en
en
Kontakt

Jeszcze ponad rok na skorzystanie z Polskiego Bonu Turystycznego

Ponad 60 tygodni pozostało na aktywowanie bonu turystycznego. Z programu, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, będzie można skorzystać jeszcze przez 15 miesięcy tj. do końca marca 2022 roku.

Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 r.

Projekt Polski Bon Turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 i do tej pory aktywowano 1,1 mln świadczeń. Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią i czasowe zamknięcie obiektów turystycznych, bon można było zrealizować tylko przez kilka miesięcy minionego roku. Pomimo to za jego pomocą dokonano już 325 tys. płatności o łącznej wartości ok. 239 mln zł. Program został przygotowany tak, aby dawał szansę zaplanowania i dokonania płatności za wypoczynek w perspektywie kolejnych miesięcy, wakacji 2021 i zimy 2022. Do wykorzystania przez beneficjentów wciąż pozostają blisko 4 miliardy zł.

- Polski Bon Turystyczny jest długoterminowym rozwiązaniem łączącym potrzeby społeczne i gospodarcze. Od początku nie był planowany jako jedyne narzędzie wsparcia branży turystycznej w czasie kryzysu pandemicznego, ale czynnik pobudzający ruch turystyczny i promujący turystykę rodzinną w ciągu najbliższych lat, o czym przekonaliśmy się już w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu. Dzięki bonom wiele rodzin otrzymało środki, które pozwoliły im pokonać barierę finansową i zorganizować wspólny wyjazd, co, zwłaszcza w obecnej sytuacji, trudno wyobrazić sobie bez systemowego wsparcia. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest, że udział w programie nie wyklucza możliwości skorzystania z dodatkowego dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej. Ta inicjatywa to nie ograniczenie, a szansa na stopniowy powrót do regularnych obrotów po ponownym otwarciu obiektów  - mówi Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Według badania przeprowadzonego w grudniu 2020 przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej program jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez jego beneficjentów, jak i osoby nie posiadające uprawnień do skorzystania z niego. Ogółem 7 na 10 Polaków ocenia tę formę wsparcia pozytywnie.

Wśród osób uprawnionych do świadczenia znajomość PBT wynosi aż 96%. Z przysługujących im środków skorzystało już 40% badanych beneficjentów, a ponad połowa z nich wykorzystała bon w całości. Najintensywniej korzystano z tego rozwiązania zaraz po jego wprowadzeniu – w sierpniu 2020 roku. Wpływ programu na zainteresowanie wyjazdami zauważalny był także we wrześniu i na początku października. Dane z tego okresu wskazują na szybkie tempo pobierania i wykorzystywania bonów, dopiero druga fala pandemii i związane z nią obostrzenia spowodowały osłabienie dynamiki działania projektu.

- Beneficjenci, którzy dotychczas nie pobrali przysługującego im bonu, odłożyli jego aktywację na okres bliższy planowanemu wypoczynkowi, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu. Polacy są świadomi, że nie ma konieczności wcześniejszego pobierania i aktywacji bonu, ponieważ można go wykorzystać aż do końca marca 2022 roku, a nawet później, jeżeli przedpłata zostanie zrealizowana w tym terminie – dodaje Anna Salamończyk-Mochel. 

Osoby, które nie skorzystały jeszcze z dofinansowania wyjazdu w ramach projektu, mogą to zrobić do 31 marca 2022 r. Lista dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów dostępna jest na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel

Przedsiębiorcy i organizacje, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.

Statystyki projektu są udostępniane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Do góry