Green Velo głównym tematem promocji na Bike Brussels 2022
Polska Organizacja Turystyczna wraz z partnerami prezentowała Belgom ofertę turystyki rowerowej na targach Bike Brussels 2022.
Po dwóch latach oczekiwania spowodowanych pandemią, targi rowerowe Bike Brussels powróciły na belgijską scenę wydarzeń turystycznych. Czwarta edycja imprezy zorganizowana została od 25 do 27 marca w Brukseli, w słynnym Tour et Taxi. To kompleks, który kiedyś był dworcem i urzędem celnym dla towarów dostarczanych kanałem łączącym port w Antwerpii z resztą kraju. Rewitalizowane, postindustrialne budynki zapewniły wystawcom ponad 40 tys. m2 przestrzeni.
Bike Brussels jest wydarzeniem skierowanym do specyficznej publiczności, wrażliwej na ekologię i na świadome zachowania mające na względzie ochronę środowiska. Oprócz turystyki rowerowej, tematem targów jest promocja zrównoważonych środków transportu. Swoje stoiska mają producenci wszelkich pojazdów ekologicznych – rowerów elektrycznych, hulajnóg, bike cargo itp. Na targach wystawiają się też samorządy miast i regionów chcące popularyzować zrównoważony transport i turystykę a także startupy proponujące innowacyjne rozwiązania w dziedzinie komunikacji i aktywnej rekreacji.
Polska Organizacja Turystyczna uczestniczyła w targach Bike Brussels po raz pierwszy. Wraz z Domem Polski Wschodniej i Regionalną Organizacją Województwa Świętokrzyskiego zaprezentowała Belgom ofertę turystyki rowerowej, w szczególności jeden z najlepszych polskich produktów - Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
Do odwiedzenia polskiego stoiska zachęcał niezastąpiony Krystian Herba – ambasador Green Velo, który w 2016 roku odwiedził już Brukselę i pobił rekord wskakując na rowerze na kultowy pomnik stolicy Europy - Atomium. Pokazy akrobacji przyciągały za każdym razem rzeszę widzów zaskoczonych umiejętnościami Krystiana, który na rowerze nie tylko skakał ale jeździł z jednym kołem, przeskakiwał przez leżące osoby i robił imponujące salta.
Polskie stoisko swoją obecnością zaszczyciła też Dagmara Jasińska, Konsul Generalny RP w Brukseli. Wśród odwiedzających Belgów przeważały osoby z Brukseli, świetnie znające się na rowerach, preferujące aktywne wakacje i poszukujące nowych szlaków rowerowych, co powodowało, że polskie stoisko i wschodni szlak rowerowy Green Velo cieszyły się dużą popularnością. Zagraniczny Ośrodek POT w Brukseli przygotował dla odwiedzających konkurs z profesjonalnym rowerem górskim do wygrania. Ankieta, na której bazował konkurs pomoże poznać przyzwyczajenia turystyczne odwiedzających targi.
Kolejnym krokiem do promocji Green Velo na rynku belgijskim będzie wspólny występ POT i ROT województwa świętokrzyskiego podczas majowego Dnia Polskiego w NATO Shape.
Kompleks Tour & Taxi, w którym odbyły się targi, stał się rozpoznawalnym miejscem na mapie Brukseli. Wspaniale odrestaurowane dziewiętnastowieczne hale dworca mieszczą biura, galerie artystyczne i sale wykładowe, siedziby dużych firm i banków. Zapraszani są tutaj naukowcy i pisarze z prelekcjami, organizowane są wystawy i nietypowe targi: czekolady, książek, designu młodych artystów. To tutaj również, kilka lat temu ZOPOT wraz z Urzędem Miasta Gdańska zorganizował piękną wystawę bursztynu „Baltic Amber, tradition & innovation”. Bike Brussels odbyły się w nowo otwartej hali dworka morskiego „Gare Maritime”, która zachwyciła odwiedzających przestrzenną konstrukcją, nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i świetną ofertą gastronomiczną.