en
en
Kontakt

Gdańsk bohaterem Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia” we Włoszech

„Złoto Gdańska. Podążając za „złotą nicią”. Podróż do stolicy Pomorza” to tytuł imprezy promocyjnej, którą Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie 13 czerwca.

minczewa.jpg

Impreza została zorganizowana w ramach XVII edycji Festiwalu Kultury Polskiej „Corso Polonia”, który w tym roku poświęcony był miastu Gdańsk, nawiązując do trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce i osiemdziesięciolecia wybuchu II Wojny Światowej. - Ideą imprezy było zaprezentowanie atrakcyjności turystycznej Gdańska według „złotego” klucza kolorystycznego, odnoszącego do charakterystycznych lokalnych produktów, takich jak bursztyn, Goldwasser czy piwa regionalne. Kolor złoty był tu nicią łączącą narrację, a także metaforą odrodzenia, historycznej świetności i bogactwa stolicy Pomorza - tłumaczy p.o. dyrektora ZOPOT w Rzymie Barbara Minczewa.

Impreza została zorganizowana przy wsparciu ze strony Urzędu Miasta Gdańsk i Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która dostarczyła Goldwassery i piwa jopejskie do degustacji. O atrakcjach i nowościach Gdańska opowiedział obecnym na sali dziennikarzom na wstępie Michał Brandt z Departamentu Promocji i Marketingu Gdańskiej Organizacji Turystycznej, a dziennikarz, pisarz, przewodnik turystyczny i autor przewodników po Polsce w języku włoskim Roberto Polce zrobił żywą i wciągającą prelekcję wykorzystującą złote elementy jako pretekst do opowiedzenia o mieście i jego największych skarbach.

Prezentację uświetnił pokaz Doroty Ceneckiej, cenionej artystki zajmującej się przede wszystkim obróbką bursztynu i kreacją biżuterii, która za sprawą swojego przenośnego warsztatu wprowadziła publiczność w tajniki swojego fachu. Nie zabrakło również części rozrywkowej – spotkanie zamknęło trio gdańskich perkusistów TRIO PER KA oraz degustacja regionalnych pomorskich przysmaków, w tym wspomnianych trunków regionalnych oraz potraw z kuchni pomorskiej.

Wydarzenie zostało zainspirowane coraz większą liczbą zapytań i zainteresowaniem Gdańskiem ze strony nie tylko włoskich turystów, ale też prasy. Potwierdza to tendencję Włochów do eksplorowania coraz to nowych miast i regionów w Polsce – w szczególności mowa tu o turystach powracających do Polski. 

Do góry