale również wskazała obszary wymagające dalszej pracy. Jej wystąpienie stanowiło cenne źródło wiedzy na temat tego, jak lokalne działania mogą wpisywać się w globalne standardy.
Ostatnia część konferencji poświęcona była współpracy międzynarodowej jako kluczowemu narzędziu w rozwijaniu turystyki zrównoważonej. Paweł Lange-Kuczyński zaprezentował przykłady udanych projektów międzynarodowych, które przyczyniły się do ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wskazał również, jak turystyka rowerowa i piesza mogą stać się ważnym elementem współpracy transgranicznej oraz jak fundusze unijne mogą wspierać dalszy rozwój regionu.
"Cieszę się, że jako Polska Organizacja Turystyczna możemy ponownie współpracować z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną na wspólnej, merytorycznej konferencji. To nowe wyzwanie i szansa na rozwinięcie współpracy między POT a PROT. Województwo podlaskie, dzięki swoim naturalnym warunkom, ma wyjątkowy potencjał jako region zrównoważonej turystyki. Wyróżniają go cztery parki narodowe, Szlak Papieski na Kanale Augustowskim, nagrodzony Złotym Certyfikatem POT, wielokulturowość, lokalna kuchnia oraz bogactwo aktywności, takich jak kajakarstwo, turystyka rowerowa i piesza. Cieszę się również na współpracę z nową prezes PROT. Dzisiejsza konferencja potwierdza, że wspólne działania mogą przynieść konkretne efekty" – powiedział Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT.
Efektem spotkania w Białymstoku będzie raport wskazujący konkretne kierunki działań i rekomendacje na przyszłość. Wydarzenie stanowiło ważny krok w budowaniu silnej, odpowiedzialnej marki regionu, łączącej innowacyjność z dbałością o środowisko i lokalną społeczność.
fot. Mateusz Duchnowski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.