en
en
Kontakt

Filmowa podróż w Wielkiej Brytanii do Polski

W piątek zakończyła się wizyta studyjna brytyjskich producentów filmowych oraz dziennikarzy w Polsce. Celem wizyty było wzmocnienie wizerunku naszego kraju jako atrakcyjnego destynacji filmowej.

film-wizyta.jpg

Podróż brytyjskich producentów filmowych do Polski zorganizowały Poznań Film Commission, Filming Land oraz Polska Organizacja Turystyczna. Głównym tematem wizyty było podkreślenie potencjału filmowego Poznania i Warszawy, by w ten sposób jeszcze bardziej wzmocnić pozytywny wizerunek naszego kraju wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii.  Turystyka filmowa odgrywa znaczącą rolę w promocji kierunku, a jej znaczenie z roku na rok systematycznie wzrasta.  

Wśród uczestników podróży był m.in. Paul Sarony, który pracował przy ostatnim hicie HBO - mini serialu „Czarnobyl”. Obecna była również dziennikarka Shona Smith z The Location Guide – pisma branżowego z Wielkiej Brytanii, która przygotuje artykuł na temat wrażeń z wizyty w Poznaniu.

Poznań Film Commission wsparty przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną przygotował program wizyty obiektów w Poznaniu, które są unikatowe w skali europejskiej i gotowe współpracować przy realizacji produkcji filmowej. Goście rozpoczęli pobyt w stolicy Wielkopolski od zwiedzania zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Młyńskiej 12, obejrzeli Sąd Rejonowy w Poznaniu, a następnie udali się na Stary Rynek i Ostrów Tumski. Te dwa ostatnie miejsca są nie tylko atrakcyjnym tłem filmowym, ale stanowią też istotną część historii Poznania i Polski.

Duże zainteresowanie wzbudził Atomowy Schron Prezydenta Poznania, która niemal w nienaruszonej formie stanowi fantastyczną i oryginalną scenografie filmową. Ciekawostką stał się też fort VI, którego ogromny teren, duże powierzchnie, korytarze i militarny charakter budynku na pewno zapadły gościom w pamięci.

Uczestnicy podróży z dużym zainteresowaniem przyglądali się dzielnicy cesarskiej. Mieli okazje zobaczyć Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego, Teatr Wielki, Zamek Cesarski z dziedzińcem i ogrodami a także Collegium Maius. Następnie udali się zwiedzać dzielnice Łazarz i Jeżyce, które dzięki pięknym secesyjnym kamienicom są wizytówką Poznania     

Czwartek goście spędzili w Warszawie, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak różnorodna, pełna kontrastów i filmowych możliwości jest nasza stolica. Producenci szczególnie docenili piękno śródmiejskich kamienic, zjawiskową aulę Ufficio Primo oraz gmach główny Politechniki. Inspirację znaleźli również w praskich zakamarkach. Zaskoczyła ich wielkość i piękno starego miasta oraz dzikie, nadwiślańskie plaże.

Do góry