en
en
Kontakt

Festiwal Corso Polonia w Rzymie

Jak w poprzednich latach, festiwal odbył się w różnych częściach miasta i w różnych przestrzeniach. Kultura polska opanowała m.in. prestiżową siedzibę Towarzystwa Wioślarskiego Tevere Remo, które 17 czerwca, przy akompaniamencie Warsaw Sentimental Orchestra, podpisało umowę partnerską z Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim; impreza była okazją do zaprezentowania przez dyrektor ZO POT, Małgorzatę Furdal, oferty turystycznej i dynamicznego rozwoju Warszawy.

Na pięknych salonach Instytutu Polskiego odbył się szereg imprez, w tym inauguracja (8 czerwca) z wystawą obrazów Kazimierza Dolnego autorstwa Jana Michalaka oraz ze zdjęciami Wisły czy prezentacja polskich win i winnic (22 czerwca), na którą przyjechali przedstawiciele Małopolskiego Stowarzyszenia Win i która spotkała się z dużym zainteresowaniem Włochów. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, które zapewnił teatr dla dzieci i laboratoria o Smoku Wawelskim (10-11 czerwca) w pięknym kontekście parku Villa Borghese w centrum Rzymu.

Do tradycji krakowskich nawiązało również wydarzenie „Alla corte della regina” (16 czerwca), zorganizowane w historycznym teatrze Villa Torlonia, podczas którego wystąpił Balet Dworski Cracovia Danza, prezentujący tradycję tańców dworskich z okresu renesansu i baroku i opowiadający w swoich przedstawieniach historię i tradycji Polski, w szczególności Krakowa. Najnowszą sztukę polską prezentowano natomiast w postindustrialnych przestrzeniach Pastificio Cerere, w ramach projektu „What’s the weather in Poland?”, do którego zaproszono polskich artystów i włoskich kuratorów. Nie zabrakło przeglądu filmów fabularnych, których akcja toczy się nad Wisłą oraz pokazu filmów promocyjnych miast położonych nad Wisłą przygotowanego przez ZOPOT we współpracy z wydziałami promocji i współpracy z zagranicą tych miast.

Na zakończenie festiwalu nawiązano do imprezy, którą ZOPOT zorganizował we wspolpracy z IP cztery lata temu, „Wianki na Tybrze”; także tym razem, choć w bardziej ograniczonym wymiarze, zaprezentowano włoskiej publiczności tradycję puszczania wianków w Noc Świętojańską. Prawie wszystkim imprezom towarzyszyły stoiska informacyjne ZOPOT.

Tegoroczna edycja Corso Polonia była też szczególna ze względu na przypadające w tym roku obchody 25-lecia Instytutu Polskiego. W związku z tym dyrektor Instytutu Polskiego, Agnieszka Bender, zorganizowała uroczysty wieczór wspomnień, na którym dyrektor ZOPOT, Małgorzata Furdal, pomysłodawczyni i autorka pierwszych edycji festiwalu „Corso Polonia” opowiedziała o idei festiwalu i jednocześnie o idei promocji Polski we Włoszech. Warto podkreślić, że festiwal Corso Polonia jest pięknym przykładem udanej współpracy pomiędzy tymi dwoma instytucjami.

Do góry